wtorek, 8 października 2024 16:51
Reklama
Reklama

8 maja: kwiaty, wspomnienia i... żółta kartka dla Rady Miasta

Jak co roku, 8 maja, przy Pomniku Walki i Męczeństwa lat 1939-45, przy ulicy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich obchodziliśmy kolejną rocznicę zakończenia II wojny światowej. Tegorocznych uroczystości nie zaszczycił swoją obecnością poczet sztandarowy Rady Miasta.
8 maja: kwiaty, wspomnienia i... żółta kartka dla Rady Miasta

W okolicznościowym wystąpieniu dh Wojtek Mokwa przypomniał historię pomnika, który od lat przypomina starogardzianom tragiczne lecz pełne heroizmu wydarzenia czasu wojny, jakie miały miejsce w naszej małej Ojczyźnie.

- Pomnik ten wpisał się na trwale w dzieje i architekturę miasta. Przychodzimy tutaj często, być może nie zastanawiając się w zabieganej codzienności jak bogata symbolika jest w nim zawarta. Pomnik Walki i Męczeństwa lat 193901945, znany też jako Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Pomorza lub jako Pomnik Czynu Zbrojnego wystawiły, w 1963 r władze miasta dla uczczenia pamięci walczących z hitlerowcami partyzantów oraz zamordowanych przez okupanta mieszkańców. U podnóża wysokiej, kamiennej kolumny, symbolizującej wypalony – pozostały na zgliszczach komin umieszczono płytę – mapę powiatu starogardzkiego. Zaznaczono na niej miejsca egzekucji, miejsca walk partyzanckich, dywersji  i zrzutów spadochronowych. W górnej części płyty widnieje napis „Pamięci Bojownikom, którzy an Ziemi Starogardzkiej zginęli w walce z faszyzmem”. Na szczycie kolumny dwie daty 1939, 1945.

Organizatorem uroczystości był Urząd Miasta Starogard Gdański. Na uroczystości w 68 rocznicę zakończenia II wojny światowej zaprosił mieszkańców prezydent Edmund Stachowicz i przewodniczący Rady Miasta Sławomir Ruśniak. Za ofiary wojny modlił się ks. dziekan Józef Pick, delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. W części artystycznej wystąpiła pięknie młodzież z PG3. W uroczystości wzięły udział licznie poczty sztandarowe. Nie zawiedli harcerze, młodzież. Zawiedli natomiast miejscy radni. Czy to oznacza, że jak nie muszą, to patriotyczne uroczystości ich nie dotyczą, bo mają w tym czasie inne zajęcia?

- Nie umiem wyjaśnić dlaczego w naszym rocznym grafiku nie uwzględniliśmy wystawienia pocztu radnych w dniu 8 maja. Całą winę biorę na siebie - powiedział nam przewodniczący RM, historyk Sławek Ruśniak.

Więcej na ten temat w Gazecie Kociewskiej, która w każdą środę wraz z Dziennikiem Pomorza ukazuje się na terenie powiatu starogardzkiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
dh Sławek 15.05.2013 09:54
Ale od którego roku? Zakończenie wojny zawsze obchodzono 9 maja. Zmienił się kalendarz? Radnych nie było, bo nie ma żadnego święta 8 maja

13.05.2013 10:50
Zgadzam się, że stalinowcy rozgrabili polskie ziemie po 45 roku, przy akceptacji zachodu. Więc 8 maja to ta rocznica z rodzaju; 'czarnych rocznic" dla Polski. Z jarzma hitlerowskiego uwolniony naród dostał się pod(może nawet gorsze) jarzmo sowieckie. Wg mnie tego święta nie powinno się tak obchodzić. Inne kraje obchodzą tylko kilka świąt w roku i to z naciskiem na te radosne! A w Polsce już się chyba więcej rocznic nie da, co my jesteśmy za narodem, że sami co chwile się biczujemy? O historii trzeba pamiętać ale dlaczego na te rocznice nie przychodzą zwykli mieszkańcy, - tylko najczęściej ci którzy urzędowo muszą - lub wypada im być...?

ktoś 12.05.2013 15:52
A co to za rocznica dla Polaków??? Sprzedanie nas przez aliantów Stalinowi to ma być jakaś ważna rocznica? Dla Polaków wojna skończyła się w 1990 roku kiedy podjęto decyzję o opuszczeniu Armii czerwonej z Polski. Do 1960 roku nasi walczyli po lasach z czerwoną zarazą. Ile Polaków wówczas wymordowali i dziś SLDowcy oburzają się że nie było sztandaru miasta? Dla nas wojna nie skończyła się 8 maja. Podczas defilady na cześć zakończenia wojny brytyjczycy nawet nie zaprosili polskich żołnierzy i my mamy to świętować?

12.05.2013 14:24
[quote]na pewno radni miasta byli zajęci walka o stołki i kase. [/quote]

kobra47 12.05.2013 14:22
na pewno radni miasta byli zajęci walka o stołki i kase.

Daniel Olszewski 12.05.2013 13:57
Dlaczego zabrakło pocztu sztandarowego z Radą Miasta skoro wiedzieli kiedy i gdzie są obchodach? Co do nazwy pomnika polecam obejrzenie materiału poniższy link http://www.youtube.com/watch?v=XprXVJnKeEU

13.05.2013 11:00
Jeżeli Pan trochę jeździł po Europie to z pewnością wie, że takich orszaków sztandarowych jak w Polsce to chyba nigdzie nie spotkamy. Flaga, czy sztandar to rzeczy święte i czy nie powinniśmy trzymać je na okazje największe?

weed 12.05.2013 10:47
"Pomnik Walki i Męczeństwa lat 193901945" - zażartowałbym, ale po prostu nie wypada. Wy za to zażartowaliście. Profesjonalny redaktor nie popełnia takich błędów...

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama