niedziela, 6 października 2024 22:22
Reklama
Reklama
Reklama

Uczcili pamięć powstańców

W środę 23 stycznia w kinie „Sokół”, a następnie na Starym Cmentarzu uczczono pamięć tych, którzy walczyli za ojczyznę w Powstaniu Styczniowym. Była wystawa prac Artura Grottgera, odczytano manifest Rządu Tymczasowego oraz odśpiewano pieśń powstańczą „Boże coś Polskę”, a to wszystko we wzniosłej atmosferze wzruszenia.
Uczcili pamięć powstańców

Uczestników obchodów nie brakowało, nie zawiedli uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy, którym powstańcza historia naszego kraju i regionu nie jest obca.
- Myślę, że pamięć o powstańcach, o tych co walczyli, abyśmy my teraz byli wolni jest elementem naszej tożsamości narodowej. Musimy pamiętać, że gdyby nie ci powstańcy, gdyby nie ich siła walki, hardość ducha i przykład który dali innym, nie byłoby nas tutaj. Może to właśnie powstańcy zapalili tą iskierkę, dzięki której zachciało się walczyć i wierzyć, że ta walka przyniesie zwycięstwo. I tak się stało. Spotkałam się z głosami, że to powstanie było niepotrzebne, że przez nie zginęła masa ludzi. Ale to nie prawda. Było potrzebne, bo dało ducha walki – tłumaczy 16 letnia Angelika Kreft, która na obchody wybrała się ze starszą siostrą. Dziewczyna tłumaczy, że w duchu patriotyzmu była wychowywana i tak też w przyszłości zamierza wychowywać swoje dzieci.
W ramach uroczystości przybyli mieli okazje posłuchać wykładu historycznego Piotra Szubarczyka „Leśni bandyci lat 1863 – 1865 oraz 1945 – 1956”. Piotr Szubarczyk z zaangażowanie opowiadał o Powstaniu, przytaczał ciekawostki i anegdoty. Uczestnicy tłumnie zebrani w kinie słuchali go z zapartym tchem. Atmosfera na sali była poważna i wzniosła. Na koniec wykładu, wszyscy odśpiewali w całości pieśń „Boże cos Polskę” będąca hymnem powstania styczniowego. Po projekcji filmu „Wierna rzeka” na podstawie powieści Stefana Żeromskiego przemaszerowano z pochodniami na stary cmentarz pod pomnik Edwarda Przanowskiego, gdzie oddano hołd powstańcom i złożono kwiaty. Modlitwę w intencji powstańców odmówiono pod przewodnictwem ks. Prałata Stanisława Człapy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
do lewicowych "uczestników" 29.01.2013 07:47
Uroczystości zorganizowała starogardzka prawica. Ktoś o naszych narodowych bohaterów musiał się upomnieć

Eda 28.01.2013 22:45
Kto zapłacił za wynajęcie sali?

Jacek Marczak 28.01.2013 23:05
Sprzedano ok. 170 biletów w cenie 10 zł. za projekcję filmu "Wierna rzeka", zapłacili uczestnicy obchodów rocznicy, za co Im serdecznie dziękujemy.

dokładna 28.01.2013 22:28
kto, kiedy, gdzie i co - oto pytania, na które musi odpowiedzieć każdy dziennikarz, relacjonujący dane wydarzenie. Jeśli dziennikarz przemilcza odpowiedź na chociażby jedno z powyższych pytań, to oznacza, (przepraszam - nazywam to po imieniu), że dokonał przekłamania. Każde wydarzenie, ma swego autora i realizatora. Z imienia, nazwiska, nazwy grupy itp. Proszę dziennikarzy o to, by ich relacje były rzetelne.

uczestnik II 28.01.2013 15:03
Myślę, że to jednak ważna informacja i powinna w tekście się znależć.

Uczestnik 28.01.2013 14:28
Mam pytanie. Kto zorganizował te uroczystości?

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama