wtorek, 19 listopada 2024 10:37
Reklama
Reklama

Do zobaczenia w lesie

Lato to idealny czas, aby ruszyć w nieznane lub chociaż poznać albo nawet odkryć na nowo miejsca, w których żyjemy. Turyści przybywający nad morze często nie zdają sobie sprawy z tego, że tereny nadmorskie to nie tylko piękna złocista plaża, lecz także wspaniałe lasy pełne tajemnic, ciekawych historii, osobliwości przyrodniczych i atrakcji turystycznych.
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państowowych w Gdańsku
Do zobaczenia w lesie
Drużno J.Piotrowski

W najbardziej wysuniętym na wschód Nadleśnictwie Elbląg w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku poczuć się można jak w miniaturowej Polsce. Są tu „góry”, morze, lasy, jeziora, zabytki, i bujna mocno zróżnicowana przyroda. Proponujemy więc wycieczkę lasami Nadleśnictwa Elbląg.

Wyprawę możemy zacząć na Mierzei Wiślanej, na najwyższej stałej wydmie w Europie - Wielbłądzim Garbie. Najwyższy punkt wydmy osiąga 49,5 m. wysokości i zwieńczony jest drewnianym punktem obserwacyjnym zbudowanym przez lokalnych leśników. Z jej szczytu rozciąga się widok  na wody Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej oraz znajdującą się na przeciwnym brzegu Wysoczyznę Elbląską. W poszukiwaniu Wielbłądziego Garbu powinniśmy wybrać się do Krynicy Morskiej, a dalej ruszyć w kierunku Piasków. Możemy tam dotrzeć na rowerze z wykorzystaniem trasy rowerowej R10 malowniczo przebiegającej pięknymi lasami i brzegiem morza. Odwiedzając Wielbłądzi Garb, warto także udać się parę kilometrów dalej na górę Pirata, na której stoi wieża do obserwacji ptaków – owoc współpracy ornitologów ze Stowarzyszenia Drapolicz i elbląskich leśników. Tu możemy rozpocząć naszą przygodę z obserwacjami ptaków. Najlepiej uczynić to w drugiej połowie sierpnia i wrześniu, gdy rozpoczyna się jesienna migracja ptaków. Zanim zaczniemy podziwiać ptaki, w trakcie przelotów proponujemy wcześniej udać się do rezerwatu przyrody Kąty Rybackie, w którym zapoznamy się ze zwyczajami kormoranów i czapli siwych tworzących kolonię, która w znaczący sposób wpłynęła na lokalny krajobraz leśny.

Nie tylko okolice Zalewu Wiślanego i Mierzeja Wiślana to raj dla ptaków i ich podglądaczaczy - birdwatcherów. Wisienką na tym ptasim torcie jest  jezioro Drużno. Co je wyróżnia? Stwierdzono tu występowanie ponad 200 gatunków ptaków, z czego około 100 gniazdujących. Obszar jeziora został wpisany na listę konwencji Ramsarskiej, a więc obszarów wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe. Wokół jeziora wytyczony jest szlak rowerowy, natomiast mniej zapaleni kolarze swoje rowery mogą zapakować na statek by podziwiać ten wyjątkowy rezerwat od „wewnątrz”.

Tu jednak turystyczne atrakcje Nadleśnictwa Elbląg się nie kończą, a kto wie może dopiero się rozpoczynają. Ze statku na jeziorze Drużno każdy turysta zwróci uwagę na majaczącą w oddali „górę”  zwaną Wysoczyzną Elbląską. Ta osiągająca w najwyższym punkcie niemal 200 m wysokości morena czołowa, skrywa w sobie wiele fascynujących historii ludzi zamieszkujących te tereny od ponad 11 tyś lat. Tereny te zasiedlane były niemal nieprzerwanie od ustąpienia ostatniego zlodowacenia. Z wyjątkowej lokalizacji tych ziem korzystali miedzy innymi Goci, Gepidzi, Wikingowie czy Prusowie. W lasach nadleśnictwa do dziś możemy wędrować ścieżkami dawnych ludów zdobywając między innymi grodziska w Łęczu, Tolkmicku, Kadynach i Weklicach.  Warto odwiedzić  urokliwą i bardzo klimatyczną wieś - Kadyny, na skraju której napotkamy ponad 200-letnie buki chronienie w rezerwacie "Kadyński Las", na straży którego stoi jedno z najstarszych i największych drzew nie tylko na Pomorzu, ale w całej Polsce - pomnik przyrody Dąb Bażyńskiego. To imponujące drzewo liczy ok. 700 lat, a jego pień ma ponad 10 metrów obwodu. Żeby je objąć, trzeba wybrać się do Kadyn sporą grupą…, najlepiej na rowerach. Górskich rowerach. Dlaczego górskich? Bo właśnie tu rozpoczyna swój bieg 25-kilometrowy rowerowy szlak MTB.

Na trasie rowerzyści napotkają liczne podjazdy i zjazdy o łącznym przewyższeniu ok. 250 m, a także różnego rodzaju nawierzchnie od brukowanej drogi, po piaszczyste ścieżki. Zapłatą za trudy jazdy w takim terenie będą przepiękne widoki rozciągające się ze szczytów wzniesień Wysoczyzny Elbląskiej. Widoki te podziwiać można nie tylko ze wspomnianej trasy rowerowej ale także z punktów widokowych przygotowanych przez leśników. Polecamy Wieżę obserwacyjną w Kadynach wieńczącą ścieżkę przyrodniczo-historyczną, opowiadającą bogatą historię tego miejsca i opisującą jego przyrodę. Z Kadyn warto udać się w pieszą wycieczkę Czerwonym Szlakiem Kopernikowskim w stronę wsi Pruchnik, gdzie po drodze wędrując najbardziej górzystym obszarem Wysoczyny Elbląskiej, wypocząć można na punkcie widokowym im. Carla Pudora we wsi Suchacz, odbudowanym z inicjatywy mieszkańców wsi przez leśników i we współpracy z Elbląskim oddziałem PTTK. Z tego miejsca rozpościera się imponująca panoramą niemal całego zalewu Wiślanego i Mierzei Wiślanej.

Niemal każda wieś i miasteczko na Wysoczyźnie Elbląskiej wiąże się z licznymi legendami, wspaniałymi zabytkami czy niesamowitymi historiami, a podziwianiu ich towarzyszy nam szum mieszanych i liściastych lasów z licznymi rezerwatami przyrody, małymi oczkami wodnymi i starymi drzewami chronionymi jako pomniki przyrody.  W odkrywaniu tego regionu na pewno bardzo pomocna okaże się stworzona przez elbląskich leśników i pracowników Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, aplikacja mobilna pod nazwą Kraina Buka, proponujemy także skorzystać z leśnego portalu „Czas w Las”, w którym znajdziemy nie tylko atrakcje turystyczne Nadleśnictwa Elbląg, ale wszystkich lasów w całym kraju. Jako dodatkowa pomoc może okazać się także aplikacja mBDL, w której między innymi znajdziemy strefy wolnego biwakowania w lesie, kryjących się pod nazwą program „Zanocuj w Lesie”.

 Zapraszamy więc do odkrywania lasów Nadleśnictwa Elbląg. Do zobaczenia w lesie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama