piątek, 1 listopada 2024 03:27

Jak ułatwić inwentaryzację z RFID?

Klasyczna inwentaryzacja jest czasochłonna i uciążliwa zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców. Można jednak znacznie ją ułatwiać, np. wykorzystując RFID. Co to jest i na jakiej zasadzie działa? Przeczytaj poniższy artykuł!
  • 30.10.2024 16:38
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak ułatwić inwentaryzację z RFID?

Aby przeprowadzana przez Ciebie inwentaryzacja była maksymalnie szybka i dokładna, możesz posłużyć się nowoczesnymi rozwiązaniami w tej dziedzinie. Poznaj bliżej program do inwentaryzacji RFID i dowiedz się, w jaki sposób pomoże Ci w pracy. Przeczytaj poniższy artykuł!

Co to jest RFID?

RFID to zbiór różnorodnych rozwiązań stworzonych z myślą o ułatwianiu ludziom pracy, zwłaszcza w kontekście czasochłonnych inwentaryzacji. Składają się na niego następujące elementy:

  • Tag RFID – złożony z dwóch części: anteny do nadawania i odbierania fali radiowej oraz chipa RFID (lub układu scalonego);

  • Czytniki RFID – są rdzeniem całego systemu RFID. Kluczowe do działania każdego systemu. Nadają i odbierają fale radiowe w celu odczytu informacji z tagów;

  • Anteny RFID – przetwarzają sygnał czytnika na fale radiowe, które mogą być odebrane przez tagi;

  • Drukarki RFID – umożliwiają drukowanie samoprzylepnych etykiet o niewielkich rozmiarach. Posiadają automatyczny wbudowany programator chipów UHF RFID.

Decydując się na to innowacyjne rozwiązanie możesz zupełnie odmienić jakość pracy swojej i swoich pracowników. 

RFID – poznaj korzyści z jego stosowania!

Narzędzie RFID skraca czas trwania inwentaryzacji, przy jednoczesnym dbaniu o jej jakość i dokładność. Wyobraź sobie, że wchodzisz do pomieszczenia firmowego z czytnikiem RFID i jedynie naciskasz przycisk, aby wykonać spis inwentarza środków trwałych, co wcześniej zajmowało Ci wiele godzin, a nawet dni. Inną opcją jest przepuszczenie całej palety przez bramkę, co zajmie Ci niecałą minutę, likwidując konieczność pojedynczego skanowania każdego produktu znajdującego się na tej palecie.

Jak dokładnie to działa? Szybka inwentaryzacja z narzędziami RFID jest możliwa dzięki wykorzystaniu fal radiowych do identyfikacji obiektu. Udowodniono, że skracają one czas pracy nawet o 90%, co nie jest możliwe przy użyciu jakichkolwiek innych rozwiązań! Jak wiadomo, czas to pieniądz. Dlatego możesz wykorzystać go na inne, istotne aspekty pracy, np. tworzenie nowych produktów, marketing czy kontakt z klientami. 

Nowoczesna technologia RFID gwarantuje większą widoczność w całym łańcuchu dostaw, gdy jest wykorzystywana w systemie zarządzania zapasami. Dzięki praktycznej funkcji aktualizacji w czasie rzeczywistym użytkownicy niemal natychmiast wiedzą, jakie produkty mają pod ręką i co należy zamówić.

W jakich branżach sprawdzi się RFID?

Technologia RFID ma wielokierunkowe zastosowanie. Może usprawniać procesy produkcyjne, automatyzować procesy magazynowe, a także optymalizować działania logistyczne. Świetnie sprawdzi się w każdej gałęzi handlu. Tak naprawdę można ją stosować wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z produktami przeznaczonymi do obrotu – bez względu na ich rodzaj czy liczbę. 

Artykuł sponsorowany