Pomysłodawcą i realizatorem trzeciej już edycji tej nagrody było i jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar a niestrudzonym moderatorem tej inicjatywy jest Michał Spankowski.
- Główną ideą nagrody literackiej i wydawniczej jest promocja Kociewia poprzez wydawnictwa i popularyzację walorów turystycznych i duchowych – mówi Michał Spankowski. - Wielką uwagę zwraca się również na tematy ekologiczne. To właśnie na Kociewiu zaczynają się Bory Tucholskie, tu istnieją świetnie utrzymane zabytki, zamki pokrzyżackie. Tu wreszcie działa tczewskie Centrum Wystawiennicze z Muzeum Wisły oraz kilkadziesiąt izb regionalnych. Ważną rolę odgrywają: Wydawnictwo “Bernadinum” w Pelplinie i Wydawnictwo Pomorskie w Tczewie szczególnie poprzez publikacje w “Gazecie Tczewskiej” I “Gazecie Kociewskiej”.
Członkowie towarzystwa im. Małgorzaty Hillar, wśród których są między innymi, syn poetki Dawid Bieńkowski z Warszawy, biograf poetki prof. Tadeusz Linkner z Uniwersytetu Gdańskiego, Andrzej Grzyb (prozaik, poeta i senator) oraz Andrzej Krzysztof Waśkiewicz, naczelny redaktor pisma “ Autograf” z Gdańska już planują organizację kolejnej edycji “Wiosny Poetów” w 2008 r.
A tegoroczne “Kociewskie Pióra” przyznano następująco:
Literatura: ks. Franciszek Kamecki, Tadeusz Majewski, Czesław Glinkowski oraz prof. Tadeusz Linkner.
Działalność wydawnicza: Instytut Kociewski – Starogard Gdański i Józef Golicki z Tczewa.
Publicystyka: Katarzyna Korczak i Małgorzata Mykowska.
Animacja kultury: Ks. Piotr Wysga, Danuta Guzińska-Zaremba, Zbigniew Domachowski i Andrzej Konieczka.
Dotychczasowi Laureaci “Kociewskiego Pióra”
Literatura: Roman Landowski, Ewa Krzyżyńska, Andrzej Grzyb, Jan Majewski, Kazimierz Ickiewicz i Zygmunt Bukowski.
Działalność wydawnicza: Wydawnictwo “Bernardinum”, Wydawnictwo “Mirex”, Wydawnictwo Pomorskie z Tczewa, Kociewski Kantor Edytorski oraz Krzysztof Frydel i Lech Zdrojewski.
Publicystyka: Józef Ziółkowski, Stanisław Tomasz Pestka, Ryszard Szwoch.
Animacja kultury: Mirosław Kalkowski, Tadeusz Kubiszewski, Teatr “Kuźnia Bracka”, Janusz Kortas i Krzysztof Trawicki.
Napisz komentarz
Komentarze