Witrektomia to mikrochirurgiczny zabieg, stosowany w wielu różnych schorzeniach siatkówki i ciała szklistego. W zależności od istniejącej choroby, jego celem może być stabilizacja, poprawa lub przywrócenie prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka.
Niektórzy mówią o niej „operacja ostatniej szansy" – i wiele w tym prawdy. Dzięki postępom medycyny, wprowadzeniu nowoczesnych technik operacyjnych i najnowszych aparatów medycznych można dzięki witrektomii leczyć lub powstrzymywać choroby, które kilkadziesiąt lat temu prowadziły do utraty widzenia.
- Chirurgia okulistyczna, a precyzyjniej chirurgia gałki ocznej dzieli się na chirurgię odcinka przedniego i odcinka tylnego w związku z anatomiczną budową gałki ocznej - mówi dr Tomasz Kuc z Oddziału Okulistycznego Kociewskiego Centrum Zdrowia. - Przepona tęczówkowo – soczewkowa rozdziela te dwa kompartmenty i zupełnie inaczej operuje się w odcinku przednim, a inaczej w odcinku tylnym. Również różne choroby dotyczą tych dwóch części oka. Chirurgia odcinka tylnego – którą się zajmuję – jest nazywana fachowo chirurgią witroretinalną – wykonujemy zabieg z dostępu przez część płaską ciała rzęskowego – tego typu operacje polegają na usunięciu ciała szklistego, po czym uzyskujemy dostęp do siatkówki, którą na różne sposoby operujemy. Z podstawowych wskazań do chirurgii witroretinalnej należy wymienić: odwarstwienie siatkówki, retinopatię cukrzycową oraz rzadsze choroby, jak np. choroby plamki oka. Schorzeń tych nie da się wyleczyć bez zastosowania chirurgii witroretinalnej, a choroby te są bardzo poważne.
Napisz komentarz
Komentarze