niedziela, 6 października 2024 12:32
Reklama
Reklama
Reklama

Aby tradycji stało się zadość...

Czekamy na nie cały rok, a one, jak to Święta, nie dają się sobą nacieszyć dłużej. To co możemy utrwalić to pamięć. Może zapisana, gdzieś na fotografiach, może na filmach z Mikołajem i świątecznym stołem... Wspomnienia bożonarodzeniowe mają to do siebie, że zostają na całe życie i niech już tak będzie zawsze. Zobacz jak spędzają i wspominają czas narodzin Chrystusa znani Kociewiacy.   
Aby tradycji stało się zadość...

Dzieciństwo...

Leszek Burczyk – „Do dzisiaj pamiętam smak tamtych pomarańczy i orzechów”

 

Moje dzieciństwo i młodość  przypadły na okres, kiedy żyło się bardzo skromnie. W rodzinie składającej się z pięciu osób, w której zarabiał tylko ojciec, musiało być skromnie. Ale właśnie dlatego tak zapadły mi w pamięć wszystkie Boże Narodzenia, bo to był czas absolutnie wyjątkowy. O to, by było inaczej, dostatnio i bogato, dbała  mama. Przygotowania do świąt trwały wiele tygodni, ale o tym dowiedziałem się znacznie później. Wszystkie prezenty, zabawki i smakołyki  były skrzętnie chowane przed dziećmi. Miały pojawić się dopiero w święta. I tak było.

Po długim oczekiwaniu nadchodziła wreszcie wigilia. Dom był już gruntownie wysprzątany, pachnące pierniki i ciasta upieczone, świąteczne potrawy przygotowane, można więc było zacząć świętowanie. Choinkę w stojaku osadzał  ojciec, a strojenie było zadaniem moim i  braci. Działo się to dopiero w wigilijny ranek, nigdy wcześniej. Na choince pojawiały  się przeróżne ozdoby, w tym wiele przygotowanych własnoręcznie.  Czas mijał i padał wreszcie sygnał: nastawiamy stół do wieczerzy wigilijnej. Pomagali wszyscy. Kiedy wschodziła pierwsza gwiazdka, którą musieliśmy wypatrzeć, cała rodzina zasiadała do stołu. Jedno nakrycie pozostawało tradycyjnie wolne. Podczas życzeń i dzielenia się opłatkiem, mama wypowiadała zawsze takie samo życzenie: oby za rok nikogo z nas nie zabrakło przy tym stole…  Nikt się nie spieszył, posiłek spożywaliśmy w skupieniu.

 

Po wieczerzy i wspólnym sprzątaniu, na stole, nie wiadomo skąd, pojawiały się cytrusy, włoskie orzechy i inne smakołyki. Do dzisiaj pamiętam smak tamtych pomarańczy i  tamtych orzechów. Kolęd się nie śpiewało, bo śpiewać potrafiła tylko mama. Ale za to były różne  opowieści oraz ciekawostki z życia bliższej i dalszej rodziny. Czas mijał i ani się obejrzeliśmy, gdy trzeba było się ubierać na pasterkę. Udawaliśmy się na nią zawsze całą rodziną. Po powrocie skok do łóżka, bo przecież w nocy miał przyjść gwiazdor. Nikt go nigdy nie widział, ale rano pod choinką pojawiały się zawsze wspaniałe prezenty. Może niezbyt kosztowne, ale dziwnym trafem, właśnie takie, na które czekaliśmy. Czy można zapomnieć atmosferę takich świąt?

 

Magiczny czas...

Maria Orlikowska – Płaczek – „Mikołaj nie zawodzi i zawsze pojawia się w naszym domu”

 

Święta Bożego Narodzenia, to trzy dni przeżyć w cudownej, rodzinnej atmosferze. Spędzamy je oczywiście zgodnie z tradycją. Dzieci ze swoją rodziną przyjeżdżają do nas, czyli dziadków, następnie dołączają kolejni goście. Przed Wigilią obowiązkowo najmłodsi w rodzinie stroją choinkę, natomiast w dzień Wigilii wspólnie przygotowujemy potrawy, co najmniej 12, które stawiamy na odświętnie przygotowanym stole. Pod obrusem chowamy siano – tak zawsze w domu robiła moja mama, u której spędzaliśmy dotychczasowe Święta. A na stole oczywiście nie może zabraknąć miejsca dla niezapowiedzianego gościa. Wieczerzę rozpoczynamy modlitwą i dzielimy się opłatkiem. Składając sobie życzenia świąteczne, spożywamy kolację. Dzieci bardzo się niecierpliwią. Wiadomo, czekają na Św. Mikołaja i prezenty. Mikołaj nie zawodzi i zawsze pojawia się w naszym domu. W tę rolę wciela się któryś z domowników. Dzieci wpatrują się w niego bezustannie. On rozdaje prezenty, które leżą pod choinką i co ważne: prezent otrzyma tylko ta osoba, która powie wierszyk lub zaśpiewa piosenkę. Jest naprawdę bardzo wesoło. Każdy bierze udział, bez wyjątków. Następnie córki siadają do pianina i wszyscy, wspólnie śpiewamy kolędy. To bardzo fajny i miły zwyczaj w naszym domu. O godzinie 22. lub 24.  wszyscy idziemy na pasterkę. Gdy wracamy przygotowujemy herbatę lub kawę na rozgrzanie, a kto zgłodniał spożywa posiłek. Bywa, że kładziemy się spać dopiero ok. godz. 3, 4 nad ranem. Pierwszy i drugi dzień Świąt wyglądają podobnie. Zaczynamy śniadaniem, następnie idziemy do kościoła, później jest obiad i kolacja. Te dwa dni upływają nam na rozmowach i spacerach na świeżym powietrzu. Dzieci, jak to dzieci - skupiają się na zabawkach, które wręczył im Św. Mikołaj. Gdy kończy się ten magiczny czas skupiamy myśli i przestawiamy psychicznie, bo czas wracać do pełnienia obowiązków w pracy. I tak, żal, że mijają te nasze Święta, bo przecież było tak fajnie...

 

 

Te jedyne, niezapomniane...

Ks. Janusz Lipski – „Tęsknię za tymi Świętami z dzieciństwa”

 

Wspominam często z wielką nostalgią Święta Bożego Narodzenia z okresu dzieciństwa. Może tym bardziej teraz do nich wracam, bo zbliżające się święta będą pierwszymi, kiedy nie będzie już z nami obojga naszych rodziców. Pamiętam ten podniosły nastrój przedświąteczny, kiedy to w ostatnich dniach adwentu po naszej wsi od domu do domu chodził św. Mikołaj. Jako małe dziecko bałem się jego wizyty. Z ubieraniem choinki czekaliśmy zawsze do wigilijnego popołudnia i rozbłyskała choinka (naturalna oczywiście) wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Czekając na ten moment tato przekazywał nam barwne opowiadania bożonarodzeniowe. Słuchaliśmy zawsze z wielkim zaangażowaniem i zadziwieniem. Zdarzało się nawet, że przez dziurkę od klucza zaglądaliśmy do pokoju, gdzie stała choinka, a mama rozkładała tam upominki. Nie oczekiwaliśmy żadnych wielkich podarunków, same słodkości dawały nam ogrom radości.

Gdy nadchodził czas wieczerzy wigilijnej tato prowadził modlitwę, śpiewaliśmy kolędy, czytaliśmy Pismo Święte, modliliśmy się za naszą rodzinę i we wszystkich bliskich nam intencjach, potem posiłek, śpiew kolęd, wręczani prezentów i oczywiście Pasterka. Tęsknię za tymi Świętami z dzieciństwa.

Te Święta, które przeżywam teraz też mają swój urok. Przebieg ich jest podobny, tylko, że teraz to ja jestem głową rodziny, która zostało powierzona mi  dekretem Księdza Biskupa i czuję na sobie odpowiedzialność za to, aby były to święta rodzinne, w naszej kapłańskiej rodzinie.


Zawsze pozostawało przygotowane miejsce dla gościa przy stole wigilijnym, tak w domu rodzinnym, jak i w plebani. Do tej pory jeszcze nie zapukał nikt do drzwi podczas wieczerzy wigilijnej, ale czuję odpowiedzialność za osoby, które są w trudnej sytuacji; przygotowujemy dla biednych kilkaset paczek, które rozdajemy przed świętami. W tym miejscu pragnę też podziękować wszystkim, którzy składają swoje dary, aby dzielić się z innymi. To piękny znak miłości i chrześcijańskiej solidarności.

 

W tym miejscu Zespołowi Redakcji Gazety Kociewskiej, wszystkim Czytelnikom, moim Parafianom, wszystkim Gościom, Mieszkańcom Starogardu Gdańskiego, Władzom Samorządowym i wszystkim Mieszkańcom Kociewia składam jak najserdeczniejsze życzenia świąteczne.  Niech Chrystus, który narodził się dla nas i dla naszego zbawienia wszystkich obficie błogosławi. Niech ciepło Betlejemskiego Żłóbka popłynie, zwłaszcza w tym Roku Wiary, do wszystkich wspólnot rodzinnych i umocni wszystkich w życiu wiarą. Niech Pan obficie błogosławi Wszystkim na Nowy 2013 Rok.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ola 27.12.2012 13:08
Z jakiej parafii to ksiądz?

4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama