Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.
13 kwietnia na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim uczcimy pamięć o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. Na uroczystości upamiętniające 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej zapraszają prezydent miasta Janusz Stankowiak i przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski.
O godzinie 11.50 nastąpi zbiórka mieszkańców przy bramie cmentarza. Następnie odczytane zostanie wystąpienie okolicznościowe, po którym odmówiona zostanie modlitwa w intencji ofiar. Na zakończenie delegacje złożą wiązanki kwiatów.
Reklama

78. rocznica Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia o godzinie 12.00 na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich Starogard upamiętni Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 78.rocznicę ofiar II masowej zsyłki Polaków na Sybir.
- 12.04.2018 10:27 (aktualizacja 16.08.2023 15:16)

Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze