poniedziałek, 18 listopada 2024 20:17
Reklama
Reklama

Kiedy należy się zachowek po rodzicach?

Zwykle po rodzicach dzieciom należy się spadek. Bywa jednak tak, że dzieci nie są powołane do spadku – najczęściej w sytuacji, gdy majątek zmarły rodzic przepisał w testamencie innej osobie lub osobom. Taka sytuacja, potocznie nazwana wydziedziczeniem, łączy się jednak z prawem do zachowku dla dzieci. Roszczenie to wnosi się wobec osób, które otrzymały spadek. Warto poznać najważniejsze kwestie związane z zachowkiem po rodzicach, bo często życie nas zaskakuje.
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Kiedy należy się zachowek po rodzicach?

Komu i kiedy przysługuje zachowek po rodzicach?

Jak już wspomniano, pierwszą sytuacją, gdy dzieci mogą otrzymać zachowek po rodzicach, jest taka, kiedy zostaną pominięte w testamencie. Jeżeli rodzic (rodzice) całość swojego majątku przepisali komu innemu, ich własne dzieci mają prawo do otrzymania zachowku. Zostały bowiem pominięte w testamencie, a zgodnie z prawem powinny dziedziczyć po swoich rodzicach.
Bywa też tak, że rodzice przepisali znaczną część majątku (lub też całość) za życia w darowiźnie. Wówczas po ich śmierci nie zostaje praktycznie żaden spadek. W takim przypadku do „substratu zachowku” dolicza się tez wartość takich darowizn, zwłaszcza gdy były one dokonywane na rzecz osób uprawnionych do spadku i zachowku.
O zachowek, jak widać, można starać się dopiero wtedy, jeżeli dzieci nie otrzymają należnej im z mocy prawa części spadku po rodzicu/rodzicach. Zachowek należy określonym osobom, a zatem zstępnym (dzieciom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Jest w pewnym sensie wynagrodzeniem za brak dziedziczenia.

Wysokość zachowku

Zachowek nie jest równy spadkowi – inaczej forma ta nie miałaby sensu. Zasadniczo wynosi połowę części spadku, jaka przypadałaby spadkobiercy. Gdy jednak osobą dziedziczącą jest ktoś małoletni lub niezdolny do pracy, udział ten zwiększa się do 2/3.
Obliczanie wysokości zachowku nie jest proste. Dolicza się również niektórych innych spadkobierców (którzy odrzucili spadek lub byli niegodni go), a pomija pozostałych (tych, którzy się zrzekli dziedziczenia lub zostali wydziedziczeni). Bierze się pod uwagę także dokonane darowizny. Pomija się jednak niektóre z nich (np. dla osób spoza kręgu spadkobierców, drobnych czy sprzed ponad 10 lat). Wszystko do prowadzi do obliczenia tzw. substratu zachowku.
Dodatkowo należy mieć na względzie jeszcze inne kwestie. Istotne jest m.in., czy dana osoba już wcześniej otrzymała coś od spadkobiercy, czy koszty na jej wykształcenie nie były wyjątkowo duże itd. Osoba, która ma zapłacić zachowek, może też starać się go obniżyć. Jak więc widać, samo ustalenie wysokości zachowku może być naprawdę skomplikowane.

Przedawnienie roszczenia o zachowek po rodzicach

Zachowek należy do roszczeń majątkowych, a one zasadniczo ulegają przedawnieniu. Roszczenie o zachowek przedawnia się zatem po 5 latach. Początek tego okresu liczy się albo od dnia otwarcia testamentu, albo od śmierci spadkodawcy. Termin zależny jest od tego, co jest podstawą do roszczenia – spadek (z testamentu) czy też zapisy windykacyjne albo darowizny.
Można po tym czasie także wnosić o wypłatę zachowku. Prawdopodobnie będzie to jednak nieskuteczne, jeśli osoba zobowiązana do jego wypłaty wniesie zarzut przedawnienia.
Dzięki 5-letniemu okresowi strony bez zbędnej zwłoki powinny załatwić wszystkie sprawy spadkowe, w tym tę związaną z roszczeniem o wypłatę zachowku po rodzicach. Warto więc nie dopuszczać do przedłużenia tej kwestii, żeby faktycznie móc otrzymać rekompensatę za brak spadku – jaką jest zachowek.

Źródła:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama