środa, 9 października 2024 21:23
Reklama
Reklama

69. rocznica Powstania Warszawskiego (PLAN OBCHODÓW)

W czwartek (1 sierpnia) mija 69 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To wyjątkowa data, która pokazuje miłość do ojczyzny oraz zdolność do poświecenia życia w jej obronie. W Starogardzie z tej okazji Zarząd Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości zorganizował uroczyste obchody tego święta.
69. rocznica Powstania Warszawskiego (PLAN OBCHODÓW)

Pierwszego sierpnia Ziemia Starogardzka odda hołd Powstaniu Warszawskiemu, które stanowi apogeum Akcji Burza. Akcji, która miała na celu ustanowienie po II wojnie światowej niezależnego Państwa Polskiego.

Godzina „W”
Powstanie Warszawskie zostało rozpoczęte zbrojnym wystąpieniem oddziałów Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00. Była to godzina „W”. Punktualnie o godz. 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Polskie oddziały były pozbawione ciężkiej broni, bez której szturmowanie silnie umocnionych obiektów było niezwykle trudne. W heroicznej walce o niepodległość, w trakcie dwumiesięcznych walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy – z czego 10 tys. poległych oraz 6 tys. zaginionych, których należy uznać za zabitych. Rannych zostało ok. 20 tys. powstańców – w tym 5 tys. ciężko. Do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy (w tym ok. 900 oficerów i 2 tys. kobiet). Nie jest znana dokładna liczba ofiar cywilnych. Powstanie Warszawskie to wielki zryw społecznościowy, o którym powinniśmy pamiętać. Brali w nim udział nie tylko dorośli mężczyźni, ale też kobiety i dzieci – każdy kto był w stanie utrzymać broń.

Przesłanie dla młodych ludzi
– To bardzo ważne aby przekazywać potrzebę kształcenia się i przypominania o ważnych momentach historii, którą Polacy maja za sobą, o tym jak ciężka była ta walka i jak trudne momenty przeżywali powstańcy. Jest to szczególnie ważne właśnie w tym momencie, kiedy obecna administracja rządowa bardzo mało o to dba, wycinając historie z programów szkolnych. Wstępne uroczystości po części odbyły się już w niedzielę (28 lipca). Tego dnia miała miejsce msza święta w starogardzkiej farze, w intencji ojczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci Zygmunta Bączkowskiego – starogardzkiego harcerza, współzałożyciela konspiracyjnej organizacji „Jaszczurka”, walczącej o niepodległość Polski, poległego w Powstaniu Warszawskim. Złożyliśmy także kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą śp. Lechowi Kaczyńskiemu, jako twórcy muzeum Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie było tak ważne, ponieważ była to ostatnia nadzieja na to, aby w Polsce powstało niepodległe państwo i demokratyczna władza. Na ten temat jest mnóstwo teorii. Według wielu, powstanie po prostu musiało wybuchnąć ze względu na natężenie nastrojów, jakie panowały wówczas w narodzie. Trzeba doceniać wagę tego zrywu niepodległościowego ludzi tamtego czasu, a w sposób szczególny młodych ludzi. Wszystkich tych, którzy uważają, że każda cena w walce o słuszną sprawę, jest fundamentem i zaczynem trwałej  „budowli”  organizatorzy zapraszają na obchody – tłumaczy Jan Kilian. Poniżej przedstawiamy program obchodów 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Program obchodów 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (czwartek, 1 sierpień):

Godz. 12.00 – 16.30: Spacer po Rynku w Starogardzie, gdzie będzie można posłuchać kapeli podwórkowej, śpiewającej piosenki powstańcze  i patriotyczne.

Godzina „W” – o 17.00: Złożenie hołdu powstańcom i ludności stolicy za heroiczną postawę w symbolicznie ustanowionym miejscu - przed tablicą Lecha Kaczyńskiego.

Po godz. 17.00: Przemarsz z Rynku do Parku Miejskiego na opowieść Piotra Szubarczyka o udziale mieszkańców Ziemi Starogardzkiej w Powstaniu Warszawskim oraz na wspólne śpiewanie znanych piosenek z tamtego okresu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
J.M.66 03.08.2013 21:46
Cytat z wystąpienia Przewodniczącego Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości pana Jana Kiliana: "Proszę Was, rozmawiajcie z Rodakami,którzy pogubili się w rozeznaniu dobra i zła. Rozmawiajcie spokojnie, bez zniecierpliwienia. Przywrócmy Ich Polsce. Są tego warci. To nasze siostry i nasi bracia." Po tych słowach nastąpiły znaczące oklaski zebranych.

Nick 02.08.2013 15:48
zaszumieć , zrobić dym a konsekwencje dla narodu tragiczne. Ale to już przecież nie ich problem.

s 31.07.2013 22:08
Do niecodziennej sytuacji doszło w Chojnicach. Kilka tygodni temu bezkarny i notorycznie pijący alkohol ksiądz zabił w wypadku samochodowym przypadkową osobę i sam zginął będąc w stanie nietrzeźwości („FiM” 26/2013). Rodzice ofiary duchownego zażądali od kurii w Pelplinie odszkodowania. Ich zdaniem biskup jest współodpowiedzialny za tę tragedię, bo milczał, choć alkoholowy problem księdza znał od lat. Na razie rodzina zmarłego otrzymała od biskupa… list z wyrazami duchowego wsparcia. A w nim ani słowa o skandalicznych okolicznościach sprawy. Będzie chyba nowe powiedzenie w polszczyźnie – „bezczelny jak biskup”.

Wacek 31.07.2013 07:20
Oj, tam! Przecież Matka Najbardziej Prawdziwego Polaka walczyła w tym powstaniu, więc PiS będzie niedługo budował historię tę z Korei Północnej.

Jann 30.07.2013 22:20
Zgadzam się z Prawdziwym patriotom. Poza tym dlaczego mamy świętować rocznicę Powstania Warszawskiego? Czy Starogardzianie mają aż taki wielki wkład w to wydarzenie? I dlaczego w takim razie nie wspominamy np. Powstań Śląskich?

bob 01.08.2013 16:29
Pozostały jeszcze do wyboru : Powstanie Listopadowe , Powstanie Krakowskie , Powstanie Wielkopolskie - jedyne zwycięskie w historii naszego państwa , najwcześniejsze Powstanie Kościuszkowskie , prócz tego powstanie Legionów Dąbrowskiego a także rok 1807 - ale Napoleon przestał już być tak popularny . Polecam na dodatek książkę pt "Obłęd 44"

04.08.2013 00:19
Były jeszcze inne powstania, może członkowie PiS-u nagłośnią je wszak do wyborów jeszcze trochę czasu...ale my przecież historię Polski dobrze znamy, jednak chcemy żyć w kraju, w którym ważne daty się pamięta jednak trzeba uważać, bo jest cienka granica po miedzy pamięcią i szacunkiem a instrumentalnym wykorzystywaniem elementów patriotycznych. Czy ta granica została przekroczona? W racjonalnym społeczeństwie każdy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Prawdziwy patriota 30.07.2013 22:08
Po pierwsze - Naród piszcie z dużej litery! Po drugie - Ojczyzna pisze się z dużej litery! Po trzecie - nie widzę powodu, dla którego to zbiorowe samobójstwo elity młodych Polaków należy celebrować... Chciałbym, żeby żyli! Polska na pewno dzisiaj wyglądałaby inaczej!

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama