sobota, 9 listopada 2024 03:39
Reklama
Reklama

Podziemna historia miasta. Tunele pod Starogardem

Jest taka legenda – opowieść, jakoby istniały tunele pomiędzy Starogardem a dzisiejszym terenem Kocborowa. Legenda ta, ma związek z pierwszymi budowniczymi dzisiejszego miasta Starogard, czyli Zakonem Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie potocznie zwanym Krzyżakami. Z zachowanych źródeł można dowiedzieć się, że przyszłe krzyżackie miasto zostało pobudowane w oparciu o wieś Starogard, którą zakonnicy nabyli na początku XIV wieku od pomorskiego możnowładcy Piotra Święcy z Nowego. Miało ono znajdować się na prawym brzegu Wierzycy.
Podziemna historia miasta. Tunele pod Starogardem

Autor: Sławomir Jankowski, zbiory prywatne. Rok 1904.

W powstającym mieście stopniowo pojawił się zamek, kościół ( dzisiejszy kościół pod wezwaniem Św. Mateusza), ratusz, mury obronne z bramami i basztami. W obrębie murów – kamienice.

W 1348 roku Starogard otrzymuje od wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, Henryka Dusemera, przywilej lokacyjny.
Pierwszy raz o istniejących tunelach dowiedziałem się od mojego dziadka – Jana Chabowskiego. Często opowiadał mi różne historie związane z Kociewiem. „Kochanka”, Płaczewo, Jamertale, Kocborowo no i tajemniczy tunel. Miał służyć on rycerzom zakonnym do wysłania gońca z wiadomością w razie oblężenia miasta lub ewakuacji załogi rycerzy zakonnych.

W roku 2017 rozpoczęto prace archeologiczne w ramach rewitalizacji „starego miasta”. Miałem to szczęście aby porozmawiać z  Panem Juliuszem Gajem, archeologiem – członkiem zespołu badającego obszar Starego Miasta w Starogardzie Gdańskim. Od niego uzyskałem następującą informację : „W czasie prowadzonych prac archeologicznych na terenie pierzei północnej rynku i ulicy Hallera zostały uwidocznione piwnice, wchodzące kilka metrów w głąb rynku, poza elewacje budynków. Gotyckie fundamenty. Była możliwość przechodzenia pomiędzy piwnica tych gotyckich domów. Część z nich jest zasypana, niektóre dostępne. Informowano mnie o takiej możliwości przemieszczania się i o tunelach pod miastem. Podkład geologiczny na górce starogardzkiej wskazuje na trudności dla wykonania sieci wodociągowej a co dopiero wybudowanie oszalunkowanego cegłą tunelu wychodzącego poza mury. Nawet w Malborku tego nie robiono.”
Zdaniem archeologa jest to typowa „urban legend”. Dodam, że Pan Juliusz jest wielkim pasjonatem historii Starogardu i Kociewia, które chyba go oczarowało podczas pobytu w naszym mieście.

Czyli „tunele” to legenda miejska, bardzo ciekawa, pobudzająca wyobraźnię. Jednak legenda.
Chociaż zawsze warto pomarzyć, wyobrazić sobie istnienie takich tajemniczych tuneli, a przy okazji  pogłębiać swoją wiedzę na temat przeszłości naszej „małej ojczyzny”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gal Anonim 08.04.2021 20:36
Sprzeczne informacje. W 2008 roku były badania georadarem na rynku 60x60 metrów i i nformacja była, że kompletnie nic nie ma po rynkiem. Teraz, że piwnice xD

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama