Prawa i obowiązki rodziców a przepisy prawa
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyznacza zarówno prawa, jak i obowiązki rodziców. W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, iż władza rodzicielska jest wykonywana w taki sposób, jak wymaga tego dobro dziecka i interes społeczny. Interes rodziców nie jest kluczowy.
Dziecko jest pod władzą rodzicielską do chwili uzyskania pełnoletności. Władza rodzicielska może zostać przez sąd zawieszona, ograniczona, a nawet rodzic może zostać całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej.
Prawem i obowiązkiem rodziców jest sprawowanie opieki zarówno nad osobą, jak i majątkiem dziecka, a także jego wychowanie z poszanowaniem godności i praw. Dziecko ma być posłuszne, a w sprawach z nim związanych ma prawo podejmować decyzje i wydawać oświadczenia woli, jednak dziecko powinno posiłkować się opiniami oraz zaleceniami rodziców, które zmierzają do jego dobra.
Rodzice w trakcie podejmowania decyzji dotyczących dziecka oraz jego majątku powinni brać pod uwagę jego opinię, pod warunkiem że zarówno rozwój umysłowy, jak i stan zdrowia oraz stopień dojrzałości dziecka nie stanowią ku temu przeciwwskazań.
Rodzice odpowiadają za fizyczny oraz duchowy rozwój, a także mają zagwarantować odpowiednie przygotowanie do pracy dla dobra społeczeństwa, zgodny z jego uzdolnieniami.
Przepisy prawa zabraniają wykorzystywania względem małoletnich kar cielesnych.
Rodzice to przedstawiciele ustawowi dziecka
Jeżeli w sądzie toczy się sprawa o powierzenie bądź ograniczenie władzy rodzicielskiej, warto skorzystać ze wsparcia specjalisty z zakresu prawa. Odpowiednią osobę można znaleźć przy pomocy wyszukiwarki internetowej. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę — na przykład „dobry adwokat Kraków”. Specjalista odpowie na zadane pytania, przeprowadzi przez skomplikowaną procedurę sądową, a także doradzi, jak postępować w danej sytuacji.
Obowiązkiem rodziców jest zarządzanie majątkiem dziecka — w praktyce trzeba nie tylko dbać o to, aby nie stracił na wartości i nie uległ zniszczeniu, ale jeśli to możliwe zagwarantować jego zwiększenie.
Jeżeli rodzice nie wychowują wspólnie dziecka, są po rozwodzie, jeden z rodziców jest zobowiązany do płacenia alimentów na małoletnie dziecko albo dziecko pełnoletnie, które kontynuuje naukę.