sobota, 28 grudnia 2024 20:16
Reklama
Reklama

Powrót do Lasu Szpęgawskiego

W piątek 21 lutego o 17.30 w sali konferencyjnej grodziska Owidz odbędzie się prezentacja książki Mateusza Kubickiego (IPN Gdańsk) „Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim 1939-1940”.

To zupełnie nowa publikacja, inna od poprzednich na ten temat. Autor postawił sobie za cel przywołanie, po nazwisku, wszystkich niemieckich ofiar z Lasu Szpęgawskiego. „Wszystkich”, czyli tych, których nazwiska udało się ustalić. Wygląda bowiem na to, że tych nieznanych było więcej. Ile? Nigdy się już nie dowiemy. Przypomina to koncepcję śp. prof. Barbary Otwinowskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, po wojnie więźniarki politycznej, która napisała książkę „Zawołać po imieniu”, by nigdy nie zostały zapomniane polskie więźniarki polityczne, ofiary komunistycznych „sądów” (głównie wojskowych sądów rejonowych) z lat 1944-1958.
Mateusz Kubicki też „woła po imieniu” ofiary niemieckie.

Kilka lat temu
jeden ze starogardzkich historyków, na pytanie posła Jan Kiliana o możliwość umieszczenia na płytach w Lesie Szpęgawskim jak najwięcej nazwisk ofiar, odpowiedział, że skoro nie da się ustalić wszystkich, to lepiej nie podawać żadnego, by tych nieznanych nie obrażać. Z takim myśleniem nie można się zgodzić, ponieważ my Polacy mamy taką historię, że pełne listy ofiar na niezliczonych miejscach zbrodni na Polakach – niemieckich, sowieckich czy ukraińskich – są niemożliwe. Krzysztof Klenczon pisał w bliskiej do dziś naszym sercom piosence: „Tylko w polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi”. Dobrze się stało, że nowa koncepcja pomnika szpęgawskiego tamten stary postulat pana Kiliana uwzględniła, choć forma nie wszystkim przypadła do gustu. Teraz rodziny ofiar będą mogły postawić w swoich domach książkę z nazwiskiem bliskiej osoby. A może ktoś nie znajdzie tam osoby, która na pewno zginęła w Szpęgawsku i w ten sposób uzupełni, wzbogaci listę?
Książka jest wydana przez IPN Gdańsk a jej autorem jest pracownik referatu naukowego. Mateusz Kubicki podkreśla jednak, że bez starogardzianina Piotra Pliszki byłoby trudno taką listę sporządzić. Dziękujemy, Panie Piotrze, i mamy nadzieję spotkać Pana na tej promocji w Owidzu, organizowanej przez gminę wiejską Starogard. Za tydzień jeszcze Państwu o tym przypomnę.

 

Na okładce książki cudem zachowane zdjęcie z libacji starogardzkich folksdojczów – na plebanii wypędzonego z miasta ks. Antoniego Henryka Szumana. Bandyta w kapłańskim birecie celuje w kierunku krucyfiksu (informacja ś.p. Haliny Pillarowej, która bywała przed wojną na plebanii).

Don Vasyl w Starogardzie
Najbardziej znany zespół cygański wystąpi w kinie „Sokół” 21 lutego o 18.00. Wiadomość dobra, zespół ma licznych przyjaciół na Kociewiu, o czym wiemy z jego poprzednich wizyt. Tylko szkoda, że tego samego dnia i niemal o tej samej godzinie, co prezentacja książki w Owidzu. A może da się to jeszcze zmienić? Jeśli tak, to poinformuję o tym za tydzień.
Dlaczego lubimy ten zespół, choć „Cygan nie orze ani nie sieje”? Myślę, że najlepszą odpowiedzią są w Starogardzie dwa słowa: „Cygańskie podwórko”. Wielu starszych starogardzian pamięta je doskonale z dzieciństwa. Cyganie budzili sprzeczne uczucia u dzieci: lęk przed ludźmi „innymi”, zmieszany z ciekawością i coś w rodzaju fascynacji kulturą i stylem życia.
Ja mam jeszcze inne wspomnienia. Mieszkałem w dzieciństwie na wsi. Cyganie często nas odwiedzali, byli zaprzyjaźnieni z moim ojcem. I on, i oni znali się dobrze na koniach… Jeden z nich, stary Cygan, opowiadał o wojnie i płakał. Płaczący Cygan? To było dla mnie wstrząsające. A on mówił o niemieckich łapankach na Cyganów, o strzelaniu do ich dzieci jak do zwierząt. O wywózkach do obozów, z których nikt nie wracał. To wszystko przypomniało mi się, gdy 27 stycznia była uroczystość w byłym KL Auschwitz. Starsza pani, Cyganka Else Baker, cudem ocalała, miała wtedy 8 lat. Złożyła piękne świadectwo, pełne przyjaźni dla Polaków. Popsuł to wszystko Mosze Turbowicz, znany pod przybranym nazwiskiem Marian Turski. Polski Żyd, przez 4 miesiące więzień KL Auschwitz, po wojnie członek PPR i PZPR, redaktor komunistycznych gazet. Pomylił uroczystość na terenie niemieckiego obozu śmierci z wiecem KOD-u, którego jest sympatykiem. Porównał w swoich aluzjach sytuację w dzisiejszej Polsce do sytuacji w Niemczech w latach 30! Zrobił to zupełnie bezkarnie, bo przecież nikt nie powie 94-letniemu starcowi, że jest...
W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku doszło w KL Auschwitz do przerażającej zbrodni. Niemcy likwidowali „Zigeunenlager”. Zamordowali tej jednej nocy prawie 3 tysiące cygańskich matek i ich dzieci. Około 20 tysięcy Cyganów i Sinti zginęło w KL Auschwitz. Około 70 tysięcy Polaków… Gdy dziś słyszę, że nie wolno czyichkolwiek cierpień porównywać do cierpienia narodu wybranego, czuję się, jak Untermensch…
Proszę mi wybaczyć te przydługie dywagacje, ale o tym wszystkim myślałem, stojąc bardzo długo przy Ratuszu, patrząc na plakat zapowiadający występ zespołu Don Vasyla.
Ciepłe wspomnienie starogardzkim Cyganom i wróżącym Cygankom poświecił Ryszard Rebelka w swoich pięknie ilustrowanych wspomnieniach „Tamte lata, tamte dni”, wydanych 23 lata temu. Chyba pora na wznowienie. Ryszard pisał: „Stałymi bywalcami jarmarków [na „Świńskim Rynku”] byli handlarze cygańscy, którzy przyjeżdżali do Starogardu całymi taborami, rozbijając obozowiska na podmiejskich łąkach. Handel końmi był dla nich podstawowym źródłem utrzymania. Trzeba przyznać, że byli wybornymi znawcami koni. Cyganki chodziły po ulicach miasta, wróżąc przyszłość z kart lub z ręki. W taki sposób zarabiały pieniądze lub jajka czy ziemniaki. Cygańscy muzykanci chodzili do restauracji, grali i śpiewali swoje romanse, otrzymując zapłatę od gości. Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma, a przynajmniej takich jak tamci, kolorowych, z taborami, końmi i muzyką”.

Sztandar dla Policji
Trwa zbiórka pod patronatem Rady Powiatu Starogardzkiego i patronatem medialnym „Gazety Kociewskiej”. Konto do wpłat: Bank Spółdzielczy Starogard 26834000012002000122200001. Wpłata może być symboliczna. Każdy grosz się liczy. Chcemy, by sztandar był darem od mieszkańców powiatu, a nie tylko od samorządów. Prosimy podać nazwisko, byśmy je mogli umieścić na liście (bez podawania kwot), którą ogłosimy po zakończeniu zbiórki.

Konkurs historyczny
„Pokolenia zazdrościć nam będą”. Uczniowie szkół średnich przygotowują się do testu, który się odbędzie 28 lutego. Dotychczas poza gospodarzami finału – Technikum w Owidzu – zgłosiły się: Technikum w Bolesławowie, LO nr I, LO nr II i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu. Wersję elektroniczną książki, która jest podstawą konkursu, wysyłam zainteresowanym: [email protected].

Piotr Szubarczyk

Piotr Szubarczyk pracował przez 18 lat w IPN Gdańsk. Autor książek (m.in. Czerwona apokalipsa. Sowiecka agresja na Polskę i jej konsekwencje, Kraków 2014) oraz kilkuset artykułów o historii Polski i Pomorza. Współpracuje z radiem i TV (m.in. konsultant spektaklu TVP Inka 1946, autor cyklu audycji Świadkowie historii w Radio Gdańsk). Od 40 lat w Starogardzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Roll 19.02.2020 16:38
Pan Piotr Szubarczyk! NIE BĄDŹ OBOJĘTNY - Marian Turski. Przed dwoma dniami przeczytałem Pański tekst "Powrót do Lasu Szpęgawskiego", który został zamieszczony na forum tego portalu. Treść artykułu na tyle mnie zainteresowała, że po przeczytaniu, napisałem obszerną odpowiedź. Nie ukrywam, że moje poglądy bardzo różnią się od Pańskich. W niektórych sprawach, są one wręcz skrajnie odmienne od poglądów, które Pan zaprezentował na forum. Dotyczy to m.in. osoby Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, a po wojnie dziennikarza "Po prostu", "Sztandaru Młodych" i od 1958 roku tygodnika "Polityka". Jak Pan być może wie, obecnie 94-letni Marian Turski, jest wymieniany jako jeden z kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla. Jestem stałym czytelnikiem tygodnika "Polityka" od 1974 roku i znam dorobek publicystyczny Mariana Turskiego, chociaż nie znam jego osobiście. Przedstawiona przez Pana na tut. forum charakterystyka Mariana Turskiego, przynajmniej dla mnie, jest zupełnie nie do przyjęcia. Dlatego łudziłem się, że po napisaniu odpowiedzi - w związku z zamieszczonym przez Pana artykułem - będzie okazja do rozpoczęcia polemiki, oczywiście nie tylko na temat Mariana Turskiego. Także na temat, m.in. historii Pomorza, Kociewia i Starogardu. Niestety, jak poinformowała mnie Moderacja portalu Kociewiak.pl - w dniu napisania przeze mnie odpowiedzi - zamieszczenie mojego komentarza na forum było niemożliwe z powodów technicznych. Prawdopodobnie, mój komentarz był jedyny, który tego dnia nie został zamieszczony na forum z powodu tajemniczych problemów technicznych. Tym samym, przepadła niezła okazja do nawiązania dyskusji, polemiki nie wyłączając, na forum niniejszego portalu. Szkoda.

Roll 17.02.2020 10:49
Do Moderacji! Oczekuję, że kiedy miną problemy techniczne na forum portalu Kociewiak.pl, to zostanie zamieszczony mój dzisiejszy komentarz, który jest odpowiedzią na powyższy artykuł Piotra Szubarczyka.

karny 17.02.2020 14:28
wszyscy znają twoje zdanie,:za komuny nie było tak żle,dało się zyć prawda?Już się na ten temat wypowiadałeś.

Roll 17.02.2020 18:43
Panie karny! Tak, już wypowiadałem się na temat PRL-u, jego zalet, ale również wielu wad i nieprawidłowości. W 1989 roku miałem 32 lata. Tak więc: żyłem w tamtym ustroju, uczyłem się, studiowałem, kochałem dziewczyny, zdobywałem kwalifikacje zawodowe, pracowałem i założyłem rodzinę, zostałem mężem i ojcem. PRL, który był okresem mojego dzieciństwa i młodości, pamiętam doskonale z autopsji. Panie karny, skoro - jak Pan twierdzi - "wszyscy znają moje zdanie na temat komuny", to szkoda, że Pan na zasadzie wzajemności - nie zaprezentował swojego zdania na ten temat. Zakładam, że Pan ma cokolwiek sensownego do powiedzenia na temat PRL-u? Wielka szkoda.

Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski Gdańsk 2024/2025 Sylwester Miejski 2024/2025 odbędzie się w Gdańsku w dwóch miejscach - w Jarze Wilanowskim w dzielnicy Chełm oraz przy molo w nadmorskiej dzielnicy Brzeźno - nad samym morzem. Wiemy kto zagra i wystąpi 31 grudnia.Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski 2024/2025 - program🎇Gdańsk Brzeźno (Molo) - nad morzem, na plaży - rozpoczęcie o godz. 22.00. Dla miłośników muzyki tanecznej  przygotuje swoje energetyczne , elektroniczne sety DJ Hiena.DJ Hiena –  to znana polska DJ-ka i współzałożycielka projektu "Twin Heart", pasjonatka terrarystyki i tatuażu. Więcej ...🎇Gdańsk Chełm (Jar Wilanowski) - rozpoczęcie o godz. 22.40. Dla fanów alternatywnego popu wystąpi ze swoimi największymi przebojami - Wiktor Dyduła. Wiktor Dyduła - to pochodzący z Przywidza, a urodzony w Gdańsku, znany piosenkarz i kompozytor samouk, który jest także autorem tekstów. Nagrał kilkanaście singli i albumów. Więcej ...Wstęp wolny. Dalsze szczegóły wkrótce ...Planujących zabawę w Gdańsku, a mieszkających poza miastem, zapraszamy do przyjazdu nieco wcześniej. Gdańsk przygotowuje co roku efektowne iluminacje świetlne, które dostarczają unikalnych wrażeń wizualnych. Oprócz przystrojonych lamp i drzew pojawiają się oryginalne akcenty nawiązujące do historii i charakteru Gdańska.Sylwester Gdański - Sylwester miejski pod gołym niebemPo koncertach przedstawiciele władz miasta składają zgromadzonym mieszkańcom i przyjaciołom Gdańska najlepsze życzenia noworoczne.🚌 Nie trzeba martwić się o powrót z zabawy sylwestrowej. Zakład Transportu Miejskiego w Gdańsku uruchamia specjalne, bezpłatne, dodatkowe kursy autobusów i tramwajów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama