sobota, 10 maja 2025 15:02
Reklama

Bruk „bardziej historyzujący” - polbrukowa kolorowa kostka - bez zgody konserwatora zabytków

SKARSZEWY. W roku 2007 burmistrz Skarszew Dariusz Skalski na łamach lokalnej prasy powiedział, że „jeśli ruszymy zamkowy bruk, to Skarszewy stracą na swej wartości”. Bruk zdjęto po dwóch latach. Pomorski konserwator domaga się, aby zabytkowy bruk powrócił pod Zamek.
Reklama
Bruk „bardziej historyzujący”  - polbrukowa kolorowa kostka - bez zgody konserwatora zabytków

Skarszewska starówka jest pod ochroną konserwatorską i nic nie wolno przy niej robić bez ustaleń i zgody dyrektora Mariana Kwapińskiego Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. Tymczasem bez tej zgody, w 2009 r., na placu między odnowionym Urzędem Miasta i Gminy a Zamkiem Joannitów wymieniono zabytkowy bruk na polbrukową kolorową kostkę. Konserwator Kwapiński się z tym nie zgodził i dopnie swego, przez co zeszpecony plac w „pięknym zakątku” odzyskać może blask sprzed wieków.

Reklama

Historyk przypomniał
Edward Zimmermann - wybitny historyk, znawca Skarszew i ziemi skarszewskiej, współtwórca (z Maciejem Mostowym) Skarszewskiego Centrum Ekspozycji Historycznej przybliżył (Głos Skarszew z 30 października 2010) historię powrotu do świetności tego, co po zostało po Zamku.
- W 1989 r. wyremontowany „Zamek Joannitów” został przekazany społeczności Skarszew. Znalazł tu siedzibę Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Wtedy też w znacznym zakresie uzupełniono zachowane fragmenty zabytkowego bruku, nienaruszonego przynajmniej od czasów przebudowy zamku na magazyn solny, co miało miejsce w końcu XVIII stulecia. Wspaniale odnowiony zabytek oraz stanowiący jego integralną część brukowany dziedziniec był chlubą grodu nad Wietcisą. Zachwycali się nim mieszkańcy, turyści i historycy. Oczywiście, nikt nie narzekał, że chodzenie po bruku stanowi uciążliwość, gdyż został starannie i równo ułożony. Niebywale zafascynowani zamkowym wzgórzem byli nieżyjący już historycy, profesorowie: Edwin Rozenkranz, Stanisław Mielczarski i Wacław Odyniec. Profesor Odyniec, Honorowy Obywatel Skarszew, zwykł mawiać, że jeżeli ktoś naruszy ten wspaniale wybrukowany plac przed zamkiem, to wzgórze zamkowe straci cały swój niepowtarzalny nastrój i zabytkowy charakter. Profesor zmarł w 1999 r., a zaledwie dziesięć lat później jego obawy się spełniły. W trakcie tzw. modernizacji usunięto i wywieziono znaczne fragmenty bruku z dawnego dziedzińca zamkowego.

Mury też runą
Edwardowi Zimmermannowi bardzo na sercu leżą sprawy skarszewskich zabytków. Niejednokrotnie zwracał uwagę w swoich wystąpieniach na nieprawidłowości: a to jakiś siding, a to usuwanie zabytkowych cegieł czy kostki i zastępowanie ich polbrukiem. Takich „inwestycji” w obrębie starego miasta było sporo. Do tego te sypiące się od lat zabytkowe mury. 
W opinii historyka wystarczyło bruk na placu przy zamku lekko poprawić, usunąć nierówności. 
Włodarze postąpili inaczej. Pomógł im Powiatowy Urząd Pracy realizujący projekt służący ochronie dziedzictwa kulturowego w programie „Na ratunek starogardzkim zabytkom”. W 2009 r., w ramach programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych przeszkolono kilku skarszewskich bezrobotnych. Tak przyuczeni „brukarze” przełożyli, jak umieli, bruk na Placu zamkowym. Kiedy okazało się, że bruk jest ruchomy i nie zachowuje się jak powinien, prace przerwano i... zaczęto układać polbruk.
- W wersji realizowanej przez władze Skarszew ten program (GRYF – red.) okazał się samowolnym działaniem na szkodę zabytkowego wizerunku grodu nad Wietcisą – ocenia Zimmermann.

Wiceburmistrz wiedział - nie powiedział?
Po wymianie bruku na kostkę burmistrz „Pięknego zakątka” Dariusz Skalski powiedział, że nikt nie chciał niszczyć bruku czy zabytków. Chciano, po prostu, uporządkować ten teren, nadać mu jakąś estetykę i stąd wziął się projekt tej inwestycji. Nie informował konserwatora zabytków, bo nie wiedział, że bruk stanowi zabytkowy element. Nie wiedzieli o tym także jego urzędnicy - ówczesny wiceburmistrz Zygmunt Wiecki i naczelnik Wydziału Głównego Inżyniera Gminy Ryszard Muchowski?
- Postawienie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przed faktem dokonanym było błędnym posunięciem - ocenił Zimmermann. - Władze miasta zupełnie niepotrzebnie zaryzykowały przeprowadzenie inwestycji. Otrzymanie w zaistniałej sytuacji zgody na chodnik było realne. Jednakże nie na chodnik wykonany z betonu, a np. z demontowanych na drogach kamiennych kostek, o kolorystyce zbliżonej do bruku na placu, często wykorzystywanych przy różnych obiektach zabytkowych. Wielu gospodarzy zabytkowych zakątków potrafiło taką kostkę załatwić bezpłatnie, a można z niej zrobić równy, wygodny chodnik, ozdobę każdej starówki.

Bruk „bardziej historyzujący
Uciążliwe, szczególnie dla pań w szpilkach „kocie łby” zastąpiła kostka ułożona w kolorowe wzory. Kółeczka. Konserwator zabytków był przeciw.
- Nie zaakceptowaliśmy tej kostki – tłumaczył w ub. roku Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. - Nie będziemy karać miasta finansowo, bo bierzemy po uwagę, że działało w interesie społecznym. Konserwator uznał, że ma być położona nowa nawierzchnia pasująca do otoczenia.
Teraz skarszewscy urzędnicy przygotowują projekt kolejnego remontu Placu Zamkowego, który po opinii konserwatora zostanie zrealizowany. Od co najmniej roku trwają konsultacje na linii PWKZ - UM Skarszewy. Dlaczego tak długo?
- Tak, to trwa długo – przyznał nam, 27 kwietnia 2011 Marcin Tymiński. - Co najmniej rok. Urzędnicy ze Skarszew muszą przygotować program dla okolicy zamku, zawierający wszystko co dotyczy opiekowania się zabytkiem, a tu łącznie z przełożeniem bruku.
Nawierzchnię trzeba wymienić, na pasującą do otoczenia, w którym się znajduje. Może być nawet stylizowana na bruk sprzed lat. Konserwator sobie życzy, aby władze Skarszew „ucywilizowały” to co popsuły i aby ten bruk „był bardziej historyzujący” dla Placu Zamkowego.
- Problem nie dotyczy tylko Skarszew. Jest wielu właścicieli prywatnych, którzy nie zachowują wymogów konserwatorskich – nie kryje Tymiński. - Ale co do samorządów, to takie sytuacje zdarzają się rzadko, bo samorządy są bardziej świadome praw i obowiązków związanych z zabytkami. Przypadek skarszewski jest obecnie najbardziej znanym przykładem braku respektowania ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami.

Lepiej późno niż wcale
Jeszcze nie wiadomo ile „przypadek” będzie kosztował i skąd na to środki, bo gmina już raz wydała 38 tys. zł na remont placu. Kostkę da się odzyskać. Kosztów robocizny nie.
- Opinia i wskazania konserwatora będą oczywiście dla Gminy wiążące – zapewnił na portalu skarszewiak.com Ryszard Muchowski, naczelnik z UM w Skarszewach.
Lepiej późno niż wcale. Może i po sidingowych elewacjach w zabytkowej części miasta niedługo zostaną wspomnienia?




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gucio 08.05.2011 00:36
demokracvja oj burmistrzu nie tędy droga, demokracja demokracją ale jednak prawo jest i musi by przestrzegane i przez władzę w szczególności jak i obywatela. Demokracja to nie burdel lub prywatna zagroda.

Reklama
Wczasowicz 05.05.2011 21:30
Żart Gdynianka, Ty chyba mieszkasz w slamsach, a Skarszewy to dla Ciebie Paryż.

Gdynianka 05.05.2011 19:41
Skarszewy... to bardzo ładne, malownicze , czyste , miasteczko. Ludzie tam żyjący są mili i przyjaźnie nastawieni do turystów. Lubię bardzo tam przyjeżdżać. Pozdrawiam mieszkańców oraz burmistrza Skarszew.

Paulina 05.05.2011 17:40
Polska wg PO. Działanie p.Skalskiego jest typowe dla "elyty" PO. Nazywając rzecz po imieniu, p.Skalski okazał się ŚWIADOMYM barbarzyńcą (świadczy o tym jego wypowiedź sprzed dwóch lat przed przystąpieniem do dewastacji). Nie rozumiem, dlaczego tacy ludzie są wciąż na suto opłacanych stołkach zamiast za kratkami?

genio 05.05.2011 07:30
Historyku wypowiedz się Naczelny historyk w tej sprawie się nie wypowie bo naraził by się burmistrzowi i ot taki to historyk w zależności od sytuacji. Lawirować to oni potrafią, zależy jak wiatr wieje, raz tak a na drugi tak. Tacy bez charyzmy,charakteru, własnej osobowości to zawsze potrafią unościć się na fali.

Edmund 04.05.2011 18:24
Jest lepiej niż było!!! Wszyscy tylko wieszają psy na burmistrzu jednak chyba zapomnieli jak wyglądało to poprzedne cudo ? Zabytki kultury jak najbardziej, jednak skoro dworzec pkp niszczeje a po torach już dawno brak śladu to ten stary bruk również może być tylko wspomnieniem.

Reklama
16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka  2025 16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka 2025 W 2025 roku festiwal Hevelka świętuje swoje 10 lat! Z tej okazji szykujemy dla Was moc atrakcji. Tradycyjnie już zapraszamy w maju na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, aby rozsmakować się w polskich trunkach rzemieślniczych w towarzystwie doskonałego street foodu i miło spędzić czas.Gdańska Fundacja Kultury ponownie zorganizuje STREFĘ KULTURY z koncertami instrumentalnymi na trybunach, otwartymi dla wszystkich uczestników Hevelki. W tegorocznej ofercie artystycznej nie zabraknie improwizacji młodych gdańskich pianistów jazzowych, pojawi się także muzyka gitarowa. Główną atrakcję stanowić będą wieczorne pokazy artystyczne, łączące ze sobą muzykę i sztuki plastyczne - malowanie na piasku.GE3K Events jak zwykle zorganizuje obszerną STREFĘ GIER PLANSZOWYCH z mnóstwem planszówek i karcianek do wyboru, najlepszymi animatorami w Trójmieście, turniejami oraz konkursami. Pojawią się też premierowo atrakcje, jakich dotychczas na Hevelce nie było. Więcej informacji już niebawem!----------Czego można oczekiwać od Hevelki?- najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej;- premier i limitowanych piw, dostępnych tylko w kegach;- szerokiego wyboru piw bezalkoholowych i niskoprocentowych, aby każdy - również ten niepijący - znalazł coś dla siebie;- bogatej oferty wysokogatunkowych trunków innych niż piwo - destylatów, miodów, cydru;- licznych foodtrucków, serwujących różnorodną kuchnię, w których każdy znajdzie coś pysznego;- komfortu, który oferuje Polsat Plus Arena w postaci klimatyzowanej, wygodnej przestrzeni, wielu miejsc siedzących, odpowiedniego zaplecza sanitarnego i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami;- pewności, że żadna pogoda nie pokrzyżuje Wam planów, gdyż stadion daje schronienie przed ewentualnym deszczem, a jednocześnie umożliwia wypicie piwa na świeżym powietrzu, otwierając swoje przestronne trybuny.----------Godziny otwarcia:16.05.2025 - 16:00 - 00:0017.05.2025 - 14:00 - 00:00----------BILETY - sprzedaż online już niebawem!Ceny:- bilet 1-dniowy: 33 zł online lub 36 zł na miejscu,- bilet 2-dniowy: 46 zł online lub 50 zł na miejscu.W cenie biletu zawarty jest bonus do wyboru:- szklanka festiwalowa,- wsparcie Fundacji Hospicyjnej.Promocja: od 21.00 bilet jednorazowy bez bonusu – 15 zł. Obowiązuje przy zakupie biletów w kasach.Bilet wstępu na Hevelkę uprawnia również do korzystania z bogato wyposażonej Strefy Gier Planszowych i udziału w koncertach organizowanych w Strefie Kultury.Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1, pomorskieData rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: SYGNALISTATreść komentarza: NAWROCKI NIE NADAJE SIĘ NA PREZYDENTA TO JAK NIKODEM DYZMA MIAŁ BYĆ PREMIEREMData dodania komentarza: 14.02.2025, 09:43Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Karol Nawrocki – obywatelski kandydat na prezydenta w Tczewie. Przywitany przez tłum tczewian, wyborców z Kociewia, ale też Żuław i Powiśla!Autor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama