niedziela, 13 października 2024 02:24

7 przydatnych wskazówek, jak uczyć dzieci kodowania

W roku 2021 dzieci coraz chętniej i częściej uczą się programowania. Dziś zajęcia z informatyki to już nie tylko edycja tekstu, robienie prezentacji i proste edycje graficzne. Istnieje sporo zajęć dodatkowych, gdzie dzieci mogą uczyć się kodowania. Im wcześniej pozna się podstawy języków programowania, tym lepiej. Jest to ciekawa i opłacalna ścieżka kariery życiowej na całym świecie. W związku z tym przedstawiamy przydatne wskazówki, jak uczyć dzieci kodowania w zaciszu swojego domu.
  • 18.11.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
7 przydatnych wskazówek, jak uczyć dzieci kodowania

 


 

  1. Zamiast nowego smartfona, kup dzieci Leapfroga

Leapfrog to rodzaj tabletu, który znany jest wśród użytkowników ze względu na kreatywne gry i zabawy. Urządzenie pozwała wygodnie łączyć naukę z przyjemnością. Przy okazji, rozwija wyobraźnię i wspiera rozwój logicznego myślenia. Jest to dobra metoda do wprowadzenia dziecka w świat informatyki i kodowania.


 

  1. Znajdź programistę-nauczyciela…

Jeśli dziecko wykazuje większe zainteresowanie kodowaniem, warto zainwestować w jego rozwój. Świetną opcją może okazać się zatrudnienie nauczyciela, który zna się na programowaniu. Tego typu korepetycje z informatyki to dobry przyczynek do rozwoju umiejętności pisania programów. Korepetytor może wskazać dodatkowe kierunki nauki nowych umiejętności. Poza tym, jego pełna uwaga skupiona jest na jednym uczniu, co dodatkowo przekłada się na lepszą efektywność pracy.


 

  1. …lub zajęcia z programowania w grupie

Zamiast pracy indywidualnej, podopiecznego można posłać na kurs programowania dla dzieci. Tego typu kursów jest bardzo dużo zarówno w Internecie, jak i w szkołach. Warto znaleźć odpowiednie zajęcia, na których dzieci uczą się kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i twórczego podejścia do programowania. Fakt współzawodnictwa z innymi uczestnikami może dodatkowo rozwijać nowe umiejętności i motywować do dalszego działania.


 

  1. Sprawdź aplikację Scratch

Aplikacja Scratch to bardzo popularne narzędzie do nauki podstaw kodowania dla dzieci. Za pomocą tego programu dzieci w wieku od 8 do 16 roku życia mogą tworzyć własne gry, animacje i interaktywne historyjki. Co więcej, Scratch pozwala na udział w społeczności młodych koderów i udostępnianie swoich produktów innym użytkownikom. Aplikacja działa pod skrzydłami firm Dell, Google i LEGO.


 

  1. Nie wyłączaj dziecku Minecrafta

Gra Minecraft, która szturmem podbiła serca graczy na całym świecie, również może być wykorzystywana przy poznawaniu podstaw kodowania. W książce „Nauka programowania z Minecraftem” autor Craig Richardson podpowiada, jak uczyć się języka Python dzięki tej grze. Okazuje się bowiem, że również w tym przypadku można łączyć przyjemne z pożytecznym. Środowisko gry pozwala na tworzenie własnych modyfikacji i innowacyjnych rozwiązań.


 

  1. Przenieś kodowanie poza komputer

Jeśli jako rodzic chcesz uczestniczyć w rozwoju kreatywnego myślenia swoich dzieci, zaangażuj się nieco! Wystarczy, że wydrukujesz szablony do nauki kodowania, które oparte są chociażby na różnorodnych kolorowankach. Zakodowane wytyczne należy odkodować kolorując odpowiednie pola podanymi kolorami. Ćwiczenia działa też w drugą stronę – kolorowy obrazek można odczytywać za pomocą kodu. Pomysły na takie zajęcia offline znajdziesz chociażby w serwisie Pinterest.


 

  1. Skorzystaj ze wskazówek rządowych

Na rządowej stronie www.gov.pl/web/koduj znaleźć możesz sporo użytecznych informacji dotyczących pomysłów na uczenie dziecka kodowania. Są tam pakiety dotyczące gier i zabaw, scenariusze lekcji dla nauczycieli, bezpłatne kursy, gry i aplikacje online, a także publikacje i webinary. Jeśli chcesz być częścią programistycznego świata swojej pociechy, weź sprawy w swoje ręce. Może i rozwiniesz umiejętności kodowania?

Materiał zewnętrzny