Umowa zlecenie
Jak już wiemy, przedsiębiorcy korzystają z różnorodnych form zatrudniania swoich pracowników. Najlepsza jest z pewnością umowa pracownicza, jednakże stosunek pracy wiąże się z określonymi zobowiązaniami. To sprawia, że niezwykle popularna stała się umowa zlecenie, która pozwala osiągnąć zamierzone cele biznesowe. Nie zapominajmy o tym, że ten rodzaj umowy uregulowany jest w przepisach prawa cywilnego. Podlega zatem postanowieniom Kodeksu cywilnego - można ją zawrzeć ustnie lub pisemnie. Znacznie bardziej pożądana jest forma pisemna, mająca znaczenie dowodowe i formalne.
Stroną przyjmującą zlecenie może być nie tylko osoba fizyczna, lecz także osoba prawna. W pierwszym przypadku trzeba być pełnoletnim, jednakże istnieje możliwość powierzenia zlecenia osobie poniżej 18 roku życia za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Istotne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Cechy umowy zlecenie
Czym cechuje się umowa zlecenie? Warto podkreślić, że umowa ta zakłada staranne wykonywanie danych czynności i nie stanowi umowy rezultatu. Zlecenie jest dosyć podobne do umowy o pracę i jest to najważniejsza różnica w porównaniu do umowy o dzieło. W umowach o dzieło przedmiotem jest wykonanie określonego zadania. Ponadto, cechą umowy zlecenia jest brak podporządkowania zleceniobiorcy, dlatego możemy liczyć na swobodę w realizacji powierzonych zadań.
Zazwyczaj umowa zlecenie jest odpłatna, jednakże możliwe jest także nieodpłatne wykonanie zlecenia. W tej sytuacji uzgodnienia należą do stron stosunku prawnego. Osoba przyjmująca zlecenie może je powierzyć innym osobom, oczywiście mają na uwadze warunki wskazane w przepisach prawnych. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne, gdy wynika ze zwyczaju, z umowy lub gdy zostaliśmy do tego zmuszeni w związku z okolicznościami. Trzeba zatem zawiadomić zleceniodawcę o tym, że przekazaliśmy konkretne zadanie innej osobie.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?
Co jeszcze należy wiedzieć o umowach zlecenie? Wiemy już, że mogą być one nieodpłatne. Z kolei w przypadku zlecenia odpłatnego znaczenie mają postanowienia art. 744 Kodeksu cywilnego. Przepisy mówią o tym, że wynagrodzenie przysługuje przyjmującemu po wykonaniu zlecenia, chyba że inaczej wskazano w umowie lub szczególnych przepisach. W razie przyjęcia zlecenia przez kilka osób wspólnie, odpowiedzialność jest tutaj solidarna. Takie same zasady mają odniesienie wtedy, gdy kilka osób daje zlecenie.
Okazuje się, że umowa zlecenie może zastępować umowę o pracę w warunkach, które nie są charakterystyczne dla zatrudnienia pracowniczego. Kodeks pracy stanowi, że po nawiązaniu stosunku pracy pracownik musi wykonywać swoje zadania w danym miejscu i czasie, a pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie. To wskazuje, że zatrudnienie na takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, przy czym nie ma znaczenia nazwa zawartej umowy przez obie strony. Poza tym nie zapominajmy o zakazie, który nie dopuszcza zastąpienia umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania prac wskazanych w art. 22 kodeksu pracy.
Jak widzimy, umowa zlecenie odbywa się na określonych zasadach i jest często wybierana przez przedsiębiorców podczas nawiązywania współpracy z pracownikami. Niestety takie rozwiązanie ma wiele wad, dlatego pracownicy nie zawsze decydują się na takie propozycje. Przede wszystkim nie mamy prawa do urlopu wypoczynkowego, czy też zwolnienia lekarskiego. Umowa zlecenie nie daje nam zatem takich samych praw, jakie uzyskujemy w przypadku zawarcia normalnej umowy o pracę. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszym świecie zależy nam na jak najlepszych warunkach zatrudnienia, opartych na świadczeniu pracy na bazie umowy o pracę.