sobota, 21 września 2024 19:29

Drewniana altana w ogrodzie – jak ją urządzić?

Tworzenie wygodnego miejsca do wypoczynku w pobliżu domu często oznacza konieczność wzniesienia dodatkowych elementów małej architektury ogrodowej. W wielu przestrzeniach jest to efektowna altana. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się konstrukcje drewniane – ponadczasowe, wygodne i łatwo dostępne. Warto dobrze zastanowić się nad tym, jak taką altanę najlepiej urządzić.
  • 26.08.2024 06:24
  • Autor: Grupa tipmedia
Drewniana altana w ogrodzie – jak ją urządzić?

W jakich ogrodach sprawdzają się drewniane altany ogrodowe? Gdzie je ustawić i jak urządzić, by zyskać zaciszny kącik do relaksu? O tym przeczytacie w dzisiejszym tekście.
 

Kiedy i gdzie wolno ustawić altanę w ogrodzie?
 

Zanim podejmie się decyzję o wzniesieniu w swojej przestrzeni altany, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. W większości przypadków taka konstrukcja to lekka i niewielka forma architektury ogrodowej. Jeśli nie przekracza 35 metrów kwadratowych powierzchni, wówczas nie potrzeba pozwolenia na budowę, ale zgodnie z przepisami należy zgłosić zamiar wzniesienia takiej konstrukcji w odpowiednim urzędzie. Większe zabudowania to już jednak więcej formalności, czyli niezbędne może się okazać pozwolenie, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym.

Altany wznosi się najczęściej w ładnej i osłoniętej części ogrodu, która sprzyja przyjemnej rekreacji. Co więcej, należy pamiętać, że należy ją budować przynajmniej trzy metry od granicy działki, jeśli zabudowanie nie ma okien od tej strony. W przypadku altan z oknami – minimum to aż cztery metry liczone od granicy z sąsiadem.
 

Drewniane altany ogrodowe – w jakich ogrodach je wykorzystać?
 

Drewno to materiał najczęściej wykorzystywany do budowy altan ogrodowych. Jest łatwo dostępne, w wielu przypadkach dość tanie (zwłaszcza sosna) oraz pozwala na bezproblemowe wzniesienie nawet rozbudowanych i nietypowych konstrukcji.

Drewniane altany świetnie wpisują się w szereg modnych obecnie aranżacji ogrodowych. Stanowią znak rozpoznawczy ogrodów klasycznych i retro. Nie sposób wyobrazić sobie ogród tradycyjny czy włoski bez takiego elementu. Ażurowe altany pomalowane na biało ustawia się w ogrodach prowansalskich. Proste i geometryczne konstrukcje świetnie wpisują się natomiast w nowocześniejsze ogrody. Minimalistyczna altana z lamelami na jednej ze ścian to na przykład ciekawe rozwiązanie do ogrodów skandynawskich czy japońskich.
 

Modne wyposażenie do drewnianej altany – jakie meble i dodatki wybrać?

 

Wybór mebli do altany zależy w dużej mierze od prywatnych upodobań oraz stylu całej konstrukcji i terenu wokół niej. Na szczęście spory wybór oferują takie miejsca, jak hurtownia mebli ogrodowych: Bazkar.pl.

W klasycznych przestrzeniach i zadaszonych altanach ciekawie prezentują się klasyczne meble drewniane, również z drewna egzotycznego. Chętnie stosuje się też efektowne zestawy plecionkowe z wikliny lub rattanu. W przestrzeniach minimalistycznych można natomiast pozwolić sobie na trwałe konstrukcje nowoczesne z tworzywa sztucznego, czyli głębokie fotele i sofy z polipropylenu bądź plecionki technorattanowej imitujące naturalne surowce.

Oprócz samych mebli trzeba zadbać o szereg dodatków. Nieodzowne są wygodne poduszki na siedziska – praktyczne i dekoracyjne zarazem. Można również postawić na inne tekstylia, jak dywaniki do altany czy zasłony i markizy, chroniące przed warunkami atmosferycznymi i zapewniające przytulną prywatność.

Ważną rolę w altanie odgrywa oświetlenie. Mogą to być lampy zasilane z domowej sieci energetycznej, co najczęściej wymaga jednak uwzględnienia instalacji już na etapie projektowania altany. Inną opcją są oprawy solarne, które pozwalają uzyskać energię do zasilania źródeł światła z promieni słonecznych.
 

Piękny i wygodny kącik ogrodowy – altana drewniana w przydomowej przestrzeni

 

Ciekawie zaprojektowana altana ogrodowa potrafi stać się dodatkową przestrzenią rekreacyjną dla domowników i zapraszanych gości. W niej często toczy się życie – da się tam odpocząć, zjeść wspólny posiłek, a nawet przygotować jedzenie, jeśli stworzyło się kuchnię ogrodową. To zatem idealne miejsce dla miłośników spędzania czasu na wolnym powietrzu.

Artykuł sponsorowany