wtorek, 8 października 2024 12:40
Reklama
Reklama

Witaj majowa jutrzenko...

Przed nami majowe święta. 1 maja obchodzić będziemy Święto Pracy, 2 maja święto flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a 3-go maja święto ustanowienia Konstytucji Trzeciego Maja. Z tej okazji w mieście odbędzie się szereg uroczystości. 
Witaj majowa jutrzenko...

Majowe święta, to nie tylko długi weekend. To przede wszystkim czas refleksji i zadumy. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie kim jesteśmy i jak wyglądała nasza historia. Z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja w Starogardzie zorganizowane będą uroczystości upamiętniające ten dzień.

Święto pracy wspomnieniem św. Józefa Rzemieślnika
- Dawniej dzień pierwszego maja inaczej się świętowało. Były pochody. Pamiętam jak chodziłem z wnuczką w wózku na pochody, a później z całą rodziną na lody. Teraz nie szanuje się pracy człowieka. Płacą marne grosze, ledwo można wyżyć. Kiedyś z wnuczką chodziłem świętować Święto Pracy, a teraz kobieta bez roboty jest – tłumaczy Józef Betlejewski, emeryt ze Starogardu Gd.
Święto Pracy w Polsce obchodzone jest od 1890 r., a od 1950 jest świętem państwowym. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Teraz święto 1 maja kojarzy się głównie z masowymi demonstracjami oraz pochodami. Kościół Katolicki, jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy wprowadził do kalendarza liturgicznego 1 maja wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika.

Pamiętaj o fladze!
Dzień 2. maja na mocy ustawy z 2004 roku jest świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Mimo tego, iż nie jest to dzień wolny od pracy starogardzianie pamiętają i wystawiają flagi w swoich oknach i na balkonach.  
– Powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami, a nasza flaga jest tego wyrazem – tłumaczy Janina Kostrzewska, mieszkanka Królewskiego Miasta.
Święto flagi od 2004 roku obchodzone jest między świętami 1. maja czyli Świętem Pracy i 3. maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Wybór dnia 2. maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. W kraju organizowane są tego dnia akcje patriotyczne i manifestacje. A mieszkańcy na znak szacunku i tożsamości narodowej wywieszają flagi w oknach czy też na balkonie.
- Niewiele jest takich atrybutów dla nas ważnych i przybliżających polskość, więc zaakcentowanie naszej narodowości przez wywieszenie flagi to ważny gest. Chociaż należy pamiętać, żeby tego nie nadużywać. Wszystko musi mieć swoje miejsce, a flaga powinna być prezentowana w sposób godny – uważa Jan Kilian, szef starogardzkiego PiS. Także mieszkańcy Starogardu są podobnego zdania.  
- Powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami, a nasza flaga jest tego wyrazem. Jeśli jest okazja, żeby flagę powiesić, to robię to. Sama sobie flagę uszyłam, uszyłam też córce i wnuczce. Moje dzieci wychowałam w szacunku do kraju, w którym żyjemy oraz flagi – mówi Janina Kostrzewska, mieszkanka Królewskiego Miasta.

Pamiętajmy, kim jesteśmy
3 maja 1791 w Polsce uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Została uchwalona przez Sejm Wielki. Wydarzenie to zostało uznane za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono ją do 1946. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to ważne, historyczne wydarzenie. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990. Od tego czasu rokrocznie odbywają się z tej okazji uroczystości. Także w Starogardzie. Odbędzie się m.in. msza święta, przemarsz ulicami miasta oraz widowisko poetycko – muzyczne. Mieszkańcy Stargardu zapowiadają swoją obecność. – Oczywiście w ten dzień pójdę do kościoła. Złożę też kwiaty pod pomnikiem niepodległości. Myślę, że to mój obowiązek. W końcu ustanowienie konstytucji otworzyło nowy rozdział w historii naszego kraju – tłumaczy Tatiana Narloch. Poniżej przedstawiamy plan uroczystości majowych.


Uroczystości z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Godz. 10.15 – Zbiórka uczestników przy rondzie im. Bractwa Kurkowego u zbiegu ulic Mickiewicza, Zielonej i Norwida

Godz. 10.30 – Odsłonięcie obelisku upamiętniającego nadanie rondu imienia Bractwa Kurkowego.

Godz. 10.45 – Przemarsz uczestników ulicami Norwida, Tczewską, Kanałową oraz Podgórną,

Godz. 11.00 – Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Katarzyny

Godz. 12.00 – wciągnięcie na maszt Flagi Państwowej przy ratuszu.

Godz. 12.10 – Przemarsz uczestników z rynku ulicą Paderewskiego

Godz. 12.15 – wystąpienie przewodniczącego Rady Miasta, składanie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.

Godz. 19.00 – Widowisko poetycko – muzyczne w wykonaniu teatru „Kuźnia Bracka” pt. „Harcerski zew – lekcja śpiewania 3” (plac przed Muzeum Ziemi Kociewskiej, a w przypadku niesprzyjającej pogody w Kościele pw. św. Katarzyny. )


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
01.05.2013 09:43
Czym różnią się obchody 1 maja od gówna na chodniku?. Niczym. Obchodzi się!.

30.04.2013 22:31
Jutro 1 maja, czyli gówno a nie święto. Jutro "komuch tag"!.

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama