poniedziałek, 7 października 2024 04:15
Reklama
Reklama
Reklama

Elektrownia na wokandach. „Stop elektrowni Północ”

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odroczył do 14 lutego wydanie wyroku w sprawie skargi organizacji ekologicznych, dotyczącej pozwolenia na budowę głównych obiektów technologicznych Elektrowni Północ w Rajkowach (gm. Pelplin). Zdaniem skarżących niesłusznie nie uznano za strony w postępowaniu 73 osoby, a ocena oddziaływania inwestycji na środowisko została przygotowana nieprawidłowo.
Elektrownia na wokandach. „Stop elektrowni Północ”

Organizacje ekologiczne, czyli Stowarzyszenie Eko-Kociewie i Fundacja Clientearth, zaskarżyły decyzję starosty tczewskiego o zatwierdzeniu projektów budowlanych i udzieleniu pozwolenia na budowę, decyzję wojewody pomorskiego utrzymującą w mocy decyzję starosty oraz postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczące ponownej oceny oddziaływania na środowisko.
- Obecność na rozprawie 6 lutego licznej grupy mieszkańców świadczy o ich dużym zainteresowaniu przebiegiem postępowania - mówi Olga Sypuła z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. - Zarówno decyzja starosty jak i wojewody zostały także osobno zaskarżone przez rolników z gminy Pelplin. W najbliższym czasie odbędzie się również rozprawa dotycząca obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Do kompletu pozwoleń na budowę inwestorowi brakuje jeszcze dodatkowo ostatecznego pozwolenia na budowę fragmentu magistrali i oraz pozwolenia na budowę linii elektroenergetycznych.

Niedawno została uruchomiona strona organizacji ekologicznych o nazwie „Stop elektrowni Północ” (www.stopep.org).

- „Ta strona powstała, aby dostarczyć rzetelnych, aktualnych informacji na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą budowa planowanej Elektrowni Północ i umożliwić społeczeństwu aktywny udział w prowadzonych postępowaniach - informują jej założyciele.”

Jak aktywność organizacji ekologicznych na sądowych wokandach komentują przedstawiciele inwestora?

- Elektrownia Północ posiada ważną i ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach - wyjaśniał nam Piotr Maciołek, prezes zarządu Elektrowni Północ. - Projekt ma także wykonalne pozwolenie na budowę.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rozwojowiec 21.03.2013 20:24
"przy założeniu, że na jednego mieszkańca potrzeba 1 tonę węgla na rok to do atmosfery w naszym powiecie emitujemy 4 400 ton dwutlenku siarki. Proszę zestawić obecne 4 400 t z prawie 11 000 t w przyszłości. Bardzo podobne wyliczenia odnoszą się do tlenków azotu. Jeżeli chodzi o dwutlenek węgla to elektrownia nie będzie go wychwytywać, rocznie do atmosfery wyemituje ok. 13 mln. t." Zacznijmy od lekcji chemii Dwutlenek siarki jest szkodliwy tylko w pewnym stężeniu. Strumień pary z chłodni kominowych uniesie spaliny na setki metrów i je rozproszy (konwekcja), w wyniku tego do miejscowości położonych najbliżej elektrowni nie dotrze nawet trochę tego gazu. Co innego dym który wylatuje z kominów domów wysokich na zaledwie kilkanaście metrów. Dwutlenek siarki z domowych pieców snujący się blisko ziemi jest tysiące razy bardziej szkodliwy od tego z elektrowni... To samo z tlenkami azotu. Ponadto węgiel z bogdanki jest bardzo dobrej jakości, często w przeciwieństwie do tego "domowego" Dalej: 1 tona węgla... to wystarcza na maksymalnie (przy paleniu także drewnem) na pół zimy. Kwestia pyłu Po pierwsze w procesie odsiarczania spalin przepłukuje się je wodą co wyłapuje także pyły, a cała reszta jest rozpraszana przez komin do nieszkodliwego stężenia (nieporównywalnie mniejszego niż ten z domowych kominów). Po drugie popioły gromadzi się nie na hałdach ale miesza się je z wodą i transportuje do uszczelnionych osadników gdzie aż do obsadzenia roślinnością są stale wilgotne więc nie pylą. W przeciwieństwie do domowych pieców w których niska temperatura spalania i złej jakości węgiel powoduje powstawanie ogromnych ilości pyłu i innych szkodliwych substancji w powietrzu tuż obok naszych domów!!! Radioaktywny pył? A podczas wybierania popiołu z domowego pieca pył do płuc się nie dostaje? Proponuję poszukać więcej informacji o tym ile razy nasze domowe piece są bardziej szkodliwe nawet od największych elektrowni węglowych... I sprawdzić jak wyglądają okolice Bełchatowa, Tam mieszkańcy nie narzekają mimo że mają jeszcze kopalnię węgla, a z tlenków azotu nikt spalin nie oczyszcza.

ernest 14.02.2013 10:51
To tak samo jak z samochodami na prąd , mówią że sa bardzo tanie w eksploatacji ... no ale rachunki za prąd potrzebny do codziennego ladowania wynoszą po 500-700 zł ! A prąd znów z elektrowni węglowych... Tylko atom jest ratunkiem dla Polskiego braku energii.

energetyk 13.02.2013 10:17
ekoszołomy wciskają Wam kit a Wy to łykacie ! Jak czytam bądź słucham te propagande niedouczonych pseudo ekologów że powinniśmy stawiać na odnawialne źródła energii zamiast budować elektrownie (czy to atomowe czy to węglowe) ! "Idjoto" czy zdajesz sobie sprawe ile potrzeba byłoby postawic farm wiatrowych aby zastąpić jeden blok konwenconalnej elektrowni ? Aby uzyskać 1 MW (megawat) mocy, wirnik turbiny wiatrowej powinien mieć średnicę około 50 metrów. Ponieważ duża konwencjonalna elektrownia ma moc sięgającą 1 GW (gigawata), tj. 1000 MW, to jej zastąpienie wymagałoby teoretycznie użycia ok. 1000 takich generatorów wiatrowych. W rzeczywistości elektrownie wiatrowe pracują ok. 1500 – 2000 godzin rocznie, tj. trzykrotnie krócej niż siłownie konwencjonalne i atomowe. Zatem aby wyprodukować tyle samo energii elektrycznej co jedna duża siłownia klasyczna potrzeba ok. 3000 elektrowni wiatrowych o mocy 1 MW. Zabrakłoby Polski aby zastapić energię konwencjonalną w energię odnawialną...

nik 13.02.2013 01:22
ludzie nie popadajcie w paranoje....odstawmy w takim razie samochody i poruszajmy się pieszo,ogrzewajmy domy prądemi bo węgiel emituje tlenek siarki i można tak wymieniać bez końca tylko żeby ogrzewać dom prądem trzeba skądś go mieć elektrownia węglowa nie bo zła,jądrowa nie bo zła wiatraki nie bo źle ale prąd w domu każdy chce mieć.....

sg 12.02.2013 20:24
W węglu z Bogdanki jest 1,3% siarki, w 5 000 000 mln ton węgla znajduje się 65 000 t siarki, po procesie spalania powstanie 130 000 ton dwutlenku siarki. Jeżeli założymy, że elektrownia wychwyci 95% powstających tlenków to otrzymamy 6 500 ton tlenków siarki emitowanych rocznie do atmosfery. Obecnie większość z nas pali w piecach węglem, 100% powstałych tlenków siarki trafia do atmosfery, przy założeniu, że na jednego mieszkańca potrzeba 1 tonę węgla na rok to do atmosfery w naszym powiecie emitujemy 4 400 ton dwutlenku siarki. Proszę zestawić obecne 4 400 t z prawie 11 000 t w przyszłości. Bardzo podobne wyliczenia odnoszą się do tlenków azotu. Jeżeli chodzi o dwutlenek węgla to elektrownia nie będzie go wychwytywać, rocznie do atmosfery wyemituje ok. 13 mln. t. „Bogactwo” elektrowni węglowej to także pyły z kominów i hałd, pierwiastki promieniotwórcze i metale ciężkie, najmniejszym złem będzie hałas. Co oznacza obecność tlenków siarki, azotu i węgla w powietrzu? W połączeniu z wodą tworzą kwasy, proszę spróbować podlewać kwiatki najsłabszym z tych kwasów – kwasem węglowym, pospolicie zwanym wodą gazowaną.

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama