Otrzymaliśmy kilka sygnałów dotyczących muru więzienia w Starogardzie Gdańskim. Wszystkie dotyczyły zasadności pokrycia go styropianem. Choć od remontu ogrodzenia minęło już sporo czasu, jest to temat, który wciąż zastanawia mieszkańców.
- Na własne oczy widziałem, jak kładziono na tym murze styropian – mówi pan Janusz, mieszkaniec Starogardu Gd. - Dotychczas takie rzeczy widziałem tylko na domach, robi się to, by je ocieplić. Ale żeby ocieplać ogrodzenie??? Takie rzeczy to chyba tylko w wiezieniu – dodaje nasz Czytelnik.
Cienki styropian
Zleceniodawca remontu, czyli Areszt Śledczy w Starogardzie Gdańskim, tłumaczy, że decyzja o obłożeniu muru styropianem była konieczna i uzasadniona pod względem ekonomicznym oraz estetycznym.
- W 2015 roku, po wieloletnich staraniach, otrzymaliśmy środki na remont muru więziennego od strony zachodniej – informuje ppor. Tomasz Nagórski, młodszy inspektor Działu Kwatermistrzowskiego z Aresztu Śledczego w Starogardzie Gd. - Stan muru wymagał gruntownego remontu. W związku ze znaczną erozją tynku i koniecznością wzmocnienia muru koniecznym było całkowite usunięcie luźnych, spękanych elementów tynku. W celu wyrównania ubytków oraz poprawy estetyki muru na całej powierzchni pokryto go cienkim styropianem. Ponadto element nośny muru wykonany jest z materiałów ceramicznych podatnych na zawilgocenie – dodaje ppor. T. Nagórski.
Zimą tynk by odpadał
Jak się dowiadujemy, zastosowanie tradycyjnych technologii tynkowania mogło okazać się nietrwałe biorąc pod uwagę stan techniczny muru. Szczególnie biorąc pod uwagę przemarzanie w okresach zimowych i późniejsze konsekwencje w postaci odpadania tynku.
(...) Więcej w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej!
Napisz komentarz
Komentarze