niedziela, 22 września 2024 06:56
Reklama
Reklama

Z dziejów wsi i parafii Linowiec i Żabno

KOCIEWIE. TROCHĘ HISTORII. W Księdze adresowej Polski, z 1929 roku czytamy, że wieś gminna Linowiec liczy 415 mieszkańców. Najbliższa poczta, telefon i telegraf znajdowały się w Starogardzie.
Z dziejów wsi i parafii Linowiec i Żabno
Zgodnie z księgą adresową gosp. pow. 50 ha, właścicielami ziemskimi byli: Bernard Chełkowski – 102 ha, Laura Damaros – 160 ha, Max Frasch – 59 ha, Władysław Kleśniewski – 96 ha, Franciszek Specht – 81 ha. Młyn parowy należał do S. Gaworzewskiego. Wyszynk trunków prowadzili M. Bielska i T. Sękowski. Sklep z różnymi towarami należał do W. Eicha. Jak w każdej wsi był także kowal – E. Müller. Wspomniana księga wymienia w Linowcu w tym czasie także Kółko Rolnicze, którego Prezesem był w 1929 roku mieszkający w Okolu I. Wesołowski oraz Kasę Stefczyka Sp. z nieograniczoną odpowiedzialnością
W 1933 roku w Linowcu mieszkało około 400 osób. Pomimo przeprowadzonej reorganizacji systemu administracji państwowej mającego wzmocnić gminy finansowo, w dalszym ciągu borykały się one z brakami środków. Gmina zalegała m.in. z zapłatą do Zakładu Ubezpieczeń ½ kosztów leczenia w szpitalach komunalnych za 1934 rok, a zadłużenie wynosiło 353 zł. Spis urzędów pocztowych z tego roku podaje, że w leśniczówce Linowiec znajdowało się pośrednictwo pocztowe, z którego pocztę odwożono do Starogardu. Brak jednak informacji na temat leśniczówki Linowiec. Wiadomo, że w tym okresie działała leśniczówka w Zapowiedniku. W 1935 roku gromada Linowiec weszła w skład nowo utworzonej gminy Starogard Wieś.
 W nocy z 2 na 3 czerwca 1942 roku hitlerowcy wysiedlili dwie rodziny polski. W październiku 1943 roku Linowiec, którego niemiecka nazwa brzmiała Lienfitz, liczył 413 mieszkańców. Wieś miała 95 gospodarstw domowych i obejmowała obszar 788,96 ha. Linowiec wyzwolony został spod niemieckiej okupacji 8 marca 1945 roku. Po wyzwoleniu majątek został rozparcelowany.
12 października 1946 roku w Linowcu odbyła się konferencja rejonowa nauczycieli.
Od 1 stycznia 1954 roku Linowiec przestał być wsią gromadzką i wszedł w skład nowo utworzonej gromady Żabno. W latach 1950 - 1961 w Linowcu istniała spółdzielnia produkcyjna, a po niej Spółdzielczy Ośrodek Rolny, który w 1964 roku zmienił nazwę na Gospodarstwo Rolne Kółka Rolniczego w Linowcu. W następnych latach nosiło ono nazwę Międzykółkowa Baza Maszynowa. Zastępcą kierownika w 1968 roku został Kamil Juszkiewicz, dotychczasowy brygadzista w PGR Nowa Wieś Rzeczna.
W 1963 roku we wsi było jedynie 30 zabudowań.
W 1965 roku we wsi wybudowano nową zlewnie mleka.
W 1968 roku wybudowano nowy budynek szkolny.
W 1969 roku, jak możemy przeczytać w sprawozdaniu. MBM dysponowała 16 ciągnikami, 4 młocarniami, kombajnem zbożowym, 5 snopowiązałkami. Jednak jej działalność w tym roku przyniosła straty, efektem czego były zmiany na stanowisku Kierownika MBM.
W 1972 roku podczas kolejnej zmiany systemu administracji terenowej Linowiec wszedł w skład nowo utworzonej gminy Starogard.
W 1973 roku Kółko Rolnicze liczyło 37 rolników i 22 członkiń KGW.
W 1985 roku Józef Milewski tak krótko zapisał informacje o wsi Linowiec. „Resztki po dawnym kościele katolickim, usytuowanym na wzniesieniu, zniszczonym w wojnie trzynastoletniej 1454-1466, oraz po cmentarzu przykościelnym, zachowane w fundamentach części oparkanienia starej szkoły, nawiedzonej strajkiem szkolnym 1906-1907, do dziś czynnej, lecz rozbudowanej. Na murze szkoły tablica pamiątkowa ku czci nauczyciela Jana Ciecholewskiego (1905-1939) zamordowanego przez hitlerowców w Lesie Szpęgawskim 20 X 1939.”
Dziś Linowiec należy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie - Łapiszewie.

Żabno

Wieś sołecka Żabno położona 2 km na północny zachód od Starogardu. Od zachodu ograniczona nieczynną linią kolejowa do Skarszew. Za tą linią na odcinku 5 km płynie wijąc się pięknymi zakolami, aż do Wzgórza Joannitów w Starogardzie, rzeka Wierzyca. Od nazwy wsi region ten nazwano „Szwajcarią Żabieńską”.
W Polsce istnieje jeszcze 13 wsi lub ich części o nazwie Żabno.
Odkryte groby skrzynkowe wskazują na istnienie osadnictwa już w latach 700 - 400 p.n.e. W latach 1198 - 1360 wieś należała do joannitów. Lepolod Schenzel pisze w swej książce o istniejącym w XIII wieku grodzie Sabor, identyfikując go z Żabnem. Również Klemens Bruski wymienia Żabno jako wieś założoną przez joannitów, której chłopi płacili czynsz w wys. 12 skojców.
Od 1373 roku wieś należała do Krzyżaków. Wtedy też wymieniana jest nazwa wsi Zabyn. Następne nazwy to: Zeben (1408), Schebin (1414 - 1438), Zabno (1534 - 1624), Żabno 1649 - 1750). Około 1790 nazwę wsi pisano Sauben. Następnie niemiecka nazwa wsi brzmiała Saaben. Po 1920 roku powrócono do nazwy Żabno. Nazwa wsi Żabno w Polsce występuje wielokrotnie, jak podaje Bogusław Kreja 17 razy.
W okresie średniowiecza Żabno było dużą wsią (40 łanów), w której znajdował się kościół parafialny. W 1466 roku wieś została dobrem królewskim zarządzanym przez starostę skarszewskiego i obejmowała obszar 36 łanów. Żabno wchodziło w skład skarszewskiego starostwa do 1772 roku. W 1570 roku wieś była tylko częściowo zasiedlona. Spośród 40 łanów aż 17 leżało odłogiem. Gburzy użytkowali 19 łanów, a 4 należały do parafii. W Żabnie była też jedna karczma. Pod koniec XVI wieku w Żabnie mieszkało 7 gburów.
W 1624 roku Żabno miało w dalszym ciągu 40 włók, jednak we wsi tak jak w Linowcu mieszkał już jedynie 1 gbur posiadający 3 włóki. Resztę włók pustych starosta skarszewski miał zaludnić, za czynsz 25 florenów i 2 kury od włóki. W inwentarzu starostwa skarszewskiego z 26 czerwca 1628 roku, opracowanym przez Edwina Kozłowskiego czytamy, „Lezy od Zamku wmily. Tha wieś ma włok 40. Tha wieś wszytka spustoszał Czsć prześ Arendarze Częsć prześ Je/go/ M/o/sci samego Pana Wojewodę Zołnierze ostatek zniesly, ze y kołu nie zostało, role wszystkie odłogami lezą, jednak do thyze Wsiey Chrosty przy Zaroślach są. Powinien jednak Je/go/ M/os/c Pan Wojewoda Pomorski na kazdy Rok przebudowac złotych Polskich Dwie Scie. Te spustoszenie wsi jest wynikiem wojny szwedzkiej, która zaczęła się w 1626 roku. Spalony został również kościół św. Jana stojący na wzgórzu pod Żabnem. Wieś opustoszała na dziesiątki lat.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama