niedziela, 11 maja 2025 16:33
Reklama

"Na sekcję zwłok trafiają też przepiękne kobiety, atletycznie zbudowani mężczyźni - to jest ten przykry obraz"

Patomorfologia obco brzmiące słowo, za którym kryje się jeden z trudniejszych zawodów z dziedziny medycyny. Lekarze tej specjalizacji poznają dogłębnie tajemnice skryte w ciałach swoich pacjentów. Zajmują się także sekcją zwłok.
Reklama
"Na sekcję zwłok trafiają też przepiękne kobiety, atletycznie zbudowani mężczyźni - to jest ten przykry obraz"

Wykonują sekcje zwłok, biopsję, pod mikroskopem badają pobrany materiał. Patomorfologów w całym kraju jest niewielu. Zawód ten wykonuje około 600 lekarzy czynnych zawodowo. W Kociewskim Centrum Zdrowia pracuje jeden z nich.
 – Pomimo, że jest to specjalność bardzo ciekawa, studenci niechętnie wybierają ten zawód – przyznaje Leonard Gross, patomorfolog.  – To jest ciekawy  i dobrze wynagradzany zawód.  Jednak jest to bardzo trudna specjalizacja, która zajmuje się całym człowiekiem.

Skomplikowana dziedzina
Patomorfologia obejmuje całość nauk podstawowych medycyny. Jest specjalizacją diagnostyczną rozpoznającą choroby na podstawie obrazu mikroskopowego. Sekcje zwłok stają się marginesem. Lekarze tej specjalizacji rozpoznają choroby nowotworowe oraz zapalne.
– Do samodzielności  w tym zawodzie dochodzi się po około 25 latach pracy zawodowej – mówi patomorfolog. -  Dermatolog jest w stanie dojść do samodzielności w krótszym czasie, ginekolog czy internista także. Natomiast patomorfologii uczymy się przez całe życie, bo mamy do czynienia z całym człowiekiem. To jest bardzo ciekawe zajęcie, które mnie bardzo interesuje do dzisiaj. Koledzy lekarze, którzy wykonują węższe specjalizacje, korzystają z pomocy patomorfologa, do którego wysyłają materiał tkankowy do badań histologicznych, to wymaga od patologa choćby odrobinę wiedzy z ich zakresu specjalizacji, aby rozmawiać wspólnym językiem i wspomóc patologa w prawidłowym rozpoznaniu.

Wyjaśnianie wątpliwości
Współcześni patomorfolodzy wykonują mniej sekcji zwłok, które mają wyjaśnić przyczynę zgonu człowieka, ponieważ zagadkowych śmierci jest już coraz mniej.  
- Oczywiście czasami  zdarzają się zaskakujące zgony, np. ludzi młodych, którzy umierają nagle i nie wiadomo dlaczego, czy zgon w karetce i nie udało się dowieźć pacjenta do szpitala – przyznaje lekarz. – Wtedy robi się sekcję, która ma postawić ostateczne rozpoznanie.  Ja miałem okazję uczyć się przy patologach starej daty, powojennych i od  nich usłyszałem takie fajne określenie: sala sekcyjna to jest to miejsce, gdzie zmarli uczą żywych. Jeżeli się tę sekcję przeprowadza to ona musi coś wnieść, wyjaśnić wątpliwości i  tak się najczęściej dzieje. Trudności na etapie sekcyjnym biorą się z tego, że nie wszystkie choroby mają odzwierciedlenie narządowe. Czasami zdarzają się takie sekcje, gdzie w czasie badania narządów nie widać patologicznych zmian, wówczas domyślamy się zaburzeń biochemicznych.
Dużą zagadką  są zgony noworodków, kiedy nagle po godzinie od porodu umiera dziecko mimo tego, że ciąża oraz poród przebiegał dobrze.
 - To są te dramaty, które trzeba wyjaśnić – informuje doktor Gross. - Sekcja zwłok jest najbardziej smutnym badaniem. To jest chyba najbardziej delikatne określenie. Zdarza się, że na stół sekcyjny trafiają przepiękne kobiety, młodzi atletycznie zbudowani mężczyźni i to jest ten przykry obraz, kiedy takich „ zdrowych” ludzi poddaje się sekcji. A jest to  rozłożenie człowieka na części pierwsze. Bada się mózg, bada się zawartość narządów szyi, klatki, piersiowej, miednicy. Wszystkie organy są pobierane z człowieka, krojone, badane i następnie wkładane na miejsce. To smutne badanie, podczas którego zmarli uczą żywych. Ważne, żeby  wykonywać je solidne.

Sekcja zwłok trwa  około 2 godziny. Odbywa się w temperaturze pokojowej. Ciało człowieka jest schłodzone do 4 stopni Celsjusza. Zmarły leży na perforowanej płycie metalowej stołu. Pod spodem jest potężna turbina, która wyciąga ponad 1000 metrów sześciennych powietrza na godzinę, dlatego nie ma żadnych uciążliwych zapachów. Technik sekcyjny zajmuje się uporządkowaniem ciała. Następnie patomorfolog musi zająć się badaniem tkanek, które trwa kilkanaście godzin. Do tego dochodzi  pisanie protokołu.
- Ja preferuję formę rozbudowaną protokołu, czyli około 4 stron maszynopisaniu, który odnosi się do wszystkich narządów łącznie z końcowymi wnioskami czyli tzw. epikryzą, gdzie wyjaśniam punkt po punkcie na czym polegała choroba i mechanizm zgonu – informuje lekarz.

Obcowanie ze śmiercią
Nasze życie składa się także ze śmierci, my kiedyś bez wątpienia dołączymy do tej chłodni. Czy praca, podczas której lekarz tej specjalizacji spotyka się ze śmiercią częściej niż inni, może wpływać na emocje, samopoczucie?  
- Życie jest skonstruowane, nie ma sensu z tym walczyć – mówi lekarz. - Patolodzy są najbardziej pogodnymi ludźmi  mimo, że widzimy dużo problemów. Jeśli ktoś przejmuje się, że coś mu nie wyszło  w życiu, że włosy siwieją to są bzdety a nie prawdziwe problemy. Jeśli stawiam młodemu człowiekowi rozpocznie agresywnego nowotworu to mam świadomość, że za kilka miesięcy jego życie się skończy - to jest prawdziwy problem, a nie jakieś codzienne drobnostki. Ja umiem się cieszyć z każdego dnia. A najbardziej z piątku, bo wracam do domu i nie muszę pracować i mogę porobić coś innego, co mnie interesuje.

Więcej badań
Lekarz z poczuciem humoru podkreśla, że nie należy bać się zmarłych.
-  Wyznaję taką bardzo mądrą zasadę, że należy bać się żywych a nie zmarłych – mówi dr Gross. - Mnie jeszcze ani jeden zmarły nie zrobił krzywdy a żywi potrafili dopiec. Do sekcji podchodzę  spokojnie, bez uprzedzeń, Jednak do dzisiaj mimo tylu sekcji liczonych w tysiącach mnie to ciągle ciekawi. Ogrom zmian w człowieku jest duży, każda sekcja coś wnosi. Robię je z takim samym zaciekawieniem jak ponad 20 lat temu.
Patomorfolog rozpoznaje także choroby nowotworowe i pomaga onkologom podjąć decyzje o dalszym leczeniu. Czy współcześnie chorób nowotworowych jest więcej?
– Czasy się zmieniły i  jest lepsza diagnostyka oraz większa wykrywalność nowotworów – przyznaje lekarz. – Na powstawanie chorób mają wpływ także  czynniki cywilizacyjne.  Bez wątpienia najgorszym z nich są papierosy, które cały czas wiodą prym jako czynnik kancerogenny, czyli powodujący rozwój nowotworu. Czasami ludziom wydaje się, że papierosy mają zły wpływ tylko na płuca. To nieprawda, wpływają także na wszystkie miejsca, gdzie są wchłaniane i wydalane związki toksyczne z tytoniu.

Tworzymy małą drużynę patologiczną
Doktor Gross rozpoczął pracę w KCZ w 2005 r. Wówczas pracowało trzech patologów i wykonywano około 3,600 badań. W tym roku będzie ich około 11 tys. Pracy przybywa a patologów ubywa.  
- Młodzi się nie garną, bo wiele lat życia upływa zanim uda się tę trudną specjalizację opanować  - przyznaje lekarz. -  Wszystkich nowotworów jest około 3.600, to jest pokaźna liczba. Przez te 20 lat trzeba to wszystko zapamiętać. Patomorfolog nie może się pomylić, bo za naszym rozpoznaniem idzie leczenie. Moja żona ma tę samą profesję co ja i nieprawdą jest, że wspólne zawodowe tematy w domu degradują małżeństwo. Chętnie rozmawiamy o problemach zawodowych. Tworzymy taką małą drużynę patologiczną.
Patomorfologia jest interdyscyplinarna, tj. bierze udział w diagnostyce i leczeniu chorób. Jest niezbędna dla podjęcia właściwej terapii u pacjenta. Specjalizacja ta jednak kojarzy się wciąż z prosektorium i sekcjami zwłok. To jednak jest stereotypowe postrzeganie tej dziedziny medycyny .

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kinia 12.11.2014 19:25
Dobre zarobki. To sa gdzieś w Polsce takie miejsca gdzie patomorfolodzy dobrze zarabiają? A to szczęściarze!

Reklama
Burek 12.11.2014 15:13
Faktycznie dwuznacznie ten wywiad brzmi !

andrea 07.11.2014 23:32
Dr Gross najlepszy patomorfolog!!! Niejednokrotnie pomógł w ekspresowej i trafnej diagnozie, dzięki Którym do dzisiaj cieszę że mam moich krewnych i znajomych przy sobie. DZIEKUJĘ!!!!!

07.11.2014 21:05
Co sobie myślą teraz ci których najbliżsi są poddawani sekcji? Dla nich to straszna trauma. Dramat. Ale dla redaktorka to tylko fajny temat.

07.11.2014 19:50
Czy temu komuś bardziej podobją się zwłoki pięknych kobiet, czy atletycznych mężczyzn. Mówi że ma żonę, ale wątpliwości mam

huh 07.11.2014 13:27
[quote] Dziękuję za ten ciekawy wywiad! Interesuje się anatomią. Lekarzem nie zdążę zostać. Jednak bije szacunek od tego człowieka, czego brakuje wielu starogardzianom. Pozdrawiam i niech się darzy tym specjalistom! [/quote] Sorki nie do końca rozkminiam o co chodzi w Twoim komentarzu.

Reklama
annajaa 07.11.2014 12:17
Dziękuję za ten ciekawy wywiad! Interesuje się anatomią. Lekarzem nie zdążę zostać. Jednak bije szacunek od tego człowieka, czego brakuje wielu starogardzianom. Pozdrawiam i niech się darzy tym specjalistom!

07.11.2014 11:47
Ciekawy gość inni nie chcą grzebać w ludzkim ciele a on opowiada o "przepięknych kobietach"...nie chcę zbyt daleko interpretować ...ale czy ten uśmiech pasuje do jego profesji?

07.11.2014 12:26
a co ma płakac, jest człowiekiem, taki jego zawód, to juz smiac sie nie mozna, jak sie taką prace wykonuje, bezsens, to niech policjanci, grabarze itd. tez wiecznie płacza, co wtedy powiesz?

ANDY 07.11.2014 11:46
RZECZYWIŚCIE PATOLOGIA :-) I PATOLOGICZNA RODZINKA

07.11.2014 10:30
Brzmi tak jakby piszącego podniecał ten temat.

Reklama
16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka  2025 16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka 2025 W 2025 roku festiwal Hevelka świętuje swoje 10 lat! Z tej okazji szykujemy dla Was moc atrakcji. Tradycyjnie już zapraszamy w maju na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, aby rozsmakować się w polskich trunkach rzemieślniczych w towarzystwie doskonałego street foodu i miło spędzić czas.Gdańska Fundacja Kultury ponownie zorganizuje STREFĘ KULTURY z koncertami instrumentalnymi na trybunach, otwartymi dla wszystkich uczestników Hevelki. W tegorocznej ofercie artystycznej nie zabraknie improwizacji młodych gdańskich pianistów jazzowych, pojawi się także muzyka gitarowa. Główną atrakcję stanowić będą wieczorne pokazy artystyczne, łączące ze sobą muzykę i sztuki plastyczne - malowanie na piasku.GE3K Events jak zwykle zorganizuje obszerną STREFĘ GIER PLANSZOWYCH z mnóstwem planszówek i karcianek do wyboru, najlepszymi animatorami w Trójmieście, turniejami oraz konkursami. Pojawią się też premierowo atrakcje, jakich dotychczas na Hevelce nie było. Więcej informacji już niebawem!----------Czego można oczekiwać od Hevelki?- najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej;- premier i limitowanych piw, dostępnych tylko w kegach;- szerokiego wyboru piw bezalkoholowych i niskoprocentowych, aby każdy - również ten niepijący - znalazł coś dla siebie;- bogatej oferty wysokogatunkowych trunków innych niż piwo - destylatów, miodów, cydru;- licznych foodtrucków, serwujących różnorodną kuchnię, w których każdy znajdzie coś pysznego;- komfortu, który oferuje Polsat Plus Arena w postaci klimatyzowanej, wygodnej przestrzeni, wielu miejsc siedzących, odpowiedniego zaplecza sanitarnego i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami;- pewności, że żadna pogoda nie pokrzyżuje Wam planów, gdyż stadion daje schronienie przed ewentualnym deszczem, a jednocześnie umożliwia wypicie piwa na świeżym powietrzu, otwierając swoje przestronne trybuny.----------Godziny otwarcia:16.05.2025 - 16:00 - 00:0017.05.2025 - 14:00 - 00:00----------BILETY - sprzedaż online już niebawem!Ceny:- bilet 1-dniowy: 33 zł online lub 36 zł na miejscu,- bilet 2-dniowy: 46 zł online lub 50 zł na miejscu.W cenie biletu zawarty jest bonus do wyboru:- szklanka festiwalowa,- wsparcie Fundacji Hospicyjnej.Promocja: od 21.00 bilet jednorazowy bez bonusu – 15 zł. Obowiązuje przy zakupie biletów w kasach.Bilet wstępu na Hevelkę uprawnia również do korzystania z bogato wyposażonej Strefy Gier Planszowych i udziału w koncertach organizowanych w Strefie Kultury.Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1, pomorskieData rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: SYGNALISTATreść komentarza: NAWROCKI NIE NADAJE SIĘ NA PREZYDENTA TO JAK NIKODEM DYZMA MIAŁ BYĆ PREMIEREMData dodania komentarza: 14.02.2025, 09:43Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Karol Nawrocki – obywatelski kandydat na prezydenta w Tczewie. Przywitany przez tłum tczewian, wyborców z Kociewia, ale też Żuław i Powiśla!Autor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama