sobota, 21 września 2024 14:36

Recepta online - co z nią zrobić? Jak ją zrealizować?

  • Wczoraj, 09:19
  • Autor: Grupa tipmedia
Recepta online - co z nią zrobić? Jak ją zrealizować?

Recepta online stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Niektóre starsze osoby mogą jednak nadal preferować wydruk informacyjny, ponieważ nie wiedzą one, jak zrealizować receptę wystawioną elektronicznie. Właśnie dla nich przygotowaliśmy dzisiejszy artykuł. Wyjaśniamy w nim, co zrobić po otrzymaniu recepty online, gdzie można wykupić leki oraz jakie możliwości dają apteki w przypadku odbierania leków przeznaczonych dla innej osoby. 

Recepta online - jak ją uzyskać? 

Aby starsza osoba mogła ubiegać się o receptę online, wystarczy podstawowa obsługa komputera lub telefonu. Senior może się umówić zarówno na wizytę stacjonarną u lekarza, jak i skorzystać z teleporady lub wizyty w formie online, bez wychodzenia z domu. Następnie, po zakończonej konsultacji lekarskiej wystawiana jest e-recepta [1]. 

Recepta online - jak wygląda? 

Pacjent może otrzymać receptę online w postaci: SMS-a z 4-cyfrowym kodem e-recepty, wiadomości e-mail z załączonym plikiem PDF oraz powiadomienia/kodu w aplikacjach mojeIKP i mObywatel. Jest ona dostępna także z poziomu Internetowego Konta Pacjenta [1]. Jeśli starsza osoba ma trudności z obsługą telefonu lub komputera, może poprosić lekarza o wydruk informacyjny. Dokument w wersji papierowej zawiera wszystkie informacje niezbędne do wykupienia leków w aptece.

Zgodnie z art. 96b ustawy Prawo Farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. znajdują się na nim [2]: 44-cyfrowy numer oraz 4-cyfrowy numer, oba generowane automatycznie przez system. Wydruk informacyjny zawiera także [2]: 

  • identyfikator recepty; 

  • datę wystawienia i realizacji e-recepty; 

  • imię i nazwisko pacjenta; 

  • imię i nazwisko osoby wystawiającej receptę;

  • numer prawa wykonywania zawodu osoby wystawiającej receptę;

  • numer telefonu do bezpośredniego kontaktu z osobą wystawiającą receptę;

  • nazwa produktu leczniczego, jego postać, dawka, ilość i sposób dawkowania;

  • wskazany termin kontroli lekarskiej.

Warto wiedzieć: Jeśli chcesz pomóc bliskiej starszej osobie w obsługiwaniu recepty online, zainstaluj na jej telefonie aplikację mObywatel albo mojeIKP lub pokaż, w jaki sposób można się zalogować na Internetowe Konto Pacjenta (IKP). W przypadku jakichkolwiek problemów starsze osoby mogą także liczyć na pomoc ze strony farmaceuty w aptece. 

Recepta online - jak ją zrealizować?

Realizacja recepty online jest bardzo prosta. Starsza osoba może [3]:

  • okazać farmaceucie wydruk informacyjny otrzymany od lekarza;

  • podać farmaceucie 4-cyfrowy kod e-recepty, który był wysyłany w wiadomości SMS oraz swój numer PESEL; 

  • pokazać farmaceucie ekran telefonu, pracownik apteki będzie wiedział, gdzie znaleźć plik PDF z e-receptą lub też w jaki sposób wyświetlić kod QR.

Starsze osoby mogą poprosić kogoś z rodziny lub opiekuna o pomoc w obsłudze e-recepty i wykupieniu leków w ich imieniu. Wtedy osoba, która ma wykupić leki dla seniora w aptece, powinna otrzymać 4-cyfrowy kod dostępu do e-recepty oraz numer PESEL starszej osoby [3]. Można jej także przekazać wydruk informacyjny lub wiadomość e-mail z załączonym PDF [3]. 

Recepta online - jak długo jest ważna? 

Starsza osoba powinna wykupić leki z recepty online do 30 dni, po tym czasie recepty nie uda się już zrealizować. W niektórych przypadkach termin ważności określony przez lekarza może być jeszcze krótszy, przykładowo e-recepta na antybiotyki jest ważna jedynie przez 7 dni [1]. Zdarzają się też sytuacje, że termin ważności e-recepty jest dłuższy, np. w przypadku choroby przewlekłej lekarz może wypisać dla starszej osoby roczną e-receptę. 

W przypadku rocznej recepty lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji [4]. Obowiązują także następujące zasady [4]: 

  • senior powinien wykupić pierwsze opakowanie leku zanim minie 30 dni od daty wystawienia e-recepty, w przeciwnym wypadku farmaceuta wyda mniejszą ilość leku (proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty); 

  • senior może zrobić sobie zapas leku maksymalnie na 120 dni, nie można wykupić go w ilości potrzebnej na cały rok; 

  • kolejne opakowanie leków można dokupić po 90 dniach od realizacji pierwszego.

Warto wiedzieć: farmaceuta w aptece ma możliwość skorzystania z funkcji systemu, która podpowiada, ile dawek leku można wydać pacjentowi, który ma roczną e-receptę.

Recepta online - jak skorzystać z refundacji leków?

Recepta online może dotyczyć zarówno leków nierefundowanych, jak i refundowanych. To, czy e-recepta jest refundowana, zależy od tego, czy lekarz, pielęgniarka lub przychodnia mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) [1]. Aby dany lek był refundowany, musi on również znajdować się w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych [5].

Czy za receptę online trzeba płacić? 

Recepta online sama w sobie nie kosztuje nic. Jeśli jednak starsza osoba korzysta z prywatnej wizyty u lekarza, może zostać obciążona związanymi z nią kosztami. Osobista wizyta w prywatnej przychodni może się wiązać z wydatkiem rzędu od 100 do nawet powyżej 300 złotych [6], tymczasem teleporada lub konsultacja zdalna online z lekarzem może kosztować pomiędzy 50 a 100 złotych [7]. 

Źródła

1. Pacjent. (n.d.). E-recepta. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta [Dostęp: 17.09.2024 r.]

2. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne. Dz.U.2024.0.686

3. Pacjent. (2022). Krok 4. Co robić z e-receptą. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/krok-4-co-robic-z-e-recepta [Dostęp: 17.09.2024 r.]

4. Pacjent. (n.d.). Roczna e-recepta. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/roczna-e-recepta [Dostęp: 17.09.2024 r.]

5. Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl. (n.d.). Obwieszczenia ministra zdrowia - lista leków refundowanych [online] Available at: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenia-ministra-zdrowia-lista-lekow-refundowanych [Dostęp: 17.09.2024 r.]

6. Grupa KB.pl (2022). Cennik wizyt lekarskich 2024 w całej Polsce - zobacz, ile kosztuje wizyta u specjalisty. [online]. Available at: https://kb.pl/ceny/cenniki-medyczne/cennik-wizyt-lekarskich-w-calej-polsce-zobacz-ile-kosztuje-wizyta-u-specjalisty-_med [Dostęp: 17.09.2024 r.]

7. Medonet (2021). Jak płaci się za porady telemedyczne? Ile kosztują? [online]. Available at: https://www.medonet.pl/telemedycyna-dostep-do-lekarza-bez-wychodzenia-z-domu/najczestsze-pytania,jak-placi-sie-za-porady-telemedyczne--ile-kosztuja-,artykul,35555616.html [Dostęp: 17.09.2024 r.]

Artykuł sponsorowany