sobota, 28 grudnia 2024 21:47
Reklama
Reklama

100-lecie Niepodległości – Starogard – Pomorze – Polska. Książę ze Starogardu

Nazwisko Drucki-Lubecki kojarzy nam się z księciem Ksawerym, genialnym ministrem skarbu Królestwa Polskiego i twórcą Banku Polskiego – w czasach przed wybuchem Powstania Listopadowego. Z tego samego rodu pochodził książę Konstanty Drucki-Lubecki, który jako pułkownik kawalerii Wojska Polskiego i dowódca 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich chadzał przez trzy lata ulicami Starogardu.

Przez lata pisano o nim, że w roku 1939 „zaginął na wojnie”. Tak jest do dziś na warszawskich Starych Powązkach: „Grób symboliczny, zaginął podczas kampanii wrześniowej 1939 r.” (kwatera Pod Katakumbami, rząd I). W XVII tomie „Polskiego słownika biograficznego” napisano, że „zaginął” w roku 1939.
Dziś już jesteśmy mądrzejsi. Nie „zaginął”, lecz został zamordowany strzałem w tył głowy. Nie w roku 1939, lecz w maju 1940. Dzień nieznany. Miejsce zbrodni: Bykownia pod Kijowem. Sprawca: sowieckie NKWD, w ramach Zbrodni Katyńskiej. Wkrótce 80 rocznica śmierci naszego księcia.

„Pułk wyleczony”…
Na stronie internetowej dzisiejszej Akademii Sztuki Wojennej (następczyni Wyższej Szkoły Wojennej), czytamy:
„Konstanty Drucki-Lubecki urodził się 13 marca 1893 roku w majątku Porochońsk. Ukończył Liceum Aleksandrowskie w Petersburgu. Od roku 1914 służył w gwardyjskiej artylerii konnej. Po ukończeniu Mikołajewskiej Szkoły Jazdy oraz awansie na podporucznika, służył przez rok w 17 pułku dragonów, z którego został przeniesiony do 12 pułku huzarów.
Do Wojska Polskiego przyjęty w grudniu 1918, w stopniu rotmistrza. Od stycznia 1919 dowodził w zastępstwie 13 pułkiem ułanów. Na froncie wschodnim [w wojnie z bolszewikami - P.Sz.] walczył jako dowódca szwadronu, następnie jako zastępca dowódcy 13 pułku. W 1922 przeszedł na stanowisko oficera sztabowego 23 pułku ułanów, potem był zastępcą dowódcy pułku do spraw szkolenia.
W roku 1923 skierowany do Wyższej Szkoły Wojennej, po której ukończeniu objął stanowisko dyrektora nauk w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. W 1928 był znów zastępcą dowódcy 13 pułku ułanów, a w latach 1929-1932 dowódcą 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich [w Starogardzie]”.
Był u nas od kwietnia 1929 do kwietnia 1932 roku. Kiedy go żegnano, podkreślano, że wyprowadził pułk na najwyższy poziom. Mjr Tadeusz Łękawski powiedział wówczas:

„Po płk. Ruppie pułk pozostał organizmem chorym, przy płk. Świdzińskim stał się rekonwalescentem i dopiero przy dowodzeniu płk. Druckiego-Lubeckiego został wyleczony całkowicie. Pułkownik Drucki odchodzi, pozostawiając po sobie silny, zdrowy organizm - 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich”.
Chyba podobnego zdania byli wojskowi przełożeni księcia, bo podczas służby w Starogardzie został awansowany do stopnia pułkownika a po odejściu ze Starogardu został w maju 1932 roku kierownikiem katedry taktyki kawalerii Wyższej Szkoły Wojennej. W Centralnym Archiwum Wojskowym zachowała się opinia służbowa z tego czasu: „Bardzo dobry oficer pod każdym względem. Charakter ustalony, silny i prawy. Wybitna ambicja pracy, obowiązkowy i sumienny. Bardzo inteligentny i zdolny, o dużym zasobie wiedzy fachowej i ogólnej”.
Raczej złośliwie pisał o księciu młody porucznik Józef Kuropieska, późniejszy generał wojska „ludowego”, we wspomnieniach z czasów PRL-u (1979), kiedy „należało” kpić z oficerów z rodzin arystokratycznych: „Taktykę kawalerii wykładał płk dypl. Konstanty Drucki-Lubecki (tzw. „książę pan”), oficer wyjątkowo uroczysty. Bardzo staranny, pedantyczny”.
Kuropieska po wojnie zapragnął żyć w państwie „ludowej demokracji”. Komuniści docenili jego gorliwość, szybko awansował, ale w roku 1950 – jako „niepewny ideologicznie” oficer sanacyjny, dostał wyrok śmierci! Uratował się, idąc na współpracę ze zbrodniczą Informacją Wojskową jako „świadek” w procesach politycznych… W przeciwieństwie do „tzw. księcia pana” nie cenił zbyt wysoko honoru oficerskiego. Przypomnijmy, że za odmowę współpracy z komunistyczną bezpieką powieszono na mokotowskiej szubienicy (24 lutego 1953) szefa Kedywu Komendy Głównej AK gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

Podczas wojny wrześniowej
nasz książę dowodził Wileńską Brygadą Kawalerii. 26 września 1939 został ranny, przez co trafił do niewoli sowieckiej. Tak o tym pisał w ostatnim liście do rodziny 7 października 1939, ze szpitala w Samborze: „Zostałem ranny i jako taki zamieniłem wierzchowca na wóz, co spowodowało moje odbicie się od grupy i trafienie do niewoli sowieckiej […]. Kula karabinowa weszła w lewy policzek i wyszła z prawej strony pomiędzy okiem i uchem. Miałem ogromny upust krwi i przeszło dwie doby byłem w stanie nieprzytomnym, w tym też stanie trafiłem do niewoli”.
Por. Bohdan Kiersnowski wspominał po wojnie: „Kula przeszła przez oba policzki. Wyciągnąłem pułkownika pod silnym ogniem bolszewickim, odbierając mu w ostatniej chwili rewolwer, z którego chciał się zastrzelić”…
Dlaczego chciał zginąć? Strasznie bolało, poza tym uznał, że już w tej wojnie nie będzie potrzebny; że stanowi tylko obciążenie dla kolegów… A może obawiał się, że w niewoli u „azjatów”, jak nazywali sowietów nasi oficerowie, trudno będzie zachować honor i godność? Wiemy, że modlił się do Boga o siły, by ten honor zachować do końca. Pewnie o to samo modlił się, gdy mordercy prowadzili go później nad dół śmierci...
Sowieci zabrali niedoleczonego i cierpiącego oficera ze szpitala. Umieścili w więzieniu, żeby nie uciekł. Współtowarzysz z celi, lekarz 7 pułku ułanów por. Ryszard Kaszubski opatrywał mu rany strzępami rwanymi z koszul i karmił go papką z kaszy, jarzyn i chleba. Obydwaj głodowali.

Książę został zamordowany
prawdopodobnie w Kijowie, gdyż wywieziono go wcześniej do tamtejszego więzienia NKWD. Zakopany przez morderców w podkijowskim lesie koło Bykowni. Jego nazwisko było na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej (opublikowanej dopiero w roku 1994) pod numerem 980. W roku 1964 generał Władysław Anders awansował go pośmiertnie na stopień generała brygady.

Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski Gdańsk 2024/2025 Sylwester Miejski 2024/2025 odbędzie się w Gdańsku w dwóch miejscach - w Jarze Wilanowskim w dzielnicy Chełm oraz przy molo w nadmorskiej dzielnicy Brzeźno - nad samym morzem. Wiemy kto zagra i wystąpi 31 grudnia.Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski 2024/2025 - program🎇Gdańsk Brzeźno (Molo) - nad morzem, na plaży - rozpoczęcie o godz. 22.00. Dla miłośników muzyki tanecznej  przygotuje swoje energetyczne , elektroniczne sety DJ Hiena.DJ Hiena –  to znana polska DJ-ka i współzałożycielka projektu "Twin Heart", pasjonatka terrarystyki i tatuażu. Więcej ...🎇Gdańsk Chełm (Jar Wilanowski) - rozpoczęcie o godz. 22.40. Dla fanów alternatywnego popu wystąpi ze swoimi największymi przebojami - Wiktor Dyduła. Wiktor Dyduła - to pochodzący z Przywidza, a urodzony w Gdańsku, znany piosenkarz i kompozytor samouk, który jest także autorem tekstów. Nagrał kilkanaście singli i albumów. Więcej ...Wstęp wolny. Dalsze szczegóły wkrótce ...Planujących zabawę w Gdańsku, a mieszkających poza miastem, zapraszamy do przyjazdu nieco wcześniej. Gdańsk przygotowuje co roku efektowne iluminacje świetlne, które dostarczają unikalnych wrażeń wizualnych. Oprócz przystrojonych lamp i drzew pojawiają się oryginalne akcenty nawiązujące do historii i charakteru Gdańska.Sylwester Gdański - Sylwester miejski pod gołym niebemPo koncertach przedstawiciele władz miasta składają zgromadzonym mieszkańcom i przyjaciołom Gdańska najlepsze życzenia noworoczne.🚌 Nie trzeba martwić się o powrót z zabawy sylwestrowej. Zakład Transportu Miejskiego w Gdańsku uruchamia specjalne, bezpłatne, dodatkowe kursy autobusów i tramwajów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama