poniedziałek, 7 października 2024 20:20
Reklama
Reklama
Reklama

Kameralnie w PSM. Wyróżnienie dla starogardzkiej szkoły

Pod patronatem starosty Leszka Burczyka i prezydenta Edmunda Stachowicza odbyły się 27 Starogardzkie Spotkania Kameralne (SSK). W auli koncertowej starogardzkiej szkoły muzycznej przez siedem godzin rywalizowało 136 wykonawców (40 zespołów). Impreza odbyła się w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego patrona PSM. SSK były testem przed obchodami 40. lecia szkoły.
Kameralnie w PSM. Wyróżnienie dla starogardzkiej szkoły

Wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom.  
- Przyjechało do nas wielu uzdolnionych uczniów z 17 szkół – mówi Tadeusz Negowski, dyr. PSM. - Rangę imprezy docenił przewodniczący jury, prof. Bogdan Ocieszak (prof. klarnetu z Akademii Muzycznej w Gdańsku - red.), który w końcowym wystąpieniu podkreślił, że „Spotkania” mają charakter międzynarodowy i są bardzo udanym przedsięwzięciem muzycznym i organizacyjnym.
W jury mieliśmy także akcent starogardzki. Pan prof. Wojciech Szlachcikowski  urodził się w Starogardzie, uczył się w szkole muzycznej (wtedy w szkole podstawowej nr 6).
Dziś jest profesorem AM w Gdańsku (klasa skrzypiec).

Dziękuje pracownikom
Negowski chwali nauczycieli i pracowników szkoły, którzy wszystko dopięli organizacyjnie.  
- To było miłe, kiedy nam dziękowano za tak dobrą organizację. Nasze Starogardzkie Spotkania Kameralne mają dużą renomę w szkołach i to nie tylko w kraju. Aby przyjechać na SSK uczniowie muszą wygrać wewnętrzne eliminacje w swoich szkołach, stąd do nas przyjeżdżają najlepsi z najlepszych, a tytuł tu zdobyty ma prestiż. Dawni uczestnicy, dziś przejeżdżają jako nauczyciele, opiekunowie.
Drugą, sztandarową imprezą Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Starogardzie Gd. jest konkurs kontrabasowy.

Jurorzy
Jury XXVII Starogardzkich Spotkań Kameralnych w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim przewodniczył prof. dr hab. Bogdan Ocieszak (AM Gdańsk) a członkami byli: prof. Wojciech Szlachcikowski (AM Gdańsk) i adiunkt Elżbieta Pasierowska – Kołodziej (AM Gdańsk).       
 
Wyniki
Po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu: 12 duetów fortepianowych, 10 duetów, 10 triów, 3 kwartetów, 4 sekstetów, 1 septetu oraz orkiestry kameralnej) jury wydało werdykt.
Duety fortepianowe: 1 miejsce - Głazik Gracjana, Baranowska Julia z PSM I st. im. F. Chopina w Wejherowie. Równorzędne 2 - Abdurahmanov Rafael, Kosareva Nadieżda ze Szkoły Muzycznej w Svetlyj oraz Shmakova Tamara, Mihajlova Anna ze Szkoły Muzycznej im. R. M. Gliera w Kaliningradzie. Równorzędne 3: Mucha Aleksandra, Lewandowski Franciszek z Prywatnej Szkoły Muzycznej I st. ”Concertino” w Gdyni; Gwardyś Amelia, Gwardyś Lena z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku; Grinov Efim, Oildin Leonid ze Szkoły Muzycznej im. R. M. Gliera w Kaliningradzie.
Duety różne: 1 - Orlova Valentina, Persichkina Natasha z Dziecięcej Szkoły Sztuki im. J.S. Bacha w Bałtijsku; 2 - Rucińska Anna, Jezierski Ryszard     ZSM w Gdańsku – Wrzeszczu, równorzędne 3: Müller Michał, Jantowska Weronika z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Starogardzie Gd; Zorn Karolina, Taubel Aleksandra z SM I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni.
Tria: równorzędne 1. - Tyl Marta, Kończal Kinga, Kasiłowski Piotr z ZSM w Gdańsku – Wrzeszczu; Pozorska Hanna, Wieczorek Szymon, Teska Julia z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku; 2 - Chodorowski Maciej, Żuromski Damian, Myrcha Jędrzej z PSM I st. im. F. Nowowiejskiego w Kwidzynie; równorzędne 3. - Buśko Szczepan, Roesler Stanislas, Pakuła Malwina z ZSM w Gdańsku-Wrzeszczu; Rogal Jakub, Sowiński Artur, Amilkiewicz Julia z SMI i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni.

Zespoły większe
Kwartety: 1 - Wróbel Błażej, Jankowski Filip, Długosz Daniel, Jankowska Alicja z PSM I i II st. im. St. Moniuszki w Grudziądzu. Równorzędne 2.: Sobczyński Sandro, Knabe Klaudia, Małkowska Katarzyna, Schodowski Tymoteusz z PSM I st. im. F. Nowowiejskiego w Kwidzynie; Damps Natalia, Bartkiewicz Martyna, Milewczyk Żaneta, Tomkowicz Michał z PSM I st. im. F. Chopina w Wejherowie. Równorzędne 3.: Orlova Valentina, Novitzkaja Daria, Gerasiova Elina, Pokatov Yurij, Logvinenko Daria, Grom Valerija z Dziecięcej Szkoły Sztuki im. J. S. Bacha w Bałtijsku; Kowalska Dominika, Górka Stanisław, Cern Kamil, Majkowska Joanna, Plaga Natalia, Kupiec Wiktoria z Sopockiej SM I st. im. St. Moniuszki w Sopocie.            
Wyróżnienia: Stangreciak Alicja, Świst Weronika, Małaszewski Bartosz, Buszczak Natalia, Sarnecka Hanna, Szmigiel Dorota, Kolasińska Małgorzata z PSM I st. w Solcu Kujawskim; Orkiestra kameralna: Müller Michał, Reszke Mateusz, Müller Bartosz, Zaremski Kamil, Makowska Dobrochna, Cylkowska Karolina, Zamur  Michał, Krzyżanowska Kinga, Słupek Zuzanna, Semrau  Anna, Makiła Tymoteusz, Mania Zuzanna, Juraszek Alicja, Kaliszewska Luiza z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Starogardzie Gd.

Nagrody dla szkół
Jury przyznało nagrodę starosty Leszka Burczyka dla Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Wejherowie; nagrodę Prezydenta Edmunda Stachowicza Zespołowi Szkół Muzycznych w Gdańsku – Wrzeszczu. Wyróżnienia jury trafiły do Dziecięcej Szkoły Sztuki im. J. S. Bacha w Bałtijsku i Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Starogardzie Gd.
Szkoły dostały obrazy Józka Olszynki i grafiki Adama Harasa z pamiątkowymi  grawertonami.

Nasz komentarz
Nasi uczniowie wypadli dobrze. Najlepsze miejsce, trzecie, zajął duet Michał Müller i Weronika Jantowska, uczniowie Ewy Ceroń – Szmaglińskiej i Małgorzaty Pielak.
- Michał co chwila coś wygrywa – chwali T. Negowski. - bo jest pracowity i zdolny.
Następne „Spotkania” za rok.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama