Samochody ciężarowe, czyli jakie?
Czym właściwie jest samochód ciężarowy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to pojazd samochodowy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Ciężarówkami nazywa się również pojazdy mogące przewozić co najmniej 10 osób wraz z kierowcą, przeznaczone do przewozu osób. Musisz także wiedzieć, że ubezpieczyciele dzielą samochody ciężarowe na te o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 tony i samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
Co ma wpływ na cenę polisy ubezpieczeniowej dla samochodu ciężarowego?
To, ile ostatecznie będzie kosztowało ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego, nie jest zależne wyłącznie od wagi pojazdu ciężarowego. Wysokość składki jest zależna także od wielu innych czynników. Przekonaj się, co pod uwagę biorą ubezpieczyciele!
Dane pojazdu
Praktycznie każdy ubezpieczyciel podczas wyliczania wysokości składki bierze pod uwagę dane pojazdu. Ważne są szczególnie te podstawowe, takie jak marka, model, rok produkcji, czy planowany przebieg. Bardzo często jednak pod uwagę bierze się np. pojemność silnika czy rodzaj nadwozia. Firmę ubezpieczeniową może zainteresować też to, czy pojazd ma czujniki ruchu, systemy antykradzieżowe czy jakieś dodatkowe zabezpieczenia. Niektórzy uwzględniają także sposób i miejsce użytkowania pojazdu.
Dane kierowcy
W zależności od tego, jakim jesteś kierowcą, możesz zapłacić inną cenę polisy. Jeśli chodzi o kierowców, którzy dopiero zdobyli prawo jazdy, nie mają oni co liczyć na żadne zniżki, co wiąże się z tym, że muszą zapłacić pełną cenę składki. Warto tutaj podkreślić, że nowi uczestnicy ruchu drogowego to całkiem spore ryzyko wystąpienia szkody dla towarzystw ubezpieczeniowych. Czy jest tutaj jakieś rozwiązanie? Jak najbardziej! Jedną z częściej wybieranych opcji jest ustanowienie współwłasności z doświadczonym kierowcą - wówczas, gdy ubezpieczyciel będzie wyliczał składkę, uwzględni nie tylko Twój profil, ale także drugiego właściciela pojazdu. Co niektórych może dziwić, wielu ubezpieczycieli zwraca uwagę również na to, jakiej płci jest osoba chcąca kupić ubezpieczenie, jaki ma zawód, czy jest w związku, lub posiada dzieci. Do obliczania ryzyka ubezpieczeniowego wykorzystuje się statystyki czy ogólnie przyjęte przekonania.
Historia szkodowa
Jeśli masz doświadczenie za kółkiem, dotąd jeździłeś bezpiecznie i nie masz na swoim koncie żadnych kolizji, możesz liczyć na atrakcyjniejszą ofertę OC niż właściciele pojazdów ciężarowych, którzy niebezpiecznie poruszają się po drogach lub po prostu często powodują kolizję.
Miejsce zamieszkania kierowcy
Nie powinno nikogo dziwić, że więcej za ubezpieczenie zapłacą kierowcy mieszkający w Warszawie niż ci, którzy mieszkają w Grudziądzu. Jak można się domyśleć, w stolicy codziennie zdarza się kilkanaście wypadków samochodowych, z kolei w Grudziądzu odsetek dziennych kolizji jest dużo niższy. Niektórych ubezpieczycieli interesuje nawet miejsce parkowania pojazdu. Jeśli parkujesz pojazd na zewnątrz, to jest on obarczony sporym ryzykiem szkody parkingowej (w odróżnieniu od pojazdu, który byłby garażowany).
Ile zapłacisz za OC samochodu ciężarowego?
W zależności od tego, jakiego wybierzesz ubezpieczyciela, spotkasz się z innymi stawkami i wytycznymi wykorzystywanymi do obliczania składek ubezpieczeniowych. Z tego powodu tak ważne jest porównanie dostępnych ofert. Jeśli to zrobisz, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jaka jest przeciętna cena polisy OC na samochód ciężarowy? Dla przykładu uznajmy, że chce ją kupić kierowca bezszkodowy mieszkający w Szczecinie, mający prawo jazdy ponad 10 lat.
Przykład: Renault Master, 2016 rok, diesel, poj. silnika 2299 cm3, przebieg ok. 243 000 km. Najtańszą ofertę może zaproponować PZU - zapłacisz za OC około 1200 zł. Natomiast najdroższe OC oferuje Beesafe w ok. 5300 zł.
Podczas wyboru polisy większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na cenę. Oczywiście jest to ważny czynnik, jednak nie najważniejszy. Niska cena może zachęcać do zakupu, lecz niestety za nią może iść niska jakość obsługi klienta. Zanim więc dokonasz ostatecznego wyboru, sprawdź, jakimi opiniami cieszy się dane towarzystwo ubezpieczeniowe.
Wygodnie koszt polisy możesz obliczyć na stronie: https://ubezpieczamy24.com/ubezpieczenie-samochodu-ciezarowego/
Kiedy mogę kupić polisę przez kalkulator OC samochodu ciężarowego?
Dostępne w sieci internetowe kalkulatory cen OC samochodu ciężarowego są bardzo przydatne. Jednak czy zawsze możesz z nich skorzystać? W większości przypadków tak - jeśli masz samochód do 3,5 tony. Wówczas znalezienie najkorzystniejszej polisy OC w sieci nie sprawi większych problemów. Jednak gdy masz samochód ciężarowy powyżej 3,5 tony, znacznie lepszą opcją będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci znaleźć najlepszą ofertę. I choć oczywiście w Internecie nie brakuje kalkulatorów OC dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony, to jednak w ten sposób nie uzyskasz wiarygodnej ceny polisy. W takim przypadku nie warto więc tracić czasu na kalkulatory - lepiej od razu skontaktować się np. z firmą Ubezpieczamy24, która od lat ubezpiecza firmy transportowe.