poniedziałek, 7 października 2024 04:16
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego nie mamy hospicjum?

O hospicjum mieszkańcy dopytują od lat. Tego typu placówki funkcjonują w wielu miastach Pomorza, dlaczego więc nie w Starogardzie Gd.? Jak tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miasta brakuje środków, ale także osób i instytucji, które wzięłyby na siebie trud powołania hospicjum na naszym terenie. Dla wielu chorych, byłaby to jedyna szansa, by u schyłku życia, korzystać z najlepszej możliwej pomocy.
Dlaczego nie mamy hospicjum?

- Ok. 2 tygodnie temu jedna z parafii w naszym mieście gościła dyrektora hospicjum jednego z miast Pomorza. Nie ukrywam, że po tej mszy świętej wiele osób zaczęło składać do mnie pytania co robią władze miasta, co robią radni, by w prawie 50 – tysięcznym mieście mogło powstać hospicjum – temat zainteresował starogardzką radną Wioletę Strzemkowską – Konkolewską, która pytania o możliwość powołania hospicjum skierowała do pracowników Urzędu. Odpowiedź jakiej udzieliła wiceprezydent ds. społecznych i rozwoju nie może zadowalać.
- Jest to temat który przewija się od wielu lat – mówi Iwona Lewandowska. - Ze względu na to, że brak osób, które szerzej mogłyby tym tematem się zająć, a więc fundacji czy stowarzyszeń oraz ze względy na brak funduszy na tego typu cele, do powstania hospicjum z prawdziwego zdarzenia na terenie naszego miasta nie doszło.

Co nie udaje się u nas, z powodzeniem działa w innych miastach regionu. Pracownicy Kwidzyńskiego Hospicjum im. Św. Wojciecha nie wyobrażają sobie, co by było, gdyby ich placówki, któregoś dnia zabrakło. 14 lat temu ciężar organizacji wziął na siebie jeden z lekarzy i tak praca z chorymi trwa do dziś. W sąsiedztwie Starogardu Gd. hospicja działają m.in. w Tczewie, Elblągu czy Chojnicach.    
- W praktyce opieką w domu może zająć się tylko rodzina chorego, a to za mało – podkreśla Anna Radzimska, oddziałowa kwidzyńskiego hospicjum. - Oczywiście zdarzają się takie rodziny, w których chory przebywa do ostatnich swoich dni. Jednak duża część domowników nie daje sobie rady. Sytuacja ich przerasta. Wtedy z pomocą przychodzi hospicjum. Są to sytuację, gdy chory cierpi, gdy odczuwa ból i męczy się. Na oddziale jesteśmy w stanie podać podskórnie lek przeciwbólowy. W domu będzie z tym problem. Bywa, że przy atakach duszności, trzeba podać tlen. Ale problem dotyczy np. odleżyn, z którymi jesteśmy sobie w stanie lepiej poradzić, niż rodzina chorego.
Jak mówi Maria Orlikowska – Płaczek, kierownik starogardzkiej Przychodni Lekarskiej, chodzi o to, by pomóc choremu godnie przejść ostatnią drogę w życiu. SP ZOZ przy ul. Hallera mógłby wziąć na siebie zadanie powołania hospicjum, ale...    
- Powołanie do życia hospicjum nie jest zadaniem łatwym. Po pierwsze potrzebny jest obiekt, a takiego nie posiadamy. Po drugie NFZ finansuje tylko część działalności, a więc część środków trzeba zapewnić samemu – tłumaczy Maria Orlikowska – Płaczek.

Więcej na ten temat w Gazecie Kociewskiej, która w każdą środę wraz z Dziennikiem Pomorza ukazuje się na terenie powiatu starogardzkiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Eda 15.02.2013 07:02
Nie ma warunków do godnego rodzenia potomstwa. Nie ma gdzie godnie umierać.

999 - zadzwoń po pogotowie! 14.02.2013 21:58
Hospicjum w riuinie ipo "5" lub w innej ruderze?!. Człowieku nie wypisuj bzdur. Hospicjum to bardzo duże wymagania tak co do stanu technicznego obiektu, warunków bytowych pacjentów, warunków pracy personelu i wolontariuszy, szerokie korytarze i drzwi, windy, wiele specjalnistycznych sal do pielęgnacji pacjentów, specyfika wyposażenia sal pacjentów, wyposażenie i wymogi dotyczące kuchni itd. Żadna stara buda nie nadaje się do tego celu. Byłes kiedys w hospicjum?. Pojedź np. do Gdańska- Żabianka (tuż przed granica Gdańs - Sopot) lub do innego. Przekonasz się naocznie czy jako potencjalny pacjent (nie źyczę Ci tego) chciałbys trafic do hospicjum w ruinie. Obiekt hospicjum to jedno. Drugi, jeszcze powazniejszy problem, to finansowanie hospicjum. NFOZ chne finansowac częśc kosztów za maksymalny pobyt pacjenta do 30 dni. Chyba nic tu sie nie zmieniło. Co z reszta niemałych kosztów funkcjonowania i utrzymania hospicjum?. NFOZ finansując do 30 dni wyznacza tym samym oczekiwanie, że pacjent dłużej nie pożyje!. Przykre i smutne ale prawdziwe... Hospicjum to procedura medyczna, chociaz juz nie lecznicza, która nie jest zadaniem samorządu miasta czy gminy. Które mniejsze miasto czy gminę stac na finansowanie funkcjonowania hospicjum?. Nikt samodzielnie temu nie zaradzi. Nawet wszystkie samorządy powiatu to za mało. Hospicjów jest niewiele więc zorganizowana forma finansowego wspierania powinna obejmowac obszar co najmniej kilka powiatów. Moźe wtedy... tylko jak długo?. W Starogardzie istnieje hospicjum domowe. w którym lekarze i pielegniarki czynią wiele dobrego. Jest jeszcze jeden problem, który czeka na rozwiązanie. Sprawa jest też poważna. Ten problem to brak Zakładu/ Odziału Długoterminowej Opieki Leczniczej. Ludzie po udarach, po poważnych wypadkach i zabiegach operacyjnych zostaja praktycznie bez systematycznej i fachowej opieki przywracającej chociazby do podstawowej samodzielności. Nie wzystkich stać na drogie leczenie w prywatnych placówkach. Zyją więc nawet latami uwiązani do łóźka i bez szans na zmianę sytuacji. Hospicjum tu nie pomoże bo nie dopadła ich choroba nowotworowa. Jest więc wiele do zrobienia. Chyba zbyt wiele ... A może jestem zbyt wielkim pesymistą?. Obt.

15.02.2013 10:36
Komentarz zablokowany

999 14.02.2013 18:52
JAk to nie ma żadnego obiektu ? a budynek po starej szkole nr 5?? i inne

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama