Mozartiana Flesh 2018 w Starogardzie Gd. - zespół Otar Magradze Jazz Band.
23 sierpnia 2018 r.
godz. 19:00
Starogardzkie Centrum Kultury
wstęp wolny
Gdańskie święto muzyki Mozarta to spora dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku. 7 festiwalowych dni, około 200 artystów, 13 koncertów, tradycyjnie w pięknej scenografii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej i Domu Uphagena. Impreza potrwa od 19 do 25 sierpnia.
Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana" po raz pierwszy zostanie zaprezentowany poza Gdańskiem. W dniach 21-23 sierpnia wybrani artyści festiwalowi zaprezentują się w Starogardzie Gdańskim.
Program:
21 sierpnia (wtorek) godz. 19:00, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim – recital Yuko Kawai, finalistki XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zachwycającej niezwykłym liryzmem i śpiewnością gry.
22 sierpnia (środa) godz. 19:00, Starogardzkie Centrum Kultury - The ThreeX – Dwoje skrzypiec i fortepian, wyszukany humor i instrumentalna wirtuozeria – tych kilka słów najlepiej charakteryzuje młodych muzyków Wiednia.
23 sierpnia (czwartek) godz. 19:00, Starogardzkie Centrum Kultury – Otar Magradze Jazz Band, artyści z Gruzji, którzy interpretują Mozarta grając połączenie jazzu i kaukaskiej muzyki ludowej.
Organizatorzy wydarzenia w Starogardzie Gd.:
Starogardzkie Centrum Kultury
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej
Patronat nad koncertami sprawuje Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.
Trzynasta edycja Festiwalu przypada w roku jubileuszu 40-lecia organizatora wydarzenia - Polskiego Chóru Kameralnego. Idea Festiwalu przez wszystkie lata pozostaje niezmienna – promować muzykę klasyczną poprzez prezentację schedy po Mistrzu z Salzburga w różnorodnej stylistyce, ale zawsze na najwyższym poziomie artystycznym.
23 sierpnia o godzinie 19:00 w Starogardzkim Centrum Kultury wystąpi zespół Otar Magradze Jazz Band.
Otar Magradze urodził się w 1954. Na pianinie gra od 7 roku życia. Edukację muzyczną rozpoczął w Centralnej Szkole Muzycznej w Tbilisi, znanej jako Dziesięciolatka Talentów (1968-1972), i kontynuował w Konserwatorium w Tbilisi, w klasie fortepianu.
Otar Magradze gra jazz na profesjonalnym poziomie od 1977 r. Koncertuje od 1981 r., odnosząc sukcesy na krajowych i międzynarodowych festiwalach jazzowych. Występował m. in. we Francji, w Niemczech, Polsce, Estonii, Rosji, Armenii, Chinach, na Litwie i Ukrainie. Jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowych koncertów jazzowych w Tbilisi.
Pod koniec lat osiemdziesiątych stał się jednym z pierwszym muzyków jazzowych w Gruzji, który wykonywał gatunek znany jako etno-jazz. Poza graniem standardów jazzowych łączy utwory różnych gruzińskich kompozytorów z tradycyjną muzyką etniczno-folkową. Jest również autorem etno-jazzowych kompozycji, wykonywanych nie tylko przez jego zespół, ale też innych muzyków w Gruzji i poza jej granicami.
Jako lider własnego zespołu jazzowego koncertował ze światowej klasy muzykami jazzowymi, takimi jak Bob Mintzer, Billy Cobham, Michał Urbaniak i Urszula Dudziak, Chaka Khan, Roland Hanna, Jean-Luc Ponty, William Lecomte, Benny Golson i wieloma innymi. Od wielu lat gra również w słynnym Tbilisi Big Band.
Wydał dwa autorskie albumy: After the Rain i Otar Magradze & Tbilisi Jazz Quartet's Muslim Square.