Rozmowa z Markiem Gabrielem – naczelnikiem Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gd.
- Od tego roku we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych powiatu starogardzkiego wprowadzony zostanie nowy system rekrutacji uczniów. Na czym on będzie polegał?
- Rekrutacja do naszych szkół rozpoczyna się 21 maja i od tego dnia zaczyna funkcjonować system elektroniczny. Wraz z tą datą każdy gimnazjalista powinien wejść na stronę naszego powiatu czyli www.powiatstarogard.pl, gdzie będzie link do rekrutacji. Pierwszym krokiem, który trzeba zrobić będzie zarejestrowanie w systemie. Każdy będzie miał swoje konto. Tam też znajdzie się instruktarz jak krok po kroku wypełniać kolejne rubryki. Do tej pory uczeń brał dokumenty i zanosił do wybranej szkoły. O tego roku będzie musiał m.in. wpisać swoje wszystkie oceny i dokonać wyboru języków jakich uczył się w gimnazjum. System weryfikuje te wyniki, a następnie w formie komunikatu e-mail uczeń dowiaduje się czy dostał się do wybranej szkoły czy też nie. Mniej liczenia będą miały komisje rekrutacyjne, bo system sam będzie decydował do jakiej szkoły zakwalifikować daną osobę. Rejestracja internetowa kończy się 22 czerwca.
- Czy uczniowie będą przygotowani na takie zmiany?
- Wszyscy gimnazjaliści zostaną przeszkoleni. Zachęcam do zapoznania się z biuletynem powiatu starogardzkiego, gdzie krok po kroku zostało wyjaśnione co powinien zrobić absolwent gimnazjum. Do tego w biuletynie wszystkie szkoły przedstawiły oferty, dla tych, którzy jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji. Na pewno niektórym uczniom będzie trzeba pomóc. Od tego będą szkolne komisje rekrutacyjne, pomocą także będzie służył nasz wydział. We wszystkich gimnazjach są pracownie komputerowe i nie ma problemu, żeby w danej placówce dyrektor, wychowawca czy nauczyciel pozwolili na skorzystanie z Internetu. Jeżeli mimo wszystko ktoś pomyli terminy, nie zaloguje się tak jak trzeba, będziemy reagowali w sposób ręczny. Mogę tylko dodać, że nikt kto będzie chciał się uczyć od 1 września 2012 r. nie zostanie pozbawiony tego prawa. Od tej pory to w jakich szkołach młodzież będzie się uczyć zależy tylko i wyłącznie od ich osiągnięć na koniec roku, a więc ocen oraz tego jak poradzą sobie na egzaminie gimnazjalnym. Ktoś, kto pracował rzetelnie przez 3 lata w gimnazjum wybierze taką placówkę jaką chce. W tym roku będziemy przyjmowali do trzech typów szkół. Młodzież ma do wyboru licea ogólnokształcące, technika oraz zasadnicze szkoły zawodowe.
- Czy taki system rekrutacji stosują także inne jednostki samorządu terytorialnego?
- Jest to praktykowane w wielu powiatach. Z tego co się orientowaliśmy w tym systemie zdarza się od 5 do 7 % pomyłek. Natomiast w każdym z takich przypadków będziemy starali się pomóc. Ale jeszcze raz powtórzę, na to kto i gdzie się dostanie nie ma wpływu ani dyrektor ani nauczyciel. W tym systemie weryfikacji dokonują sami uczniowie. Dla przykładu w I LO mamy 110 miejsc, a II LO 100, a więc 210 uczeń ustala dolną granicę dla tych, którzy chcieli dostać się do liceum.
Napisz komentarz
Komentarze