Wystawa z cyklu "Sztuka Polska" - Różni malarze z ASP w Warszawie
28 października - 10 grudnia 2016 r.
wernisaż 28.10. br. godz. 18:00
Galeria "A" im. Michała Faryseja w SCK
Starogardzkie Centrum Kultury i Galeria "A" im. Michała Faryseja zapraszają na wystawę z cyklu "Sztuka Polska". 28 października br. o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż różnych malarzy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Macieja Duchowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Pawła Nowaka, Błażeja Ostoji Lniskiego, Jacka Staszewskiego, Pawła Susida, Krzysztofa Wachowiaka, Andrzeja Zwierzchowskiego.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – której korzenie sięgają 1816, a funkcjonuje pod tą nazwą od 1932 roku – ma bogatą tradycję malarstwa. Sam Wydział Malarstwa w 2009 roku uroczyście obchodził 60-lecie istnienia i zbliża się już do kolejnej rocznicy. Historia malarstwa to nie jedynie historia Wydziału Malarstwa – skądinąd znakomita – to historia całej Akademii. Wybitni malarze prowadzili i prowadzą przecież pracownie malarstwa i rysunku także na innych wydziałach. W historii sztuki polskiej po 1945 roku zaznaczyły się wyraźnie choćby takie nazwiska pedagogów i zarazem wybitnych malarzy, jak: Jan Cybis, Artur Nacht-Samborski, Tadeusz Dominik, Zbigniew Gostomski, Rajmund Ziemski, Jan Tarasin, Jacek Sienicki, Ryszard Winiarski, Stefan Gierowski, Jacek Sempoliński, Teresa Pągowska, Jerzy Tchórzewski, Andrzej Dłużniewski czy aktualnie w niej pracujący: Łukasz Korolkiewicz, Leon Tarasewicz, Stanisław Baj… Do grona absolwentów Akademii, którzy opuścili jej mury, zaliczają się zdecydowanie różni malarze – nieżyjący już: Kajetan Sosnowski, Roman Opałka, Jan Lebenstein, Jerzy Mierzejewski, Tomasz Tatarczyk, Jerzy Jurry Zieliński, i żyjący: Zbigniew Makowski, Jan Dobkowski, Tomasz Ciecierski, Ryszard Grzyb, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk… Nie sposób zapomnieć o Wojciechu Fangorze, który – co ciekawe – w latach 1953–1961 był docentem ASP w Warszawie. Nazwiska mówią tu więcej niż komentarze do nich. I chcą się mnożyć.
Wystawa aktualnie prezentowana w Starogardzie Gdańskim jest zatem jedną z wielu możliwych odsłon, zarazem konfiguracji malarzy ASP w Warszawie.
Na tej wystawie odnajdujemy wątki historyczne, polityczne, społeczno-polityczne, egzystencjalne/filozoficzne, erotyczne, obyczajowe, kulturowe (czy antropologiczne), temat natury. Mamy przed oczami pejzaż, martwą naturę, wnętrze, figurę, portret, akt, osobliwą scenę rodzajową... To wszystko z różnych stylistycznych porządków. Czytamy ironię, aluzję, symbol, znak, koncept artystyczny, niejednoznaczną narrację i prosty tekst. Czujemy dramaturgię zdarzeń i nawet przez chwilę jest nam do śmiechu. Mamy również możliwość porównania różnych kompozycji, kolorytów, faktur, modelunków i walorów malarskich.
Współodczuwamy z artystami problemy współczesności, na przykład poczucie zagrożenia czy absurdu – u Jarosława Modzelewskiego czy Jacka Staszewskiego. Wczytujemy się w komentarz do sztuki i świata sztuki, szczególnie u Pawła Susida, o edukacji rozprawia Andrzej Zwierzchowski, charakter kultury medialnej, współczesnej komunikacji obrazuje Maciej Duchowski, zjawiskiem języka zajmuje się Błażej Ostoja Lniski… Krzysztof Wachowiak łobuzersko charakteryzuje człowieka, jego obyczajowość, także historię. Wczytujemy się nade wszystko w komentarz do codzienności.
Ze względu na tematykę proporcje tej wystawy ewidentnie przeważają na stronę malarstwa przedstawiającego, choć artyści używają rozwiązań języka abstrakcyjnego. Widzowie mogą obejrzeć obrazy z ostatnich lat i w istocie ostatni obraz Modzelewskiego, a także wczesne prace – Wachowiaka czy Susida. Rozpiętość chronologiczna obejmuje 40 lat.
Na ścianach Galerii "A" zostaną powieszone obrazy w zestawach reprezentujących poszczególnych malarzy, kompletach, w których licują one ze sobą, tworzą jedną opowieść. Ale także instalacje malarskie. Można zapoznać się z tworzącą swoisty system instalacją Duchowskiego oraz wrażeniowo-sensualną – Pawła Nowaka, który opowiada o kondycji współczesnego człowieka pośród innych ludzi. W instalacjach malarskich obrazy często uzupełniają prace w innych technikach – odlewy szklane (Nowak), dźwięk (Duchowski).
Ci wszyscy malarze są doprawdy różni. Łączy ich malarstwo, wyróżnia w każdym wypadku jego oryginalność, która tak zastanawia Ostoję Lniskiego w jego sztuce.
Ostatecznie każdy odbiorca zrozumie tych malarzy, patrząc na ich obrazy, na swój sposób. I samodzielnie określi ich cechy. A wiele jest do zauważenia.
Kuratorem wystawy jest Magdalena Sołtys.
Wystawa w Galerii "A" będzie czynna do 10 grudnia br.: w niedziele godz. 14:00-18:00, w poniedziałki godz. 11:00-18:00 i od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00.
Sponsorami wystawy "Sztuka Polska" - Różni malarze z ASP w Warszawie są firmy POLPHARMA i GAMA.