W ubiegłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili 4.337 kontroli w 3.598 podmiotach, obejmując swoimi czynnościami 194.646 pracujących.
Zakres zrealizowanych kontroli obejmował m.in.: eliminację zagrożeń wypadkowych, analizę okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy; wypłaty wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, wypłaty minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, legalność zatrudnienia obywateli polskich i cudzoziemców, działalność agencji zatrudnienia, zatrudnienie pracowników tymczasowych, pełen zakres zagadnień dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy od bezpośrednich zagrożeń dla życia i zdrowia pracujących, występujących w przemyśle i budownictwie, po problematykę organizmów genetycznie modyfikowanych i stosowania leków cytostatycznych.
Wypadki przy pracy
W 2020 roku w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku zarejestrowano 331 zgłoszeń różnych zdarzeń wypadkowych (w 2019 r. - 302). W zgłoszonych zdarzeniach wypadkowych 14 proc. stanowiły nagłe wypadki medyczne i wypadki komunikacyjne, tj.: 30 nagłych wypadków medycznych (w 2019 r. - 28), tj. 9 proc.; 17 wypadków komunikacyjnych (w 2019 r. - 17), tj. 5 proc..
W zgłoszonych wypadkach było 130 wypadków śmiertelnych i ciężkich (w 2019 r. - 125), w tym: wypadków śmiertelnych 55 (w 2019 r. było 56); wypadków ciężkich 75 (w 2019 r. było 77).
Zbiorowych wypadków zgłoszono 24, w których poszkodowane były 52 osoby (w 2019 r. zbiorowych wypadków zgłoszono 26, w których poszkodowanych było 70 osób).
Inspektorzy pracy w 2020 r. przeprowadzili ogółem 127 kontroli związanych z badaniem zaistniałych wypadków na terenie województwa pomorskiego, w tym: 90 kontroli dotyczących badania wypadków przy pracy pracowników; 39 kontroli dotyczących wypadków przy pracy osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osób samozatrudniających się (podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu); nie badano wypadków komunikacyjnych oraz medycznych.
Blisko 3,5 tys. skarg i wniosków
Przez cały ubiegły rok do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku wpłynęło łącznie 3.446 skarg i wniosków.
Do najczęściej występującej tematyki skarg i wniosków wpływających do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku należały: wypłata wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy; zagadnienia dotyczące stosunku pracy i legalności zatrudnienia, skargi w tym zakresie obejmowały nieprawidłowości w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, jak również zatrudnianie bez potwierdzenia na piśmie zawartej umowy o pracę bądź zatrudnianie bez zawarcia jakiejkolwiek umowy i bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego; zagadnienia dotyczące warunków pracy, w szczególności w zakresie pomieszczeń pracy
i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, temperatury w pomieszczeniach pracy, czas pracy, w szczególności pracy świadczonej w godzinach nadliczbowych bez odpowiedniej rekompensaty.
Zastosowane środki prawne i sankcje
W związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w 2020 roku w ramach prowadzonej przez inspektorów pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku działalności kontrolnej zastosowano odpowiednie środki prawne. Wydano ogółem 7.363 decyzje, które dotyczyły zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wypłaty należnych pracownikom świadczeń. Skierowano 9.020 wniosków w wystąpieniach, w większości dotyczących zagadnień prawnej ochrony pracy i legalności zatrudnienia. Inspektorzy pracy stosowali również polecenia ustne w przypadku spraw, których uregulowanie było możliwe w czasie trwania kontroli. Ogółem wydano 539 poleceń, w wyniku których wypłacono pracownikom należne świadczenia w wysokości 891.606,02 zł.
W związku ze stwierdzonymi w czasie kontroli wykroczeniami inspektorzy pracy stosowali przewidziane prawem sankcje, w tym: wnioski do sądów o ukaranie - 77 wnioski dotyczące 290 wykroczeń; mandaty karne – 567 mandatów dotyczących 1.458 wykroczeń na łączną kwotę 673.950 zł oraz środki oddziaływania wychowawczego – 598 dotyczących 1.058 wykroczeń.
Kontrolują i doradzają
Udzielanie porad prawnych i technicznych stanowi istotną część działalności Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku i obejmuje zarówno porady udzielane przez inspektorów pracy w przebiegu kontroli, jak też porady udzielane na wniosek zainteresowanych w formie pisemnej oraz porady ustne, udzielane przez inspektorów pracy i pracowników merytorycznych w siedzibie w Gdańsku, w oddziałach oraz telefonicznie. W 2020 r. w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku udzielono ogółem 24.931 porad prawnych i technicznych.
Działania prewencyjno-promocyjne oraz współpraca
Istotną częścią działalności Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku są działania prewencyjno-promocyjne, w znaczący sposób przyczyniające się do zwiększenia świadomości zagrożeń związanych z pracą wśród pracodawców oraz wiedzy
o przysługujących uprawnieniach wśród pracujących. Program prewencyjny „Zdobądź Dyplom PIP”, ułatwiający pracodawcom doprowadzenie swoich zakładów do stanu zgodnego z przepisami prawa pracy pod nadzorem inspektora pracy, bez stresu związanego z typową kontrolą spotyka się nieodmiennie z dużym uznaniem przedsiębiorców.
W 2020 r. uruchomiono też program profilaktyczny „Bezpiecznie w szkole”, który miał na celu popularyzację wymagań prawnych oraz dobrych praktyk w zakresie działań polegających na zapobieganiu i redukcji zagrożeń w szkołach oraz placówkach oświatowych. I tak, w roku ubiegłym u 534 dyrektorów szkół z województwa pomorskiego, odbyły się spotkania z inspektorami pracy, w ramach których inspektorzy pracy udzielali porad, przeprowadzali szkolenia oraz przeglądy stanowisk pracy pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ochrony zdrowia w czasie pandemii.
Napisz komentarz
Komentarze