środa, 9 października 2024 21:22
Reklama
Reklama

Dyrektor SOSW: „Nie robimy nic bez zgody rodziców”

Dzieci autystyczne wymagają nie tylko cierpliwości i wyrozumiałości, ale także doskonałej opieki specjalistów. W Starogardzie Gd. terapią chorych zajmuje się Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy przy ul. Chojnickiej. W czerwcu do redakcji GK zgłosiła się mieszkanka, którą zaniepokoiły metody terapii stosowane w placówce. Mówi wprost o przewiązywaniu dzieci sznurkiem do krzesełek. Sprawę szeroko opisywaliśmy w nr 28 GK w artykule pt.: „Karmią dzieci przywiązane do krzeseł”. Ponieważ wcześniej nie udało nam się skontaktować z dyrektor placówki Marią Kłos, poprosiliśmy o rozmowę zaraz po przyjeździe dyrektor z urlopu. W SOSW przyznają się do stosowania tzw. awersyjnych procedur terapii czyli np. przewiązywania dzieci do krzeseł na czas posiłków, z zastrzeżeniem, że dzieje się to wyłącznie za zgodą rodziców i w sytuacjach, gdy wymaga tego stan chorego. 
Dyrektor SOSW: „Nie robimy nic bez zgody rodziców”

 

- Pani dyrektor czy tzw. procedury awersyjne są wdrażane także w innych placówkach, które Pani zna?

- Wszystkie placówki, które pracują w terapii metodą behawioralną stosują procedury redukowania zachowań niepożądanych u dzieci. Zachowania niepożądane to takie, które utrudniają dziecku funkcjonowanie w środowisku, naukę czy nawet zabawę. W praktyce są to zachowania stereotypowe jak trzepotanie rączkami, podskakiwanie, mruczenie, ale nawet zachowania autoagresywne czyli bicie, szczypanie czy drapanie siebie, a także zachowania agresywne. Wszystkie placówki najpierw stosują metody mniej awersyjne. Podobnie jak inne ośrodki, tak samo my koncentrujemy się na nich w pierwszej kolejności. Kiedy nieawersyjne procedury nie przynoszą efektów, są wprowadzane stopniowo elementy awersyjne, które są wycofywane najszybciej jak tylko jest to możliwe. Zawsze są one omawiane z rodzicami. Rodzice są informowani lub nawet obserwują sposób zastosowania danej procedury i wyrażają na to pisemną zgodę. Jeżeli nie wyrażą zgody, taka procedura nie zostanie wprowadzona. 

- W jaki sposób ustosunkuje się Pani do słów wynikających z opracowań naukowych, na które państwo też się powołujecie, gdzie wprost stwierdza się, że procedury awersyjne mają niewiele wspólnego z etyką i odchodzi się od ich stosowania?

- Tak jak powiedziałam, w SOSW przede wszystkim stosowane są procedury nieawersyjne. Praca opiera się na codziennej obserwacji, analizie zachowań i przede wszystkim na motywowaniu do pożądanych zachowań dzieci, a więc zdobywania nowych umiejętności. Jednak w sytuacji zagrażającej życiu, zdrowiu, bądź po prostu niebezpiecznej, która jest nasilona,  na jak najkrótszy okres wprowadza się procedury z elementami awersyjnymi. Nauczyciel wycofuje się z nich najszybciej, jak tylko jest to możliwe. Takie działanie jest ściśle monitorowane, ściśle opisane przez wychowawcę. Wie o niej rodzic i w pełni ją akceptuje. Opracowania naukowe, które są nam znane, a także programy szkoleń oraz studiów podyplomowych w zakresie terapii dziecka z całościowymi zaburzeniami rozwoju – autyzmem zawierają program redukowania zachowań niepożądanych, w którym wyróżnia się 3 poziomy. Pierwszy z nich obejmuje procedury nieawersyjne – wzmacnianie zachowań pożądanych, natomiast drugi i trzeci zawierają elementy awersyjne, na stosowanie których niezbędna jest akceptacja rodziców. Jest to nieodłączny element metody behawioralnej. Nie są nam znane opracowania naukowe, o których Pan wspomina. Osoba, która jest terapeutą autyzmu posiada kwalifikacje na podbudowie jednolitych studiów magisterskich z pedagogiki specjalnej, studiów podyplomowych z zakresu wczesnego wspomagania, edukacji i terapii dzieci i młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz corocznie odnawialnym certyfikatem wydanym przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka.

- Czy może Pani opisać na czym dokładnie polega przewiązywanie dziecka?

- Dziecko siedzi na krzesełku i ma przełożony na udach sznurek. Ma natomiast swobodę przesuwania się na krześle i okręcania się. Ręce i nogi ma swobodne. Chodzi wyłącznie o to, by uniemożliwić dziecku nagłe poderwanie się z krzesła i podskakiwanie, co stanowi zagrożenie zachłyśnięcia się pokarmem. Nie sprawiało to dzieciom bólu ani krzywdy. Tak, jak w przypadku dziecka, które siedzi we wspomnianym krzesełku.

- Jak Pani może odnieść się do zarzutu naszej czytelniczki, że dzieci chodziły z krzesełkami na plecach przez 1, 2 godziny i nikt nie reagował?

-  To jest nieprawda. Takie sytuacje nie miały miejsca. Jeśli zdarzy się, że dziecko poderwie się w trakcie posiłku lub wstanie z krzesełkiem to sznurek stanowi podpowiedź, że należy usiąść. Nauczyciel ma pełną kontrolę nad sytuacją, która może trwać tylko chwilę. Tuż po skończeniu posiłku czyli po maksymalnie ok. 20 minutach sznurek znika. (...)


Więcej w Gazecie Kociewskiej, która w każdą środę ukazuje się na terenie powiatu starogardzkiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
02.08.2013 11:19
A rodzice którzy stali się ochroną tarczą dla dyrektor i "terapeuty" pewnie ąktywnie uczestniczyli i kontynuowali w domu zalecenia dla przyspieszenia efektu tesapeutycznego. Biedne te dzieci....

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama