Minister Zdrowia negując roszczenia firmy Pfizer uznał ponownie, że nie miała ona prawa być stroną postępowania rejestracyjnego Maxigry. Co więcej, potwierdził, że pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla Maxigry zostało wydane zgodnie z prawem, bez naruszenia 10-letniego okresu wyłączności danych leku referencyjnego (Viagry). Decyzja Ministra Zdrowia wydana po prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kończy spór w zakresie legalności rejestracji Maxigry.
W uzasadnieniu swojej decyzji Minister Zdrowia stwierdził, że Maxigra została dopuszczona do obrotu po pozytywnej ocenie merytorycznej oraz prawnej dokumentacji złożonej przez firmę Polpharma. Pozwolenie na dopuszczenie Maxigry do obrotu zostało udzielone zgodnie z przepisami obowiązującymi w dniu 26 marca 2004 r. a więc przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, gdy prawo unijne jeszcze nie obowiązywało na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym obalono zarzut o naruszeniu przy rejestracji Maxigry 10-letniego okresu wyłączności danych.
- Maxigra to pierwszy polski produkt leczniczy dla mężczyzn oparty na sildenafilu - mówi Aneta Jóźwicka, kierownik działu Brand Public Relations w Polpharmie. - Jest to zarazem pierwszy odpowiednik sildenafilu w Unii Europejskiej. Metoda syntezy substancji czynnej leku (cytrynianu sildenafilu) została opracowana wspólnie przez zespół naukowców z Instytutu Farmaceutycznego pod kierunkiem prof. Osmana Achmatowicza i Polpharmę. Proces ten jest w pełni innowacyjny, alternatywny i absolutnie odmienny od stosowanych przez inne firmy obecne na rynku. Pozwala otrzymać sildenafil z większą wydajnością i w mniejszej liczbie operacji niż w poprzednio stosowanej metodzie. Firma Polpharma wraz z Instytutem Farmaceutycznym opatentowały ten nowy sposób wytwarzania cytrynianu sildenafilu.
Maxigra - co to jest?
Maxigra jest wydawana na podstawie recepty. 1 tabletka zawiera 50 mg lub 100 mg sildenafilu. Produkt oferowany jest w opakowaniach po 1 i po 4 tabletki. Koszt jednej tabletki dla pacjenta wynosi ok. 20-25 zł. Jest dostępna w aptekach od kwietnia 2007 r.
Więcej w wydaniu „Gazety Kociewskiej” ukazującej się wraz z „Dziennikiem Pomorza” na terenie pow. starogardzkiego.
Napisz komentarz
Komentarze