środa, 27 listopada 2024 17:38

Ból wątroby – kiedy jest niebezpieczny? Poznaj najpopularniejsze schorzenia!

W organizmie człowieka wątroba pełni kluczową funkcję, gdyż wytwarza białka odpornościowe i żółć potrzebną do prawidłowego funkcjonowania procesów trawiennych. Uszkodzenie, zapalenie lub rozwój groźnej choroby wpływającej na stan wątroby powoduje zaburzenia w Twoim organizmie. Zobacz, kiedy ból wątroby jest niebezpieczny.
  • 15.04.2024 14:22
  • Autor: Grupa tipmedia
Ból wątroby – kiedy jest niebezpieczny? Poznaj najpopularniejsze schorzenia!

W praktyce wątroba nie ma połączeń nerwowych, a więc jako tako nie możesz mówić 
o typowych dolegliwościach bólowych. W przypadku rozwoju poważniejszych schorzeń 
ból wątroby będzie jednak mocno odczuwalny, a towarzyszą mu zaparcia, biegunki, wzdęcia oraz uczucie pełności. W takich sytuacjach warto czym prędzej skontaktować się z lekarzem.

Kiedy może pojawić się ból wątroby?

Bóle w okolicach wątroby nie zawsze muszą świadczyć o rozwoju poważnego schorzenia lub fizycznym uszkodzeniu narządu. Jeśli nie dbasz o zdrową i zbilansowaną dietę, będziesz mocno narażony na dolegliwości bólowe.

Po spożyciu tłustego posiłku lub spożyciu nadmiernej ilości alkoholu możesz odczuwać ból wątroby i inne towarzyszące temu dolegliwości np. mdłości. 

Jeśli czujesz, że coś jest nie tak z Twoim organizmem i obstawiasz wątrobę, koniecznie zdecyduj się wykonać próby wątrobowe. To podstawowa diagnostyka, która pozwala ocenić stan narządu i wykluczyć ewentualne stany zapalne.

Najpopularniejsze choroby związane z bólem wątroby

Przewlekłe, bolesne i długo utrzymujące się bóle wątroby mogą świadczyć o poważnych chorobach. Nigdy nie bagatelizuj swojego złego stanu zdrowia. Jeśli czujesz, że wątroba daje o sobie znać, czym prędzej zdecyduj się na diagnostykę u lekarza.

Choroby, które mogą być związane z wątrobą to:

  • Zapalenie wątroby – popularne schorzenie, gdzie ból jest skutkiem pojawienia się wirusa typu C. To inaczej zwane zapalenie alkoholowe/wirusowe.
  • Zakrzepica żył wątrobowych – choroba znana jako zespół Budd-Chiari, gdzie przepływ krwi jest blokowany w żyłach wątrobowych aż do żyły głównej. Takie schorzenie objawia się powiększoną wątrobą i wodobrzuszem.
  • Kolka żółciowa – najczęściej występuje w formie nagłych ataków i wiąże się z ostrym bólem, nudnościami i wzdęciami. Najczęściej występuje na kilka godzin po spożyciu smażonych i tłustych potraw.

Do bólu wątroby może dojść też po przedawkowaniu leków lub fizycznym uszkodzeniu narządu, np. w wyniku wypadku drogowego lub nawet zwykłego przewrócenia się na rowerze/

Dowiedz się również: Czego unikać, kiedy masz kaca?

Diagnostyka i leczenie wątroby – co warto wiedzieć?

Podstawą w przypadku bólu wątroby jest diagnostyka. Tylko z pomocą specjalistów dobierzesz odpowiednie leki.

Kiedy diagnostyka wykaże rozwój poważnego schorzenia lub fizyczne uszkodzenie narządu, lekarz może zalecić operację lub dalsze badania w celu ustalenia źródła problemu 
i opracowania skutecznej metody leczenia.

Pamiętaj, że domowe sposoby na leczenie bólu wątroby sprawdzają się tylko w przypadku lekkich objawów i skupiają się raczej na profilaktyce, a nie leczeniu problemu u źródła.

Artykuł sponsorowany