Łojotokowe zapalenie skóry głowy – charakterystyka choroby?
Przyczyna ŁZS nie została jeszcze dokładnie wybadana, a jej głównym objawem jest nadaktywność gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużą ilość sebum. Przez co rozwija się stan zapalny i widać:
„tłuste” zapalne zmiany rumieniowo-złuszczające,
grubą skórę,
czerwone plamy,
brązowe lub żółte łuski, a w ostateczności „skorupę”,
nadmierne przetłuszczanie się włosów,
nasilone wypadanie włosów,
nagminne i uciążliwe łuszczenie się naskórka.
Dodatkowo jest odczuwalny:
świąd,
pieczenie,
ból.
Za bezpośrednią przyczynę łojotokowego zapalenia skóry uważa się nadmierną pracę gruczołów łojowych, co wyzwala zakażenie grzybem drożdżopodobnym malassezia furfur. Do czynników ryzyka rozwoju ŁZS należą: zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne, nowotwory, osłabiona odporność, życie w stresie oraz niewłaściwa dieta. Objawy schorzenia nasilają się zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo dolegliwości mogą wzmagać się pod wpływem silnych emocji albo infekcji, które przebiegają z gorączką. Trzeba zdawać sobie też sprawę, że ta choroba może prowadzić do pojawienia się nadżerek i przeczosów, ale również do przerzedzenia się włosów, dlatego tak istotne jest właściwe jej prowadzenie – mówi dr n. med. Igor Michajłowski dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Na dokuczliwe zmiany łojotokowe wypróbuj zestaw Seborh
Te profesjonalne dermokosmetyki: szampon, emulsja i płyn do niwelowania objawów ŁZS, mają unikatowe składy. Dzięki czemu szybko poczujesz ulgę!
Szampon Seborh – bogaty np. w: siarczek selenu, betainę, glinkę białą czy ichtiol. Ta delikatna, kremowa formuła jest w stanie łagodnie, ale precyzyjnie oczyścić skórę głowy oraz włosy z martwego naskórka, łusek i nadmiaru sebum. Lekka formuła skutecznie odkaża, zabija grzyby i bakterie. Szybko regeneruje, nawilża, ale też wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka.
Emulsja Seborh – znajdziesz w niej np.: pirokton olaminy, kwas mlekowy, olej konopny, siarkę oraz mocznik. Preparat likwiduje nadmierne złuszczanie i łuski, zmiękcza naskórek. Za przyczyną tej emulsji normalizuje się praca gruczołów łojowych, skóra jest odkażona, a stany zapalne złagodzone.
Płyn Seborh – np. z kwasem glikolowym czy migdałowym, ale też z argininą i ekstraktem z arniki. Efektywnie zatrzymuje wodę w skórze, po czym ją regeneruje. Wzmacnia naczynia krwionośne oraz mikrokrążenie, reguluje pracę gruczołów łojowych.
Opinie o SEBORH – Zobacz co piszą osoby, stosujące SEBORH!
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Czytaj też: Jaki szampon na łojotok wybrać?
Jak wygląda efektywna pielęgnacja przy ŁZS skóry głowy?
Konieczny jest regularny kontakt z dermatologiem, który ustali leczenie, specjalnie do nasilonych zmian. Mogą to być leki doustne, miejscowe lub jakieś inne preparaty. Należy przestrzegać zaleceń specjalisty! Niezwykle istotne w pielęgnacji skóry objętej ŁZS jest nieprzerwane stosowanie wysokiej jakości dermokosmetyków, bazujących na naturalnych substancjach aktywnych. A w szczególności trzeba w nich szukać substancji: złuszczających, zmiękczających i zatrzymujących wodę w skórze oraz regulujących pracę gruczołów łojowych i przeciwzapalnych. Dowiedz się więcej na temat leczenia i pielęgnacji łojotoku: https://drtrycholog.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-glowy/
Podsumowanie
Leczenie oraz pielęgnacja skóry głowy z ŁZS to nie taka prosta sprawa, ze względu na przewlekły charakter dermatozy. Jednak warto pamiętać o systematycznych wizytach w gabinecie lekarskim oraz właściwej pielęgnacji emoliencyjnymi dermokosmetykami, na bazie kwasów, ekstraktów i wyciągów.