Remigiusz Grzela (ur. w 1977 w Starogardzie Gdańskim) - prozaik, poeta i dramaturg.
Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Autor i współautor książek:
* Rozum spokorniał - Rozmowy z twórcami kultury (2000),
* Nauka a polityka - Dziwne losy filozofii prawa w Polsce (2001),
* Chełmska 21 (2001),
* Bagaże Franza K. czyli podróż której nigdy nie było (2004) - książka faktu opowiadająca o żydowskich aktorach zaprzyjaźnionych z Franzem Kafką oraz kobiecie jego życia - Dorze Diamant,
* Psychotest, czyli antologia dramatów na temat HIV/AIDS (2005).
Tomiki wierszy "Świat banalny" (1998) i "Drzewa wierzą naprawdę" (2001; ze wstępem ks. Jana Twardowskiego). Jego wiersze przetłumaczono na języki: norweski, hebrajski, włoski i angielski. Opowiadania drukowały pisma literackie. Obecnie Przygotowuje do druku powieść: "Bądź moim Bogiem" (ukaże się latem 2007 nakładem wydawnictwa WAB).
Jest autorem dramatów: "Na gałęzi", "Biografia" (realizacja Teatr Polskiego Radia, reż. Janusz Kukuła, obsada: Grażyna Barszczewska, Krzysztof Gosztyła, Grzegorz Damięcki), "Uwaga - złe psy!" (realizacja Teatr Wytwórnia, reż. Michał Siegoczyński, obsada: Małgorzata Rożniatowska; Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego 2006; Grand Prix i Nagroda Dziennikarzy dla Małgorzaty Rożniatowskiej na 46. Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu; Główna Nagroda Aktorska dla Małgorzaty Rożniatowskiej XII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury, Teatr Narodowy i Związek Artystów Scen Polskich; Nagroda Aktorska dla Małgorzaty Rożniatowskiej na 5. Festiwalu Prapremier Teatralnych w Bydgoszczy a także Nagroda Wojewody Dolnośląskiego i Polskiego Radia Wrocław na 40. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, WROSTJA) i "Naznaczeni" (realizacja Teatr Polskiego Radia, reż. Piotr Łazarkiewicz, obsada: Maria Ciunelis, Elżbieta Kijowska, Marta Chodorowska, Mariusz Szczygieł; realizacja TVP Kultura, obsada: Tomira Kowalik, Urszula Dudziak; reż. Remigiusz Grzela, reż. obrazu Łukasz Barczyk; przekłady na angielski, niemiecki i włoski). Napisał też monodram "Błękitny diabeł" na jubileusz 60-lecia pracy artystycznej Barbary Krafftówny (prapremiera 24 października 2006, Teatr Muzyczny w Gdyni, premiera Teatr Narodowy, 20 listopada 2006, reż. Barbara Krafftówna i Józef Opalski).
Napisał scenariusze monodramów Ewy Kasprzyk "Patty Diphusa" wg. Pedro Almodóvara (premiera w Teatrze Rozmaitości, 2004) i "Marilyn i Papież", adaptacja niemieckiej powieści Dorothei Kūhl-Martini (premiera Teatr Polonia, 2006 r.). Współpracuje z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007).
Publikował w paryskiej "Kulturze", w "Literaturze", "Kinie", w prasie zagranicznej. Był związany z Polskim Radiem i pracował dla telewizji. Swoje wywiady publikuje najczęściej w "Gazecie Wyborczej". Jego rozmowy z Anną Prucnal i Normą Bosquet, sekretarką Marleny Dietrich, które ukazały się w "Gazecie", były nominowane do nagrody Grand Press 2005 i ukazały się w książce "Grand Press. Dziennikarskie hity 2005". Rozmowa z sekretarką Marleny Dietrich znalazła się też w finale prestiżowej Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej 2006. Jest inicjatorem Nagrody poetyckiej Dżonka im. Stachy Zawiszanki, przyznawanej corocznie w czasie krakowskich targów książki (jej dotychczasowymi laureatami byli Krzysztof Siwczyk i Joanna Wajs).
Doświadczenia związane z wywiadem przekazuje studentom Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, gdzie prowadzi wykład "Kultura wywiadu".
Jest nominowany do Wierzyczanki 2007 – nagrody prezydenta Starogardu Gd.
Nominowany do Wierzyczanki 2007
STAROGARD GD. Nominowany do Wierzyczanki 2007 – nagrody prezydenta Starogardu Gd. – Remigiusz Grzela, prozaik, poeta i dramaturg.
- (.)
- 19.01.2008 00:38 (aktualizacja 28.07.2023 09:50)
Data dodania:
19.01.2008 00:38
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze