poniedziałek, 25 listopada 2024 03:45
Reklama dotacje rpo
Reklama

Kino nieme z muzyką na żywo - Nosferatu - symfonia grozy.

Kino nieme z muzyką na żywo - Nosferatu - symfonia grozy.

Kategoria:

29 października 2017 r.

godz. 18:00

Kino "Sokół"

Bilety 15 zł



"Nosferatu - symfonia grozy" - legendarny film niemy z 1922 roku w reżyserii F. W. Murnau już 29 października o godzinie 18:00 w kinie "Sokół". Dzieło to jest pierwszą filmową adaptacją słynnej powieści "Drakula" Brama Stokera. Projekcji filmu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu "CZERWIE". Bilety w cenie 15 zł do nabycia w recepcji SCK i w dniu emisji filmu w kasie kina "Sokół".



Fabuła filmu "Nosferatu - symfonia grozy" rozgrywa się na początku XIX wieku. Hrabia Orlok znany jako Nosferatu jest wampirem, który dla utrzymania życia musi odżywiać się ludzką krwią. Do jego zamku w Karpatach przybywa młody handlowiec. Nosferatu widzi miniaturkę pięknej Ellen, żony swego gościa. Urzeczony jej wizerunkiem opuszcza zamek i przypływa do miasta gdzie żyje ta młoda piękność. Wraz z jego przybyciem w mieście wybucha epidemia dżumy. Film wśród szerokiej publiczności zasłynął szczególnie ze względu na przedstawienie wizerunku postaci wampira - przez wielu uważanego za najbardziej przerażający, jaki kiedykolwiek w kinie przedstawiono.



Legendarnemu obrazowi kinowemu muzykę akompaniować na żywo będzie grupa "CZERWIE". Niezależna polska formacja prezentuje alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem  instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. Są twórcami  m. in. muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka "Albośmy to jacy, tacy" na podstawie "Wesela" St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura.  



W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. "Padllina". Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. "Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m. in. M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta "Melanż" uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku.



W 2013 roku grupa wydała album "Czerwie Nosferatu Live" będąca muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem.

Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi "Mania" (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego "Metropolis" wydana w marcu 2017.

W międzyczasie grupa stworzyła muzykę do sztuk teatralnych (m. in. "Teatr Kilinika Lalek"), filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), ostatnio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej – "Nie wolno się brzydko bawić" współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.



W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystąpiła na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.



W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków - Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.



CZERWIE znajdują się w ścisłej, polskiej czołówce grup grających "na żywo" muzykę  do filmów niemych.



Lokalizacja
Al. Jana Pawła II Nr 3 Starogard Gdański
Organizator: Starogardzkie Centrum Kultury
Rozpoczęcie: 29.10.2017 18:00
Zakończenie: 29.10.2017 18:00
Reklama