- Parafrazując słowa słynnego Polaka: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, ja bym powiedział, że taka będzie przyszłość ekologicznego, energooszczędnego budownictwa w Polsce, jakich wykształcimy sobie fachowców, którzy będą tą szczytną ideę realizować – powiedział Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu firmy Steico CEE podczas otwarcia pierwszej, skierowanej nie do profesjonalistów, ale właśnie młodzieży, Akademii Steico, która 21 stycznia została otwarta w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku. To trzecia – po Akademii w Monachium i Czarnkowie, taka inicjatywa, pozwalająca w praktyce kształcić fachowców w zakresie nowych technologii budowy, nowoczesnych materiałów inżynieryjnych, spełniających wymogi stawiane przez współczesną cywilizację.
- To jest absolutnie światowy trend, który może być polską, nazwijmy to wprost pomorską specjalnością – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego podczas otwarcia Akademii Steico, który inicjatywę objął patronatem honorowym. – Trudno jest sobie wyobrazić kształcenie na poziomie zawodowym bez dobrych praktyk, sięgających po najnowocześniejsze technologie światowe. Bardzo jesteśmy wdzięczni właścicielom firmy Steico.
- Takie inicjatywy, to jest miód na serce dla szkolnictwa zawodowego i dla kierunków zmian, które obrało Ministerstwo Edukacji Narodowej w zakresie kształcenia zawodowego – przyznała obecna na otwarciu Ewa Konikowska-Kruk, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zbigniew Canowiecki, prezes stowarzyszenia Pracodawców Pomorza, jeden z inicjatorów Akademii Steico, przyznał z kolei, że poważne braki kadrowe – problem, z którym boryka się obecnie wielu przedsiębiorców, motywuje ich do współpracy ze szkołami i do „brania spraw we własne ręce”, czyli wyposażania pracowni, przygotowywania stanowisk pracy i umożliwiania młodzieży odbycia praktyk w swoich zakładach. Akademia Stieco jest przykładem przedsięwzięcia, które wychodzi naprzeciw problemowi braku specjalistów i stara się go rozwiązać już na etapie edukacji potencjalnych pracowników i przyszłych fachowców.
- Dzisiejsze spotkanie świadczy o tym, jak duże jest zainteresowanie szkolnictwem zawodowym i potrzebami naszego środowiska na ludzi przygotowanych na szczeblu zawodowym do pracy w naszych przedsiębiorstwach – mówi prezes Pracodawców Pomorza.
Także szkoły potrzebują wsparcia przedsiębiorców, aby opuszczający jej mury absolwenci byli przystosowani do realiów rynku pracy i umieli się odnaleźć w coraz bardziej nowoczesnych technologiach.
Pierwsza Akademia Steico dla uczniów szkół budowlanych
To oni za kilka lat będą budować domy, domki i całe osiedla. Dzięki otwartej w styczniu Akademii Steico, w której zdobędą praktyczne umiejętności profesjonalnego montażu, absolwenci Państwowych Szkół Budownictwa będą świetnie przygotowani do wyzwań nowoczesnego rynku budowlanego.
- 26.01.2016 21:03 (aktualizacja 16.08.2023 17:33)
Napisz komentarz
Komentarze