wtorek, 15 października 2024 22:29

W jakich sytuacjach pomoże nam radca prawny?

Radca prawny zajmuje się szeroko pojętą pomocą prawną. Każdy prawnik może specjalizować się w różnych dziedzinach prawa. Dlatego udając się do kancelarii, należy określić jakich usług oczekujemy. Pomoc prawna może być realizowana na wiele sposobów w zależności od potrzeb klienta. Radca prawny tak samo, jak adwokat jest uprawniony do udzielania porad prawnych i reprezentowania klienta przed sądem.
  • 04.06.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
W jakich sytuacjach pomoże nam radca prawny?

 

Pomoc prawna dla firm

Prowadzenie nawet małego przedsiębiorstwa może stanowić niemałe wyzwanie pod względem prawnym. Wiele kancelarii radców prawnych oferuje usługi stałej obsługi firm. Jest to bardzo przystępna opcja dla osób, które nie chcą zatrudniać prawnika na stałe w swoim przedsiębiorstwie.

W takiej sytuacji radca prawny ma możliwość stałej kontroli dokumentów i udzielania porad w zakresie zatrudniania pracowników. Może również reprezentować klienta przed sądami i organami administracji publicznej.

Większe firmy mogą zatrudniać radców prawnych jak każdego innego pracownika w oparciu o umowę o pracę. Nie ma takiej możliwości w przypadku adwokata, który pracuje na podstawie umowy o świadczenie usług. Stała pomoc prawnika pozwala uniknąć błędów w umowach i księgowości. Im wcześniej udamy się po poradę, tym bardziej prawdopodobne, że unikniemy wizyty w sądzie.

Reprezentacja klienta przed sądem

Postępowania przed sądami są bardzo skomplikowane, dlatego nie sposób obejść się bez pomocy radcy prawnego lub adwokata. Według ostatnich uregulowań prawnych radca prawny również może reprezentować klienta w sprawach karnych i karno-skarbowych. Wcześniej było to zarezerwowane jedynie dla adwokatów.

Pierwsza wizyta w kancelarii często ma miejsce, dopiero kiedy sprawa trafi do sądu. W takiej sytuacji należy dostarczyć radcy prawnemu wszystkie niezbędne dokumenty, dotyczące sprawy.

Zatajenie jakiejkolwiek okoliczności może działać tylko na naszą szkodę i zepsuć całą linię obrony. Radca prawny po przeanalizowaniu sprawy najczęściej przedstawia klientowi sposoby rozwiązania problemu. Często udaje się uniknąć rozprawy przed sądem. Doskonałym narzędziem jest przeprowadzenie mediacji lub negocjacji i podpisanie ugody.

Radca prawny jako mediator

Niezależnie od wykształcenia prawniczego, radca prawny może mieć uprawnienia mediatora. Wyróżnić można mediacje: gospodarcze, rodzinne, rozwodowe, cywilne, pracownicze, karne, administracyjne i do spraw nieletnich. Do każdego rodzaju mediacji potrzebne jest ukończenie oddzielnego kursu. Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ większość spraw udaje się rozwiązać polubownie bez udziału sądu.

Zaangażowanie osoby bezstronnej ma ułatwić określenie interesów stron i dojście do porozumienia. Prowadzący mediacje pozostaje neutralny i nie może narzucać sposobów rozwiązania sporu. Podczas mediacji może nas reprezentować inny radca prawny, który pomoże w przejściu całego procesu. W niektórych przypadkach to sąd może skierować sprawę do mediacji. W rozmowach może brać udział więcej niż jeden mediator, często jest to mężczyzna i kobieta.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.kancelaria-gdynia.eu/

Materiał zewnętrzny