sobota, 23 listopada 2024 05:21

Jak oświetlić elewację domu – praktyczne wskazówki

Każdy budynek mieszkalny wymaga oświetlenia, które wpływa na funkcjonalność i estetykę przestrzeni. Dotyczy to nie tylko wnętrz, ale też elewacji. Warto zadbać o odpowiednie lampy, które wpłyną na jej charakter również wieczorową porą.
  • 18.10.2024 13:15
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak oświetlić elewację domu – praktyczne wskazówki

Jakie lampy montuje się na elewacjach? Gdzie powinno się je umieścić? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.

 

Oświetlenie elewacji – czym muszą wyróżniać się lampy zewnętrzne?

 

Lampy, które mają trafić na elewację, muszą odznaczać się konkretnymi cechami. Jak wszystkie oprawy zewnętrzne są nieustannie narażone na niszczycielskie działanie czynników pogodowych, w tym zwłaszcza wilgoci, opadów atmosferycznych, zmian temperatury czy promieniowania słonecznego. Dlatego w takich miejscach należy stosować wyłącznie modele o podwyższonym współczynniku ochrony IP (nie niższym niż IP44). Co więcej, powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję. Idealnie sprawdzają się zwłaszcza aluminium, szkło, tworzywo sztuczne.
 

Gdzie montuje się oprawy na elewacjach?
 

Na elewacjach umieszcza się różne lampy, które pełnią szereg funkcji. Część z nich to produkty typowo praktyczne, jak oświetlenie drzwi i ganków czy przestrzeni rekreacyjnych (balkonów, tarasów). Niektóre mają za zadanie doświetlać numer posesji lub zapewniać światło, by odstraszać niepowołanych gości. Inne pełnią także rolę dekoracyjną, wpływając na wygląd ścian wieczorową porą. Spory wybór zróżnicowanych rozwiązań można znaleźć choćby na stronie: LightPlus.pl.
 

Jakie lampy umieszcza się na elewacji?
 

Na zewnętrznych ścianach budynków da się umieścić różne typy opraw. Najpopularniejsze są oczywiście kinkiety i reflektory, montowane w większych grupach, by jak najlepiej doświetlić większy fragment elewacji. Idealnie sprawdza się jako oświetlenie zadaniowe, doświetlające kluczowe strefy, jak wejście, strefa relaksu na tarasie. Oprócz nich stosuje się też mniejsze produkty, jak choćby oczka wpustowe (punktowe oświetlenie dekoracyjne) lub taśmy LED umieszczone w specjalnych osłonach, które pozwalają uzyskać liniowe podświetlenie. Czasami, w przypadku zadaszonych przestrzeni, taki system uzupełnia się o lampy sufitowe lub wiszące, które potrafią połączyć walory praktyczne z estetycznymi.
 

Lampy nowoczesne czy oprawy retro?

 

Cały system oświetleniowy musi być spójny wizualnie i dopasowany do stylu architektonicznego budynku. Na elewacjach nowoczesnych stosuje się chętnie proste, geometryczne lampy, często utrzymane w neutralnych kolorach, a zwłaszcza bieli, czerni lub szarościach. Większość z nich jest niewielka i dyskretna, a odpowiednio skierowane światło stanowi główny element ozdobny. Skandynawskie lampy często miewają detale z naturalnych materiałów, w tym choćby drewna. Inaczej prezentują się oprawy do stylów klasycznych i retro. W tym przypadku można spotkać bardziej okazałe modele, w tym efektowne latarenki metalowe, które przyciągają spojrzenia i zapewniają sporo światła.

 

Oświetlenie elewacji – dobierz właściwe rozwiązania

 

Lampy na elewacjach pełnią zadania praktyczne i dekoracyjne. Powinny być trwałe i dopasowane do budynku, by stworzyć idealne warunki do przemieszczania się i przyjemnego wypoczynku w przydomowej przestrzeni.

Artykuł sponsorowany