Mozartiana Flesh 2018 w Starogardzie Gd. - Recital Yuko Kawai .
21 sierpnia 2018 r.
godz. 19:00
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim
wstęp wolny
Gdańskie święto muzyki Mozarta to spora dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku. 7 festiwalowych dni, około 200 artystów, 13 koncertów, tradycyjnie w pięknej scenografii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej i Domu Uphagena. Impreza potrwa od 19 do 25 sierpnia.
Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana" po raz pierwszy zostanie zaprezentowany poza Gdańskiem. W dniach 21-23 sierpnia wybrani artyści festiwalowi zaprezentują się w Starogardzie Gdańskim.
Program:
21 sierpnia (wtorek) godz. 19:00, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim – recital Yuko Kawai, finalistki XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zachwycającej niezwykłym liryzmem i śpiewnością gry.
22 sierpnia (środa) godz. 19:00, Starogardzkie Centrum Kultury - The ThreeX – Dwoje skrzypiec i fortepian, wyszukany humor i instrumentalna wirtuozeria – tych kilka słów najlepiej charakteryzuje młodych muzyków Wiednia.
23 sierpnia (czwartek) godz. 19:00, Starogardzkie Centrum Kultury – Otar Magradze Jazz Band, artyści z Gruzji, którzy interpretują Mozarta grając połączenie jazzu i kaukaskiej muzyki ludowej.
Organizatorzy wydarzenia w Starogardzie Gd.:
Starogardzkie Centrum Kultury
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej
Patronat nad koncertami sprawuje Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.
Trzynasta edycja Festiwalu przypada w roku jubileuszu 40-lecia organizatora wydarzenia - Polskiego Chóru Kameralnego. Idea Festiwalu przez wszystkie lata pozostaje niezmienna – promować muzykę klasyczną poprzez prezentację schedy po Mistrzu z Salzburga w różnorodnej stylistyce, ale zawsze na najwyższym poziomie artystycznym.
21 sierpnia o godzinie 19:00 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim wystąpi Yuko Kawai, finalistka XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zachwycającej niezwykłym liryzmem i śpiewnością gry. Jako pierwsza zaprezentowała światowe prawykonanie Koncertu fortepianowego e-moll i Koncertu Finałowego f-moll Chopina w wersji na fortepian solo według Wydania Narodowego. Od 2001 r. kontynuuje historyczny projekt Chopinissimo (seria recitali wszystkich dzieł Chopina w oparciu o Wydanie Narodowe).
Yuko Kawai prowadzi intensywną działalność koncertową, występuje m. in. w Filharmonii Narodowej, Tokyo Opera City Takemitsu Memorial, Hamarikyu Asahi Hall, Suntory Hall. W 2010 r. odbyła tournée po Japonii z Kwartetem Filharmonii Warszawskiej, podczas którego wykonywała Koncerty fortepianowe Chopina. W tym samym roku wystąpiła w cyklu programu telewizyjnego pt. Yuko Kawai talks about Chopin National Edition (vol.1-13) dla Classica Japan TV. W 2011 r. program ten otrzymał prestiżową nagrodę The 1st Satellite Broadcasting Association Award.
Urodziła się w Nagoi w Japonii. Gra na fortepianie od piątego roku życia. Uczyła się w Okazaki w prefekturze Aichi. W trakcie studiów podyplomowych została zauważona przez przebywającego wówczas w Japonii prof. Jana Ekiera. Rezultatem spotkania był przyjazd pianistki do Polski w 1991 roku, kontynuacja studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Ekiera i uzyskanie dyplomu tej uczelni w 1994 roku.
Dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni Platz, Imagine oraz BeArTon. Jej utrwalone na płytach interpretacje muzyki Chopina są wysoko cenione, m.in. japoński miesięcznik muzyczny "Chopin" uznał jej nagranie Sonaty h-moll Chopina (album BeArTon-u Lento... i inne utwory) za jedną z najlepszych zarejestrowanych fonograficznie interpretacji tego utworu, a japoński miesięcznik "Record Art" bardzo wysoko ocenił jej wszystkie dotychczasowo wydane pyty. ("Śmiało można uznać, że liryzm przenikający jej pełną śpiewności grę godny jest Lipattiego"- "The Art of Records", 2008).
W 2008 r. Yuko Kawai wykonała w Nagoya oraz w Anjo cykl recitali obejmujący wszystkie sonaty Mozarta. W 2009 r. odbyło się z jej udziałem japońskie prawykonanie Koncertu fortepianowego As-dur op.127 F. Kalkbrennera.