środa, 6 listopada 2024 00:28
Reklama
Reklama

Pomoc z "drugim dnem" - co dzieje się z wrzuconymi rzeczami do pojemników na odzież używaną?

POMORZE. W Starogardzie, jak w innych miastach Pomorza, jest wiele pojemników na odzież używaną. Niektóre maja logo Caritas. W założeniu mają służyć do pomocy potrzebującym. Co dzieje się z wrzuconymi rzeczami do tych pojemników?
Pomoc z "drugim dnem" - co dzieje się z wrzuconymi rzeczami do pojemników na odzież używaną?
Pojemnik na odzież używaną, mieszczący się na ul. Juranda ze Spychowa, jak sądzą starogardzianie, zagraża bezpieczeństwu pojazdów. Znajduje się na skrzyżowaniu równorzędnym przy wjeździe na osiedle. Z relacji naszych Czytelników wynika, że samochody zarówno wjeżdżające, jak i wyjeżdżające mają ograniczoną widoczność przez stojący tam pojemnik. Niedawno w tym miejscu zdarzyła się kolizja, na skutek której młody człowiek na motorynce został potrącony przez samochód. Według świadków motorynka była na drodze z pierwszeństwem, lecz nadjeżdżający samochód z przeciwka nie dostrzegł drugiego pojazdu. Na szczęście prędkości były niewielkie i nic groźnego się nikomu nie stało. Kierowcy skarżą się jednak, iż z powodu niewłaściwie ustawionego pojemnika, trzeba wykazać się dużą ostrożnością i uwagą w tym miejscu.

W województwie pomorskim pojemniki na odzież używaną należą do dwóch firm:
PPH Wtórpol z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej oraz Tesso sp.j. z siedzibą w Gdyni. Pojemnik na ul. Juranda ze Spychowa należy do Wtórpolu. Firma po naszej interwencji zadeklarowała, iż przesunie pojemnik, aby nie stanowił zagrożenia dla mieszkańców w choćby najmniejszym stopniu.
Cała sprawa mogłaby się zakończyć na zwykłej prośbie, wystosowanej do firmy odpowiedzialnej za dany pojemnik, aby przestawiła go w inne, mniej kontrowersyjne miejsce. Jednakże sprawa ta, a może sam pojemnik ma „drugie dno”...

Co się dzieje z odzieżą?
Przy tej całej historii nasuwa się pytanie: Co się dzieje z odzieżą w tych firmach, skoro nie są to organizacje charytatywne, a jedynie firmy prywatne zajmujące się sprzedażą odzieży używanej oraz ponownym jej przetwórstwem?
Często na takich pojemnikach występują loga Caritas Polska oraz Polskiego Czerwonego Krzyża. Firma Wtórpol sygnowała swoje pojemniki logiem PCK na mocy obustronnej umowy do momentu zerwania jej w dniu 31 lipca 2008 r.
– Do czasu rozwiązania umowy, PCK otrzymywała od nas comiesięczne wsparcie finansowe oraz część ubrań – tłumaczy rzecznik prasowy Wtórpola Mariusz Kluska. – Teraz pojemniki pozostały pozbawione loga PCK i odzież w nich umieszczana nie trafia już do PCK oraz nie płacimy na rzecz tej organizacji pieniędzy.
Na pytanie, co się dzieje z tymi ubraniami w firmie, rzecznik odpowiada, iż odzież najlepszej jakości trafia do 60 sklepów ich własnej sieci, a pozostała odzież jest sprzedawana na eksport do krajów Afryki, Azji i Europy Wschodniej.
-    Reszta odzieży, zupełnie nienadająca się do użytku, zostaje przetworzone na czyściło, czyli na tzw. szmatki – dodaje M. Kluska.
Utarło się przekonanie, że wrzucając odzież do takich pojemników, pomagamy potrzebującym, lecz jak widać, trzeba uważnie przyglądać się napisom na pojemnikach, bowiem na pytanie odnośnie tego, że ludzie z przyzwyczajenia traktują takie pojemniki jako wsparcie dla ubogich, rzecznik firmy odpowiada: „To już nie nasza sprawa”.
Więcej w Gazecie Kociewskiej,
która ukazuje się wraz z Dziennikiem Pomorza
na terenie powiatu starogardzkiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
LUMPEX 12.10.2011 18:47
ZŁODZIEJSTWO!!! CZYLI WŁASCIECIELEM POJEMNIKÓW JEST FIRMA "TESSO" Z GDYNI TAK? A WIEC ODDAJEMY CIUCHY DO POJEMNIKÓW ZA DARMO I KUPUJEMY TEN TOWAR W ZBLEWIE NA ULICY *** U PANI *** Z ZIĘCIEM TO WŁASCIECIELE *** JEDNI Z NAJBOGATSZYCH LUDZI NA POMORZU.A WIEC MOZE SIĘ TAK TRAFIC,ŻE KUPIĘ W ZBLEWIE SWÓJ PŁASZCZ KTÓRY ODDAŁAM DLA UBOGICH?TO MA BYĆ CARITAS?TO ZŁODZIEJSTWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

STRZELEC 12.10.2011 11:44
??? My wrzucamy "za darmo" a tu się okazuje że są sprzedawane na export do Afryki itp. To jest coś chorego,żeby na takich rzeczach jeszcze zarabiać-i to ma być humanitarne?

Emeryt 12.10.2011 10:29
To ja zadam proste pytanie. Do jakich pojemników, jak oznakowanych i gdzie zlokalizowanych możemy wrzucac odzież dla potrzebujacych , biednych ludzi. Którzy otrzymają ją za darmo?

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama