poniedziałek, 14 października 2024 10:20

Wypowiedzenie umowy najmu – co może najemca, a co wynajmujący?

Wynająłeś mieszkanie na czas nieokreślony, ale przestało Ci odpowiadać i chcesz się wyprowadzić? A może jesteś wynajmującym i udostępniłeś lokatorom swój dom na czas określony, ale chcesz wycofać się z ustalonych zasad? Wypowiedzenie umowy najmu jest możliwe, ale tylko w szczególnych przypadkach. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Dowiedz się, jakie prawa ma wynajmujący, a jakie najemca.
  • 08.09.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wypowiedzenie umowy najmu – co może najemca, a co wynajmujący?

 

 

Zawarcie, jak i wypowiedzenie umowy najmu reguluje Kodeks cywilny. Wbrew pozorom nie zawsze można ją rozwiązać w dowolnej chwili. Cały proces powinien odbywać się zgodnie z prawem. W innym przypadku najemca i wynajmujący mogą wystąpić na drogę sądową przeciwko drugiej stronie. Jeśli chcesz tego uniknąć, najpierw sprawdź, co możesz zrobić jako właściciel lub jako osoba, która zamieszkuje nieruchomość.

 

Wypowiedzenie umowy najmu – kiedy można to zrobić?

Sposób rozwiązania umowy najmu mieszkania lub domu zależy przede wszystkim od jej zapisów. Jeśli zobowiązałeś się udostępnić lub zamieszkiwać nieruchomość przez czas:

  • określony, np. rok, rozwiązanie umowy nastąpi w dniu ustalonym w dokumencie. Można ją wypowiedzieć wcześniej, jeśli wśród jej zapisów znalazła się klauzula, która na to zezwala,

  • nieokreślony, zerwanie umowy może nastąpić w dowolnym czasie, jednak z zachowanym okresem wypowiedzenia, który zależy od częstotliwości opłacania czynszu. Jeśli np. pobierałeś opłatę co miesiąc, to rozwiązanie umowy możesz wykonać z min. miesięcznym wypowiedzeniem.

Jednak istnieje możliwość rozwiązania umowy wcześniej bez względu na zawarte w niej zapisy, jeśli któraś ze stron nie stosuje się do ustalonych wcześniej zasad. Więcej informacji znajdziesz np. tutaj: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/wypowiedzenie-umowy-najmu.

 

Wypowiedzenie umowy bez okresu wypowiedzenia przez najemcę – czy to możliwe?

Bez względu na charakter zawartej umowy najmu mieszkania lub domu, najemca ma prawo ją wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym w trzech szczególnych przypadkach. Są to:

  • odkrycie wady, która uniemożliwia użytkowanie nieruchomości,

  • pojawienie się podczas trwania umowy wady, która jest niemożliwa do usunięcia lub takiej, której właściciel usunął jej, pomimo poinformowania go o jej występowaniu oraz sprawiającej, że mieszkanie jest niezdatne do użytku,

  • występowanie wady, która zagraża życiu lub zdrowiu najemcy oraz pozostałych domowników, nawet jeśli wynajmujący poinformował o niej w dniu zawarcia umowy.

- Należy pamiętać, że lokal musi mieć naprawdę poważną wadę, aby najemca mógł opuścić mieszkanie w trybie natychmiastowym. Usterki takie jak pęknięta rura lub awaria instalacji elektrycznej nie mogą być powodem do wypowiedzenia umowy, chyba że właściciel ich nie naprawi w wyznaczonym terminie – tłumaczy ekspert z serwisu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl.

Jednak jeśli w mieszkaniu pojawiły się usterki, które utrudniają lub w jakimś stopniu tylko ograniczają możliwość korzystania z niego najemca ma prawo zwrócić się do wynajmującego z prośbą o obniżenie czynszu do chwili, aż zostaną przez niego naprawione.

 

Wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym – czy wynajmujący ma takie prawo?

Wynajmujący również zachowuje prawo do wypowiedzenia umowy w dowolnym momencie. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy najemca:

  • użytkuje mieszkanie niezgodnie z przeznaczeniem, np. prowadzi tam działalność gospodarczą lub podnajmuje je innym osobom bez zgody właściciela lub wbrew zasadom,

  • nieprawidłowo korzysta z lokalu, niszczy go lub zaniedbuje,

  • nie płaci czynszu przez co najmniej 2 miesiące – wtedy właściciel musi w odpowiednim czasie uprzedzić najemcę o zamiarach wypowiedzenia umowy oraz wyznaczyć dodatkowy miesiąc na spłatę zobowiązań.

Jednak nie wystarczy tylko powiedzieć drugiej stronie o rozwiązaniu umowy najmu. Wypowiedzenie powinno być sformułowane zgodnie z obowiązującymi zasadami Kodeksu cywilnego na piśmie. W innym przypadku nie będzie miało mocy prawnej.

 

Wypowiedzenie umowy najmu a ubezpieczenie

Jesteś najemcą i po podpisaniu umowy zdecydowałeś się od razu ubezpieczyć nieruchomość na wypadek różnych nieszczęśliwych zdarzeń, jednak sytuacja zmusza Cię do opuszczenia mieszkania? A może jesteś wynajmującym i musisz wypowiedzieć najem, przez co zastanawiasz się, co zrobić z polisą? Umowę z TU możesz zerwać:

  • w przeciągu 30 dni od jej zawarcia, jeśli miała trwać dłużej niż 6 miesięcy,

  • po zniszczeniu mieszkania, np. na skutek pożaru, chyba że zapisy OWU regulują tę kwestię inaczej,

  • po sprzedaży nieruchomości, pod warunkiem, że OWU nie ma specjalnej klauzuli dotyczącej tej kwestii.

Z ubezpieczenia można zrezygnować także, jeśli zbliża się termin końca umowy. Wtedy masz 20 dni na wystosowanie odpowiedniego wniosku do TU.

 

Pamiętaj, że jeśli istnieją ku temu przesłanki, możesz swobodnie wypowiedzieć umowę najmu bez żadnych konsekwencji. Prawo stoi po Twojej stronie!

Materiał zewnętrzny