sobota, 16 listopada 2024 01:18
Reklama
Reklama

Ile kosztuje ślub kościelny? Poznaj ceny tej uroczystości

Koszty ślubu i wesela to jedna z tych rzeczy, które spędzają sen z powiek narzeczonym. Płacić trzeba dosłownie za wszystko, również za ślub kościelny. Czy jest to jednak tak duży wydatek by z niego rezygnować? Ile kosztuje ślub kościelny?
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Ile kosztuje ślub kościelny? Poznaj ceny tej uroczystości

Ile kosztuje ślub kościelny? Cennik ślubny

Osoby planujące zawarcie związku małżeńskiego dobrze zdają sobie sprawę z tego, że jest to naprawdę spory wydatek finansowy. Część kosztów można ograniczyć. Można chociażby kupić tańszą suknię ślubną czy obrączki, ograniczyć listę gości czy zrezygnować z limuzyny.

Są jednak takie koszty, które musimy ponieść. Jeśli chcemy zdecydować się na ślub kościelny również musimy liczyć się z pewnymi nieuniknionymi kosztami, choć okazuje się, że i tu możemy nieco zaoszczędzić.

Przede wszystkim możemy ograniczyć lub wyeliminować koszty oprawy muzycznej czy przystrojenia kościoła. Warto jednak zastanowić się czy w całości wydatków, jakie mamy ponieść na organizację ślubu i wesela są to koszty aż tak znaczące. Chyba żadna panna młoda nie chciałaby składać przysięgi w kościele pozbawionym kwiatów i dekoracji. Równie ważna jest dla niektórych piękna oprawa muzyczna tej uroczystości. Być może niejednemu gościowi weselnemu łza się w oku zakręci, gdy usłyszy na przykład Ave Maria grane na skrzypcach. Takie przeżycia są czasem ważniejsze niż najwspanialsze menu weselne.

Oczywiście, jeśli przyszli małżonkowie nie muszą szczędzić środków, mogą pozwolić sobie na naprawdę wyjątkową ceremonię ślubną. Zamiast skrzypaczki mogą pokusić się o kwartet smyczkowy, harfę czy flet poprzeczny, a nawet wszystko na raz. Mogą zorganizować na przykład dziewczynki sypiące płatki róż przed panną młodą. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że niektórzy proboszczowie mają w tym względzie własne zasady i koniecznie trzeba to z nimi wcześniej ustalić. Jedni każą na przykład posprzątać rozsypane płatki po uroczystości – co wygeneruje kolejne koszty, inni w ogóle nie wyrażą na to zgody.

Dowiedz się więcej o kosztach ślubu kościelnego w artykule:  https://lovelywedding.pl/ile-kosztuje-slub-koscielny

Koszt ślubu kościelnego - dodatkowe opłaty

Jeśli należymy do tych, którzy chcą lub muszą ograniczyć koszty ślubu kościelnego, interesować nas będzie, ile na pewno musimy zapłacić za ślub kościelny. Niestety nie da się dać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, co składa się na cenę ślubu kościelnego. Jeśli planujemy standardowy ślub podczas mszy kosztem dla proboszcza jest ksiądz odprawiający msze, zakrystianin, organista, ale także koszty związane z utrzymaniem budynku kościoła (prąd, ogrzewanie), a nawet osoba sprzątająca. Co więcej para musi być przygotowana do ślubu kościelnego w ramach nauk przedmałżeńskich, a to również kosztuje. Pamiętać musimy również o opłacie do Urzędu Stanu Cywilnego.

Koszty ślubu z pewnością się obniżą, jeśli zdecydujemy się na ślub poza mszą świętą (najczęściej po mszy parafialnej na przykład w niedzielę). Mało par wie o takiej możliwości, ale nawet te które wiedzą rzadko decydują się na takie rozwiązanie. Ślub taki czasem nazywany jest „cichym ślubem”, jakby osoby zawierające małżeństwo miały się czego wstydzić. Nie dziwi więc, że mało kto jest zainteresowany ślubem poza mszą, choć od strony religijnej ma on dokładnie takie samo znaczenie, jak ślub podczas mszy.

Jeśli chodzi o opłaty za sakramenty, a więc również za ślub kościelny, proboszczowie przyjmują zasadniczo dwie drogi. Pierwsza to ścisły taryfikator, w którym wyszczególnione są konkretne usługi i opłaty za nie. Jeśli w parafii, w której zamierzamy zawrzeć sakrament małżeństwa obowiązują takie zasady, będzie nam trudniej wynegocjować niższą stawkę. Pamiętać musimy też o tym, że załatwiając sprawę często będziemy mieli do czynienia z panią zatrudnioną w kancelarii parafialnej, która nie może podejmować decyzji dotyczących opłat, a nie z proboszczem, który je ustalił. Drugi sposób pobierania opłat za sakrament bazuje na zasadzie „co łaska”, a więc możemy złożyć dowolną ofiarę. Proboszcz, który przyjął taką zasadę ma świadomość, że sytuacje bywają różne i choć większość par i tak hojnie zapłaci za ślub, niektóre pary mogą nie dać prawie nic. Czasem można spotkać też wersję łączoną, a więc „co łaska, ale nie mniej niż”. Proboszcz ustala zatem wartość minimalną, licząc na szczodrość narzeczonych.

Jeśli jednak naprawdę nie stać nas na najmniejsze opłaty za ślub kościelny, a nie wyobrażamy sobie życia bez niego, możemy spróbować znaleźć parafię, w której ksiądz udzieli nam go za darmo. Choć brzmi to zaskakująco każdy ksiądz powinien udzielić ślubu parze, która o niego poprosi, w przeciwnym wypadku skazuje ich przecież na życie w grzechu. Nie musimy się też martwić, że nie będzie to nasza rodzima parafia, gdyż możemy poprosić swojego proboszcza o przekierowanie ślubu gdzie indziej. Wówczas naszym jedynym kosztem będzie wydanie dokumentu przekierowującego.

 

Koszty ślubu kościelnego mogą się mocno różnić. Część wydatków można jednak znacząco obniżyć lub wyeliminować. Dużo zależy od proboszcza rodzimej parafii i naszej determinacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama