piątek, 8 listopada 2024 14:49
Reklama
Reklama

Fotowoltaika – na czym polega?

W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Walka ze smogiem i globalnym ociepleniem determinuje, zarówno prywatnych, jak i przemysłowych użytkowników energii elektrycznych, do szukania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, w kwestii pozyskiwania prądu. Rząd oczywiście wspiera w tych dążeniach, oferując atrakcyjne systemy dofinansowania lub zwroty kosztów poniesionych na budowę instalacji OZE.
Fotowoltaika – na czym polega?

Okazuje się przy tym, że jedną z najłatwiej dostępnych opcji obejmujących nowoczesne instalacje energii odnawialnych, jest fotowoltaika. Na czym polega pozyskiwanie energii ze słońca i jak wygląda instalacja fotowoltaiczna?

Ogniwo fotowoltaiczne – jak to się zaczęło?

Wykorzystanie energii słonecznej do zasilania urządzeń elektrycznych nie jest niczym nowym. Pierwsze ogniwa fotowoltaiczne zostały wynalezione już w XIX wieku, kiedy to Charles Fritts skonstruował ogniwa słoneczne na bazie płytek selenowych.

Co prawda nasi pomysłowi przodkowie już od dawien dawna potrafili wykorzystać energię słońca do rozpalania ogniska czy podpalania pochodni. Poza tym wykazując się logiką i doświadczeniem, czerpali też garściami z grzewczej mocy słońca, budując swoje domy często tak, aby można było korzystać z ciepła, jakie dawała energia słoneczna. Jednak to dopiero XX wiek pokazał, jak duże może być zastosowanie energii słonecznej do zasilania różnego rodzaju urządzeń elektrycznych.

Prawdziwe narodziny ogniw fotowoltaicznych miały miejsce w 1954 rok, kiedy to zbudowano pierwsze ogniwo krzemowe, które pozwoliło na zasilanie urządzenia elektrycznego przez kilka godzin. Początkowo ogniwa stosowano w małych urządzeniach, które nie miały zbyt dużego zapotrzebowania na energię. Wszyscy chyba znamy kalkulatory zasilane na baterie słoneczne. Dzisiaj panele fotowoltaiczne mogą zasilać całe domy czy fabryki.

 

Wiemy już zatem, jak było z wynalezieniem ogniw fotowoltaicznych. A sama fotowoltaika na czym polega? Jak wygląda instalacja i czy warto postawić na tego typu rozwiązanie?

Źródło: http://ozeprojekt.pl/fotowoltaika-dla-domu-jednorodzinnego

Na czym polega fotowoltaika?

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca opiera się na konwersji energii pochodzącej z promieni słonecznych, w energię elektryczną. Proces ten wynika ze zjawiska fotowoltaicznego, polegającego na wytworzeniu się w ciele stałym siły elektromotorycznej, do czego dochodzi pod wpływem ekspozycji tego ciała na promieniowanie słoneczne. Żeby jednak proces ten był efektywny, niezbędne jest zastosowanie ogniw fotowoltaicznych o odpowiedniej wydajności.

Poza tym w celu pozyskania i wykorzystania energii słonecznej niezbędna jest kompleksowa instalacja fotowoltaiczna, na którą składają się przede wszystkim:

  • panele fotowoltaiczne

  • falownik (inwerter)

  • licznik dwukierunkowy

  • przewody

  • elementy nośne konstrukcji.

  •  

W Polsce instalacje fotowoltaiczne dzielimy na mikroinstalacje o mocy maksymalnej do 50kWp, małe i średnie instalacje fotowoltaiczne – moc od 50 kWp do 500kWp oraz duże elektrownie od 500 do 1 MW, a także większe elektrownie słoneczne powyżej 1 MW.

Elektrownia słoneczna on-grid czy off-grid?

Poza tym elektrownie słoneczne można podzielić również ze względu na podłączenie (on-grid) lub niepodłączenie (off-grid) do lokalnej sieci energetycznej. Z reguły instalacje konstruowane są na bazie liczników dwukierunkowych, które nadmiar energii oddają do sieci.  Jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ możemy odebrać nadwyżki z sieci, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba np. w nocy.

Jeżeli jednak nie chcemy podłączać naszej instalacji do sieci, to musimy zainwestować w odpowiedni system magazynowania energii z paneli fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie daje oczywiście większą niezależność, jednak jest również droższe. Ponieważ trzeba dodatkowo zakupić akumulatory i regulatory ładowania, co potrafi podnieść koszty całej instalacji nawet o kilkadziesiąt procent.

 


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama