Orszak Trzech Króli w Starogardzie Gdańskim
6 stycznia wierni Kościoła katolickiego obchodzili uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną również Świętem Trzech Króli. Z tej okazji w setkach polskich miast ulicami przeszły barwne orszaki, podążające za gwiazdą betlejemską do nowo narodzonego Jezusa. Największy orszak w naszym powiecie odbył się tradycyjnie w Starogardzie Gdańskim, chociaż podobne jasełka miały miejsce również w Zblewie, Skarszewach, Lubichowie, Klonówce, Pinczynie, Czarnej Wodzie i Kokoszkowach.
Orszaki Trzech Króli to barwne i radosne wydarzenia, które odbywają się corocznie 6 stycznia, w Dzień Objawienia Pańskiego. To jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji bożonarodzeniowych w Polsce, która w ostatnich latach zyskała na popularności, przyciągając tysiące uczestników.
Zwyczaj orszaków wywodzi się z biblijnej opowieści o trzech mędrcach ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, by oddać hołd narodzonemu Jezusowi. W Polsce obchody Objawienia Pańskiego mają charakter publicznych procesji, w których uczestniczą nie tylko duchowni, ale również całe rodziny, dzieci i dorośli, przebrani za postacie biblijne, w tym Trzech Króli.
W wielu miastach organizowane są barwne orszaki, które przechodzą przez ulice miast, odgrywając sceny biblijne i śpiewając kolędy. Trzej Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar – symbolizują różne kontynenty, a ich orszaki często są pełne symboliki: Złoto, Kadzidło i Mirra, które mędrcy przynieśli dla Dzieciątka Jezus, stanowią główny motyw przewodni.
Orszaki Trzech Króli mają na celu nie tylko upamiętnienie biblijnego wydarzenia, ale także podkreślenie wartości chrześcijańskich, jedności, pokoju i radości z narodzin Zbawiciela. Są one okazją do wspólnego świętowania, a także do przypomnienia sobie o głębokim znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia.
W Polsce orszaki odbywają się w setkach miast i mniejszych miejscowości, zyskując rok po roku coraz większą popularność. Wiele miast organizuje je pod hasłami ekumenicznymi, promując jedność i solidarność. Każdy orszak jest niepowtarzalny, pełen kolorów, muzyki, a także wspólnej modlitwy i refleksji. To piękna tradycja, która na stałe wpisała się w polski kalendarz świąteczny.
Fot. Jacek Trzosowski
Napisz komentarz
Komentarze