środa, 13 listopada 2024 15:06
Reklama

Żniwa lepsze niż rok temu

KOCIEWIE. Prawie wszyscy rolnicy już zakończyli żniwa. Nie sprawdziły się czarne scenariusze klęskowe. Większość rolników ma lepsze plony niż rok temu.
Żniwa lepsze niż rok temu
W gminie Osiek gleby są nie najlepsze. Przeważają piątki i szóstki. Pod zalesienie a nie pod uprawę.

Rolnictwo to hobby
- Z samej ziemi nie da się u nas wyżyć. Trzeba mieć dodatkową pracę. Rolnictwo i hodowla jest tu bardziej naszym hobby niż biznesem - mówi Tadeusz Flisikowski., który właśnie wrócił do domu z niedzielnej mszy gospel.
Dom jest nowy. Duży. Ładnie pomalowany. Niedaleko stąd do kościoła.
- Gospodarujemy w Osieku z dziada pradziada - kontynuuje pan Tadeusz. - Z opowiadań pamiętam, że gospodarowanie rozpoczął mój pradziadek. On się ożenił z Bukowską. Jej wianem była ziemia. Niedużo. Chyba około 2 hektary. I tak to się zaczęło. Potem gospodarzył  tu ich syn a mój dziadek. Data urodzin dziadka jest znana. To było w 1872 roku. Dziadek ożenił się z Cherkową z Karszanka i razem gospodarowali. Dziadek zmarł młodo bo już w 1930 roku. Babcia natomiast dożyła 90 lat. Po dziadku gospodarkę przejął mój ojciec a po ojcu gospodaruję. Teraz przekażę gospodarkę najmłodszemu synowi, Krzysztofowi. To będzie już piąte pokolenie na tej ziemi. Jest jej niedużo. Teraz to niecałe 7 ha. Musiałem jednak mocno walczyć o każdy ar bo był spory bałagan w Księgach Wieczystych. Ale już wszystko uporządkowałem i gospodarkę przekażę jak należy. Póki co to ja tu jeszcze gospodarzę. Chociaż jestem na rencie. Z ZUS. Przepracowałem 35 lat jako kierowca w PKS, w tartaku i w innych firmach. To było moje główne źródło utrzymania rodziny. Przez większą część roku mieszkałem w Starogardzie aby nie dojeżdżać do pracy.

Świnia to żywy bank
- Od 2002 roku jestem zameldowany w Osieku - kontynuuje pan Tadeusz. -  Wie pan, startowałem w poprzedniej kadencji na radnego do gminy i zostałem wybrany. Na tę kadencję też mnie ludzie wybrali. Trzeba się więc było zameldować. A żniwa. Powiem, że nawet nie myślałem, że będą takie udane. Już mam po żniwach. Tak na oko to są one lepsze o conajmniej 30 procent niż w ubiegłym roku. Trochę tylko "na górkach" mi zboże poprzypalało ale reszta była bardzo ładna. Nie sprzedaję zboża. Wszystko przerabiam na mięso. Hoduję świnki w cyklu zamkniętym. Knura nie mam. Wszystko załatwia inseminator. Dla mnie świnia to jest taki "żywy bank". Każdy, dodatkowy grosz zamiast nieść do banku albo chować w skarpetę to lokuję w hodowlę. Pieniądze rosną razem ze świnią. To najlepsze odsetki. Jak są potrzebne pieniądze to sprzedaję świnię i mam kasę. I tak w kółko. Tak robi wielu rolników.

Rolnik ratownik
Do pana Tadeusza przyjechali na Gospel goście. Rolnicy z Jabłowa. Ojciec i syn.
- My już też jesteśmy po żniwach - mówi Włodzimierz Rozkwitalski z Jabłowa. - Jestem już od 3 lat na emeryturze ale te żniwa musiałem pracować sam. Syna wzięli mi w lipcu do wojska. Do Koszalina. Nie dostał przepustki na żniwa. Dopiero teraz mu dali przepustkę. Przyjechał ze mną na Gospel. A emeryturę mam z ZUS. Przepracowałem ponad 20 lat jako ratownik medyczny w pogotowiu. W Starogardzie. Na żniwa też nie narzekam. Były niezłe. W Jabłowie mamy trochę lepsze ziemie niż w Osieku. Mamy 6,8 ha klasy III i IV. Dało w tym roku około 4,5 tony pszenicy z hektara. Nie sprzedajemy zboża do elewatorów. Magazynujemy je w swoich magazynach. Ono zaraz po żniwach jest najtańsze. Warto je przetrzymać do wiosny i dostać więcej pieniędzy. Tak właśnie robimy.

Lepiej niż w mieście
- Jak wrócę z wojska to będę gospodarował tak samo jak ojciec - twierdzi Karol Rozkwitalski. - Nie mam wykształcenia rolniczego więc będę korzystał z doświadczeń ojca. Skończyłem ogólniak. Jestem kawalerem. Teraz trudno o taką dziewczynę co by na gospodarkę przyjść chciała. Inne czasy i inne dziewczyny. Chciałbym się ożenić ale coś czuję, że przyjdzie mi zostać kawalerem. Dziewczyny jakoś nie rozumieją, że teraz na wsi jest nawet lepiej niż w mieście. My mamy wszystko w domu. A najważniejsze, że żyjemy w zdrowej atmosferze i ciszy. A pracować trzeba wszędzie jak się chce coś mieć. Nic za darmo na tym świecie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama