Weekend z Ewą Błaszczyk i Remigiuszem Grzelą. Monodram pt. "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam".
14 kwietnia 2018 r.
godz. 18:00
Sala widowiskowa SCK
Bilety 50 zł
Starogardzkie Centrum Kultury organizuje wyjątkowe wydarzenie kulturalne w Starogardzie Gdańskim. 14 i 15 kwietnia br. odbędzie się "Weekend z Ewą Błaszczyk i Remigiuszem Grzelą". 14 kwietnia o godzinie 18:00 publiczność zobaczy monodram Remigiusza Grzeli o jednej z najważniejszych dziennikarek świata Orianie Fallaci w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk. Bilety na to wydarzenie w cenie 50 zł do nabycia w recepcji SCK i stronie sck-bilety.interticket.pl. Następnego dnia o godzinie 16:00 odbędzie się promocja książki Remigiusza Grzeli "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska". Wstęp wolny.
Remigiusz Grzela "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" - monodram o jednej z najważniejszych dziennikarek świata w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk. Prapremiera odbyła się 24 listopada 2017 roku w Teatrze Studio w Warszawie, gdzie spektakl jest w repertuarze.
"Oriana Fallaci znana jest jako autorka sensacyjnych wywiadów z największymi osobistościami współczesnego świata, ale dzięki biograficznej książce Remigiusza Grzeli "Podwójne życie reporterki" wnikamy w emocje i intymne sprawy tej niezwykłej kobiety.
Materiał posłużył do stworzenia monodramu, który w znakomitej interpretacji Ewy Błaszczyk może wstrząsnąć każdym odbiorcą. Aktorka z lekka wspomagana archiwalnymi zdjęciami i nagraniami zapoznaje nas z burzliwym życiem Oriany, począwszy od "samego poczęcia" aż do śmierci. Jako autorka spektaklu skupiła się na dramatycznych epizodach z biografii reporterki, pominęła natomiast humorystyczne sceny, których w książce Grzeli też nie brakuje. Warto dodać, że "Podwójne życie reporterki" opisuje historie dwóch dziennikarek, Włoszki Oriany Fallaci i Polki Teresy Toranskiej. Być może o tej drugiej też powstanie monodram” (Bronisław Tumiłowicz, Przegląd)
"Fallaci umarła. To właśnie ta chwila, ten moment. Umarła ale żyje, by scenicznym, teatralnym gestem opowiedzieć o tym, co naprawdę ważne. Ostatnia taśma pamięci włoskiej reporterki może zaskakiwać. Bardziej tym, czego w niej nie ma, niż tym, co zostało zapisane. Oraz tym, kto ją odtwarza.
Kim jest Ewa Błaszczyk w monodramie Remigiusza Grzeli? Nie jest na pewno Orianą. Nie wkłada peruki, nie rysuje charakterystycznych kresek pod oczami, jest ubrana w pomarańczowy kombinezon, nie w czarny uniform. Pomarańcze, nie granaty.
Kim zatem jest? Przekaźnikiem emocji własnych, które transponuje na cudze. Nie trzeba zgadzać się z poglądami portretowanej, żeby wejść w jej życiopisanie i przekazać w darze widzom. Ale dar Fallaci to nie była przecież bombonierka z bon motami, tylko wybuchowa petarda z odbezpieczonym zapłonem. Nie uda się przejść obok tych wypowiedzi obojętnie.
Remigiusz Grzela, znawca twórczości Oriany Fallaci, tuż po wydaniu znakomitej książki reporterskiej zderzającej los i dzieło Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej, wybrał koncept najlepszy z możliwych. Owa ostatnia chwila świadomości to miejsce na wszystko. Pożegnanie mamy Oriany w szpitalu, najważniejszy romans z Alekosem Panagoulisem, życie korespondentki wojennej, wywiady z Henrym Kissingerem, ajatollahen Chomeinim, Lechem Wałęsą, przyjaźń z Goldą Meir, jej książki, jej życie, radykalne poglądy na temat islamu, furia i krzyk. I jeszcze płacz za tym, czego nie ma, czy raczej kogo nie ma. Za dziećmi, które nie przyszły na świat. Nienarodzonymi” (Łukasz Maciejewski).
Po spektaklu nastąpi wręczenie Medalu za Zasługi dla Starogardu Gdańskiego Remigiuszowi Grzeli.
Remigiusz Grzela - urodzony w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów "Rozum spokorniał", "Hotel Europa", "Wolne", "Obecność", wywiadów-rzek "Marian Kociniak. Spełniony", "Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy", "To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny", "Krafftówna w krainie czarów", książek reporterskich "Bagaże Franza K., czyli Podróż, której nigdy nie było" i "Wybór Ireny" (o łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti), a także powieści "Bądź moim Bogiem" i "Złodzieje koni".