- Cały pomysł narodził się w głowach kilku nauczycielek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego które zdecydowały się wesprzeć swoich uczniów w sensorycznym odbiorze literatury i bajek – wyjaśnia Izabela Wierzba z SOSW w Starogardzie Gd.
Zaczęło się od warsztatów
Jak się dowiadujemy, motywacją do stworzenia własnych książek był... ich brak.
- Pomysł kiełkował, poszukiwania ofert książek dotykowych w dostępnych księgarniach nie przyniosły rezultatów, w województwie pomorskim nikt nie słyszał o książkach dotykowych, co nas jeszcze bardziej zmotywowało do samodzielnego ich stworzenia. Wsparciem okazała się Grupa GPEC, która zaangażowała się w projekt „Książka czytana dotykiem” - podkreśla Izabela Wierzba.
Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się od warsztatów przeprowadzonych przez Alinę Zielińską - twórczynię pierwszych książek dotykowych na pomorzu. W szkoleniu wzięło udział 27 osób - m.in. rodzice, nauczyciele z SOSW w Starogardzie Gd., nauczycielki z SOSW Pelplin oraz wolontariusze grupy GPEC.
Na jednym spotkaniu się nie skończy
- Wykonane na warsztatach książki jako pierwsze zasiliły regały nowej wypożyczalni.
Kilkugodzinne szkolenie dało wszystkim uczestnikom możliwość poznania wskazówek i zasad tworzenia ilustracji do wierszy - niewątpliwie inaczej robi się ilustrację, tak by mogło ją „zobaczyć” niewidome dziecko. Jest to sztuka trudna, ale bardzo inspirująca. Motywuje osoby pracujące z dziećmi niepełnosprawnymi do ciągłego poszukiwania niekonwencjonalnych i doskonalszych rozwiązań. Było to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie, na którym będą powstawały dotykowe książki. Oprócz warsztatów i zakupu fachowych akcesoriów, firma zaopatrzyła Ośrodek w nowoczesne mebelki do dziecięcej wypożyczalni, siedziska, dywan oraz książki kontrastowe.
Kącik wypożyczalni będzie służył do obcowania z bajką i literaturą szczególnie dla najmłodszych dzieci niedowidzących, ale także dla dzieci z wieloraką niepełnosprawnością. Po warsztatach uroczystego podsumowania projektu jak również otwarcia nowej wypożyczalni dokonali koordynator projektu GPEC – p. Marta Burczyk oraz dyrektor SOSW - p. Maria Kłos. Za naszym pośrednictwem pracownicy SOSW chcieliby serdecznie podziękować pani Marcie Burczyk za zaangażowanie w realizację całego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że wypożyczalnia stanie się niebawem bogatą w zbiorach wypożyczalnią książek dotykowych nie tylko dla uczniów naszej szkoły – podsumowuje Izabela Wierzba.
Napisz komentarz
Komentarze