niedziela, 10 listopada 2024 22:07
Reklama

Chleb ze smalcem czy figa z makiem

KOCIEWIE. Czy sprzedaż chleba ze smalcem sprzed domu wymaga założenia przedsiębiorstwa lub indywidualnej działalności gospodarczej? Fiskus odpowiada: sprzedaż przed domem swoich wyrobów typu chleb ze smalcem czy okrasą i ogórkiem, sprzedaż własnych wypieków jest działalnością gospodarczą...
Chleb ze smalcem czy figa z makiem
Sztandarowym hitem większości festynów kociewskich jest gruba pajda pachnącego chleba obficie posmarowana smalcem własnej roboty. Niepowtarzalny smak chleba ze smalcem dodatkowo ubogaca widok pięknych sprzedawczyń przystrojonych w kociewskie stroje. Szkoda, że ten przysmak można kupić praktycznie tylko na festynach.

Strach przed skarbówką
- Ja bym dawno wyszła z tym smalcem przed dom, na ruchliwą szosę. Ubrałabym strój kociewski. Stolik bym haftowanym kociewsko obrusem przykryła. Atrakcja i promocja. Tu przez całe lato przejeżdża masa turystów z całej Polski i nawet Europy.  Tak robią zbieracze jagód i grzybów. Stoją przy drodze i sprzedają.  Ale smalec to nie runo leśne. Ono podobno jest nieopodatkowane. A chleb ze smalcem? Dawno bym go sprzedawała ale najbardziej boję się skarbówki. Podatki - zwierza się jedna z aktywnych członkiń KGW.
Czy aktywna członkini KGW ma rację bojąc się skarbówki? Nasz, starogardzki Urząd Skarbowy, zdaniem Tomasza Surmy ze Smętowa jest bardzo życzliwy dla swoich klientów. Pan Tomasz jest długoletnim, szanowanym handlowcem działającym na terenie całego Pomorza i zna więle skarbówek. Publicznie twierdzi, że nasza skarbówka, jej szefowa i pracownicy są najbardziej mili, uczynni i profesjonalni w całym województwie pomorskim.
Ośmielony tym twierdzeniem zwracam się drogą mailową do US w Starogardzie z poniższym pytaniem.

"Piszę artykuł o zbliżającej się chwili otwarcia autostrady A1.
Mieszkańcy okolic wjazdu na autostradę w Kopytkowie zastanawiają się jak
na tej autostradzie zarobić. Chcieliby sprzedawać przed domami swoje
wyroby typu chleb ze smalcem, z okrasą i ogórkiem kiszonym albo kuchy z
zakruszkami, albo ruchanki czy też fefernuski. W strojach kociewskich,
oczywiście. Bardziej dla promocji Kociewia niż dla zysku. Boją się
jednak, że będą musieli założyć firmę, płacić podatki itd. Proszę o
wyjaśnienie i ewentualną poradę".

Figa z makiem
Odpowiada sama pani naczelnik, Danuta Drawska. W preambule odpowiedzi zastrzega się, że mieszkańcy nie będą zadowoleni z treści odpowiedzi.
Oto ta odpowiedź.
Zgodnie z treścią art. 2 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej / Dz. U. nr 173 poz. 1807 z 2004 r. z późniejszymi zmianami / działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
W myśl powyższego sprzedaż przed domem swoich wyrobów typu chleb ze smalcem czy okrasą i ogórkiem, sprzedaż własnych wypieków jest działalnością gospodarczą.
Oznacza to, że osoba wykonująca tego typu czynności zobowiązana jest dokonać w właściwym dla miejsca zamieszkania Urzędzie Miasta lub Gminy wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a następnie zarejestrować tę działalność w Urzędzie Skarbowym wybierając jednocześnie formę opodatkowania uzyskanych z tego tytułu przychodów lub dochodów.

I zamiast chleba ze smalcem mamy figę z makiem. Przecież nikt logicznie myślący nie założy przedsiebiorstwa tylko po to aby sprzedawać chleb ze smalcem.  

Co to jest działalność gospodarcza
W przepisach prawa polskiego wyraźnie zagwarantowana jest swoboda podejmowania działalności gospodarczej. Taki jest nawet tytuł ustawy. A co to jest działalność gospodarcza? Szukam stosownej definicji.
Określenie, co jest działalnością gospodarczą, a czego za działalność gospodarczą się nie uważa, określają odpowiednie przepisy. Celem, dla którego podejmowana jest działalność gospodarcza, jest zarobek. Aktywność człowieka, która nie służy zwiększaniu jego bogactwa, działalnością gospodarczą nie jest, nawet gdyby jej przejawem było wytwarzanie dóbr lub świadczenie usług. Działalność gospodarcza powinna być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Zorganizowanie będzie miało różną treść w zależności od rozmiarów prowadzonej działalności. Dla osobistego wykonywania szeregu usług wystarczy, aby przez zorganizowanie rozumieć ustalenie godzin i miejsca przyjmowania i wykonywania zleceń. Działalność o charakterze jednorazowym lub okazjonalnym wyłączona jest spod działania przepisów ustaw regulujących działalność gospodarczą. Przykładem takiej działalności może być sprzedaż drobnych artykułów na bazarze. Choć można byłoby rozważać, czy nie zachodzi w danej sytuacji obowiązek zgłoszenia takiej działalności do ewidencji działalności gospodarczej, to egzekwowanie takiego obowiązku może w praktyce okazać się niezwykle trudne. Z powyższych rozważań wyłania się definicja działalności sprecyzowana w Ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie dzialalności gospodarczej.
Zgodnie z artykułem 2,  działalność gospodarczą ustawa definiuje jako:
Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
I na tym artykule oparła swoją odpowiedź pani naczelnik naszego Urzędu Skarbowego.
Można i tak.

Pytam dalej
Można też inaczej. Czytam ustawę dalej. Artykuł następny czyli artykuł 3 tej ustawy mówi:
Przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
I jestem w kropce. Z tego artykułu wynikają szczególne zwolnienia dla działalności wytwórczej w rolnictwie. Sprzedaż  posiłków domowych i świadczenie innych usług związanych z pobytem turystów w gospodarstwach rolnych nie jest działalnością gospodarczą czyli ( najprawdopodobniej) nie podlega opodatkowaniu. Tak rozumiem treść tego artykułu. Nadal jednak pozostają inne pytania. Czy chleb ze smalcem jest posiłkiem domowym i czy chwilowe zatrzymanie się turysty w celu dokonania zakupu jest  pobytem turysty w gospodarstwie rolnym.
Zagmatwana sprawa. Im więcej pytań, tym więcej niejasności. Mimo tego pytam i będę pytał dalej. Aż do uzyskania jasnej, jednoznacznej odpowiedzi. Czy sprzedaż chleba ze smalcem sprzed domu wymaga założenia przedsiębiorstwa? Tak lub nie. Pytam urzędników i działaczy. Oczekuję jasnej odpowiedzi na chłopski rozum. Bez żadnego ALE.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mecenas 05.10.2010 20:36
Wczytując sie dokładnie w tresc ustawy, uważam że sprzedaz chleba ze smalcem nie jest działalnoscią gospodarczą, co wyraźnie podkresla ustawa, słowa jednoznacznie układaja siewlogiczny sens zezwalający na ten typ zarobkowania

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama